pečuj doma

Zaskočil mne dotaz sociální pracovnice

16.7.2023

Vážená Sally, mám dotaz ohledně sociálního šetření. Dost mě zaskočil dotaz sociální pracovnice, že by chtěla vidět obsah lednice a mrazáku, a dokonce se šla podívat do WC mísy. Připadá mi to trochu nedůstojné. Má vůbec na to právo?

Odpověď

Váš dotaz je poměrně strohý, takže se zkusíme zamyslet nad několika variantami a snad tak najdete odpověď na Váš dotaz.
Sociální šetření se provádí v místě bydliště z různých důvodů. Nejčastěji je to při žádosti o přiznání příspěvku na péči, případně jeho navýšení při zhoršení zdravotního stavu. Další možností důvodu sociálního šetření je žádost o poskytování sociální služby, ať už jde o terénní pečovatelskou službu, nebo přechodný pobyt, případně máte zájem o trvalé umístění do domova pro seniory, případně domova se zvláštním režimem.
Tato šetření ale mají velmi obdobný průběh, neboť jejich cílem je zjistit, jak dotyčný zvládá základní životní potřeby a jaký je stupeň závislosti při jejich naplňování. Pro Vaši představu, oblasti, které se hodnotí, jsou: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost.
Takže k Vašemu dotazu: Samotná informace, zda je mrazák naplněn či zda je WC čisté, neukáže sociální pracovnici nic. Nepozná z toho, zda si posuzovaný obstará vše sám, nebo má péči výbornou, či špatnou. Ale pro šikovnou sociální pracovnici jsou tyto informace velmi užitečné, protože si spojí více informací o posuzovaném dohromady – například po dotazu: "Paní Nováková, můžete mi prosím ukázat ledničku a mrazák?" Paní musí vstát, jít, otevřít lednici… a sociální pracovnice vidí: Paní Nováková chodí doma jen s chodítkem, jde pomalu, dvakrát zakopla, v kuchyni otevře ledničku, ale váhá, kde je mrazák. Nebo: na toaletu dojde, ale kdo jí kupuje toaletní papír, neví. Takže je paní špatně pohyblivá, hrozí u ní pád, pravděpodobně bude mít lehkou demenci, tudíž bude potřebovat, aby jí někdo dlouhodobě pomohl vést domácnost.
Tedy ano, sociální pracovnice má důvod na právo chtít si nechat blíže ukázat domácnost, i když se to může zdát nedůstojné, až nesmyslné. Mělo by to ale být s citem a taktem. Naopak je dobře, když do domácností chodí zkušené sociální pracovnice, které umí posoudit různé typy domácností a poznají relevantnost odpovědí posuzované osoby. Dokáží rozeznat, zda se člověk ve své domácnosti pohybuje jistě a s relativně malou dopomocí bude žití zvládat, nebo jsou jeho fyzické či psychické obtíže omezující. Samozřejmě zjištění sociální pracovnice je např. při posuzování přiznání příspěvku na péči je "jen" jednou částí, další je vyjádření praktického lékaře a následně komplexní shrnují a vyjádření posudkového lékaře.
Přeji Vám vše dobré a co nejmenší obtíže.
Vaše Sally

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.