pečuj doma

Pomoc spočívá i v nabídce možností

9.2.2025

Milá Sally, řeším ještě problém, jak moc jsem povinna se o někoho starat. Mám vzdálenou tetu, nikdy jsme spolu neudržovaly žádné blízké vztahy. Ale je to stará paní, přestává zvládat domácnost a chtěla by po mně, abych jí pomáhala. S paní, která k ní dosud docházela, je nespokojená, protože nedělá vše tak, jak by teta chtěla. Mám ale kromě svých pracovních povinností ještě na péči maminku, které je 90 let a žijeme spolu. Myslím, že bych to vše nestihla a nechci maminku ochudit o péči. Zároveň ale nechci starou tetu nechat bez pomoci. Jak mám s tímto problémem naložit? J.

Odpověď

Milá J., vím, že se situace u Vás nakonec vyřešila, dlouze jsme o všem mluvili posledně telefonicky.  Bohužel se vyřešila pádem tety a úmrtím po krátké hospitalizaci.  Přesto si dovolím ještě odpovědět, protože podobný problém určitě řeší více lidí.

Za mě nejdůležitější je uvědomit si, že množství péče je limitováno silami a možnostmi pečující osoby (bráno z pohledu pečujícího člověka). Reálně je třeba si proto s tím, kdo péči potřebuje, "vyložit karty na stůl" a říct si, co je potřeba zajistit a kdo to bude dělat. Cítíte z toho ten obrovský tlak na pečující? 

Popíšeme si ideální situaci v řešení poskytování péče. A věřte, že jsou rodiny, kde se daří takto péči nastavit a funguje to velmi dobře! Máme poměrně širokou síť služeb, jako je pečovatelská služba, asistenční služba, domácí péče, lze domů domluvit dovoz obědů, dovoz potravin, úklidovou agenturu... Nastavit ale rozumně zásah "druhého člověka" do péče, bývá pro mnohé starší lidi nejtěžší chvíle v pečování. Většina (věřte mi, mám za sebou dvacetiletou praxi v domácí péči) se bojí si k sobě domů pustit druhého člověka. Ono se obvykle ukáže, že se těch lidí v okruhu našeho nemocného začne vyskytovat výrazně víc. Pečovatelka není jen jedna, musí se střídat kvůli nemocem, dovoleným v kolektivu s kolegyněmi. Totéž se ukáže u zdravotních sester. Připočítejte paní na úklid, chlapíka, co rozváží obědy, kluky z dovážky potravin... Jestli dobře počítám, jsme cca na sedmi lidech.  A už to slyším: "To by teta rozhodně nechtěla." Nedivím se jí, bojí se o své soukromí.  A ptám se: "Milá J., i kdybych počítala lidi na péči jen ty základní, budou čtyři. Zvládnete péči za čtyři lidi, když se sama staráte o stárnoucí maminku? Ruku na srdce, kolik lidí v péči o maminku máte doma? Tipuji, že vše zvládáte sama, nebo se pletu?" Člověk vážně nemusí všechno zvládnout sám! Je dobré začít pomalu. Začít u praktického lékaře, který by měl vědět, že se mu někdo v jeho obvodu výrazně zhoršuje. Domů domluvit nejdříve pečovatelky. Nabídněte svým blízkým, že u nich při prvních návštěvách "cizích osob" budete s nimi. Ať vidí, že ve Vás mají oporu. Co z praxe vím, že často dělá pečujícím problém říct NE. Už proto, že to jsou často rodiče, nebo nejbližší osoby v rodině, u koho péči řešíme. Vidíte to, milá J., na sobě. Píšete, že péči potřebovala vzdálená teta, se kterou jste neměly úplně blízký vztah. A přesto Vás to trápí.  Zrovna v případě Vaší tety bych si uměla představit, že Vaše pomoc bude spočívat v nabídce možností, které jsou k dispozici v okolí tety. Těžko při Vašem pracovním vytížení a péči o maminku najdete čas na péči o tetu. Druhá věc je samozřejmě přístup nemocného, toho, kdo tu pomoc potřebuje. Může ji i přes všechny Vaše snahy odmítat. A má na to plné právo! Je to jeho volba! Ale je to jeho volba, ne Vaše! Se všemi následky.  Ale ne vše se vždy podaří. Maximálně můžete pomoc se zajištěním péče nabídnout po čase znovu. 

Ptáte se, co dělat. Možná i trpíte výčitkami, že jste měla dělat víc. Zpětně by člověk řešil spoustu situací jinak, ale nejde to vrátit. Z toho, co jste psala, jak byla teta nespokojená s péčí paní, co k ní dochází, mám spíš pocit, že se teta se svou životní situací špatně vyrovnávala. Poměrně často se za nespokojenost s pečující osobou schovává nespokojenost se sebou samotným, se stářím, s nemocemi. Přeji Vám, ať se Vám podaří nastavit péči o maminku k její i Vaší spokojenosti. Vaše teta došla na konec svého života v požehnaném věku, doma, za podmínek, které si zvolila sama. Možná nebyly ideální, ale byly podle její vůle.

 Vaše Sally

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Sjednání úrazové pojistky před omezením svéprávnosti

3.7.2025 U syna autisty s lehkou mentální retardací máme zažádáno o omezení svéprávnosti, syn je již plnoletý a nyní ukončil i studium. Končí však i doba, kdy může být jako pojištěnec na naší společné rodinné úrazové pojistce. Chtěli bychom synovi sjednat alespoň úrazovou pojistku, nyní ještě není omezen ve svéprávnosti, podepsal by ji tedy zatím sám více...

ZPRÁVY: Češi mají příznaky rakoviny, ale na vyšetření čekají až půl roku

2.7.2025 Onkologové upozorňují na palčivý problém. Na vyšetření, které umí odhalit rakovinu střeva, se v některých regionech čeká až půl roku. Část pacientů přitom potřebuje znát diagnózu hned - včasná léčba je pro jejich přežití rozhodující. Ke 199 současným centrům, v nichž se kolonoskopie dělá, proto přibude do konce roku dalších 12. více...

PTÁTE SE: Co když okolí opatrovaného nespolupracuje s opatrovníkem

1.7.2025 Už půl roku jsem ustanoven opatrovníkem mé sestry. Sestra má schizofrenii, po mozkové mrtvici ochrnula na pravou stranu těla, což částečně rozhýbala, je mentálně retardovaná. Je umístěna v domovu s pečovatelskou službou, kde se o ni starají, jezdí za ní i ze sociální služby a domácí péče. Bohužel jedna paní, sestra z psychiatrie více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.