pečuj doma

Nevlastní matka překračuje dávkování léků

24.4.2024

Milá Sally, moje nevlastní matka má diagnostikovanou demenci, je jí 92 let, bydlí sama a kromě ztráty krátkodobé paměti a občasných halucinací je na svůj věk čilá. Problém je v podávání léků, není schopna zajistit si správné dávkování. Má léky preventivní na anginu pectoris a léky na demenci. Poslední měsíc sní víc léků, než má. Vyzkoušela jsem různé metody, ale marně. Existuje možnost podávání léků jinou osobou? Pečovatelské agentury to neprovádí samostatně a pro malou časovou náročnost to neposkytují. A kdybychom k tomu přidali jinou službu, tak čekací doba je půl roku. Co s tím? Strašná situace, buď nedat žádné léky, nebo ji nechat, ať se nekontrolovatelně predávkovává.

Odpověď

Milá pečující,

to je neutěšená situace. Škoda, že si nemůžeme popovídat, měla bych na Vás pár dotazů. Tak se na ně zkusím zeptat a Vy si na ně odpovíte jen tak, pro sebe. Především by mě zajímalo, kdo a jak často za maminkou chodí? Paní je Vaše nevlastní matka, nevím, jak intenzivní vztahy máte. Dáma ve dvaadevadesáti letech s pokročilou demencí a nemocným srdcem by si ale již dávno zasloužila pravidelnou péči pečovatelky. Víte proč? Protože z dotazu mám pocit, že se o paní staráte Vy, nevlastní dcera, jako jediná pečující osoba. A pokud počítám správně, tak budete ve věku kolem 65 – 70 let. Co když se Vám něco stane a paní zůstane zcela bez pomoci?

Tak pojďme na rady ohledně maminky, ať zkusíme situaci trošku posunout. Paní měla nějakou dobu obtíže, které byly vcelku stabilizované a nyní se výrazně a poměrně rychle (poslední měsíc) zhoršují. Píšete, že maminka sní víc léků, než má. Předpokládám, že se nedostane ke krabičkám od léků, ale pouze k lékům v lékovce. Jestli to tak není a má léky na dostupném místě, okamžitě je odstraňte z jejího dosahu (i kdyby protestovala!). Viditelně již nefunguje varianta, že si maminka vysype léky z lékovky v danou dobu, tj. ráno, v poledne, večer. Takže hrozí, že léky bere zmateně, buď častěji, nebo dávku vynechá, že?

Ztráta krátkodobé paměti s občasnými halucinacemi ukazuje, že by paní neměla zůstat doma sama. Nejen kvůli lékům, ale potřebuje dohled nad veškerým svých chováním. Pokud se situace zhoršuje, zajděte za jejím praktickým lékařem. Popište bez přikrašlování situaci. I praktičtí lékaři mají možnost předepsat léky, které při demenci výrazně pomohou. Zmírní vnitřní neklid a vysokou agilitu, „chodivost“, zmatenost. Nebojte, není cílem paní „uspat“, „udělat z ní placku“, „ležáka“ (výrazy, s nimiž se sekávám v reakci na léky). Ale nejlepší by byla konzultace u psychiatra. Nečekejte až na objednaný termín, při zhoršení žádejte o dřívější návštěvu. Neradno podceňovat i maminčiny srdeční obtíže, neužívání léků jí jednoznačně neprospívá! Ostatně kdo všechno léky paní předepisuje?

A z těch praktických rad? Je-li vás v rodině víc, zkuste zapojit další členy rodiny. Nemá další děti? Maminka potřebuje stálý dohled nejen nad užitím léků, ale i nad pitím a pravidelnou stravou. Dehydratace i nepravidelná životospráva stav demence (potažmo celého zdravotního stavu) výrazně zhoršují!

Od pečovatelské služby byste mohla pro maminku využít kromě podání léků i přípravu a podání snídaně, případně ranní hygienu. Jedna z důležitých otázek je, kdo všechno se skutečně na péči podílí a zda vůbec někdo takový je? Pokud ano a je vás více, jste schopni péči nějak zkoordinovat? Paní dosud žila sama, a pokud nemá vůbec nikoho jiného než Vás, neváhejte zažádat o navýšení příspěvku na péči. Odpovídá aktuálnímu stavu? Rozhodně zažádejte i o tu „obsazenou“ pečovatelskou službu, půl roku je orientační doba, může se stát, že se místečko uvolní dřív. Určitě zvažte i možnost stálé péče v domově se zvláštním režimem. I zde ale počítejte s delší čekací dobou.

A ještě se vracím k návštěvě u praktického lékaře. Ten může mamince předepsat návštěvy zdravotní sestry z agentury domácí péče. Určitě by mohla mamince léky chystat i podávat spolu s kontrolou krevního tlaku kvůli angině pectoris. O frekvenci návštěv rozhoduje lékař, ale měla byste zajištěnu kontrolu aspoň některé dny v týdnu.

Možná není situace v rodině zcela růžová. Paní je Vaše nevlastní matka, možná nemáte potřebu nějakého intenzivního vztahu. Ale ona to dál sama nezvládne! Takže za mě shrnutí situace:

Samostatný pobyt paní doma je neudržitelný. Je nutný zásah psychiatra ev. praktika i s ohledem na nemocné srdce. Pokud rodina nemá více členů a pečovatelská služba nemá kapacitu, můžete využít odlehčovací pobyt. Ten je maximálně na tři měsíce, ale můžete najít dva po sobě jdoucí pobyty v různých firmách. A překlenout tak dobu bez pečovatelky. Určitě doma zkombinujte pečovatelskou službu a domácí zdravotní službu. Možná dojde k hospitalizaci, než se podaří nastavit aktuální účinné léky.

Ideální situace nenastane, očekávám protesty ze strany staré paní. Ale pozor, může jít o život! Paní je fyzicky zdatná, halucinace i projevy demence vytváří prostor pro spoustu nebezpečných situací. A nemocná stará paní již na ně nemá potřebný nadhled a schopnost reálného vyhodnocení. 

Přeji Vám pevné nervy a vše dobré

Sally

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.