pečuj doma

Zaskočil mne dotaz sociální pracovnice

16.7.2023

Vážená Sally, mám dotaz ohledně sociálního šetření. Dost mě zaskočil dotaz sociální pracovnice, že by chtěla vidět obsah lednice a mrazáku, a dokonce se šla podívat do WC mísy. Připadá mi to trochu nedůstojné. Má vůbec na to právo?

Odpověď

Váš dotaz je poměrně strohý, takže se zkusíme zamyslet nad několika variantami a snad tak najdete odpověď na Váš dotaz.
Sociální šetření se provádí v místě bydliště z různých důvodů. Nejčastěji je to při žádosti o přiznání příspěvku na péči, případně jeho navýšení při zhoršení zdravotního stavu. Další možností důvodu sociálního šetření je žádost o poskytování sociální služby, ať už jde o terénní pečovatelskou službu, nebo přechodný pobyt, případně máte zájem o trvalé umístění do domova pro seniory, případně domova se zvláštním režimem.
Tato šetření ale mají velmi obdobný průběh, neboť jejich cílem je zjistit, jak dotyčný zvládá základní životní potřeby a jaký je stupeň závislosti při jejich naplňování. Pro Vaši představu, oblasti, které se hodnotí, jsou: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost.
Takže k Vašemu dotazu: Samotná informace, zda je mrazák naplněn či zda je WC čisté, neukáže sociální pracovnici nic. Nepozná z toho, zda si posuzovaný obstará vše sám, nebo má péči výbornou, či špatnou. Ale pro šikovnou sociální pracovnici jsou tyto informace velmi užitečné, protože si spojí více informací o posuzovaném dohromady – například po dotazu: "Paní Nováková, můžete mi prosím ukázat ledničku a mrazák?" Paní musí vstát, jít, otevřít lednici… a sociální pracovnice vidí: Paní Nováková chodí doma jen s chodítkem, jde pomalu, dvakrát zakopla, v kuchyni otevře ledničku, ale váhá, kde je mrazák. Nebo: na toaletu dojde, ale kdo jí kupuje toaletní papír, neví. Takže je paní špatně pohyblivá, hrozí u ní pád, pravděpodobně bude mít lehkou demenci, tudíž bude potřebovat, aby jí někdo dlouhodobě pomohl vést domácnost.
Tedy ano, sociální pracovnice má důvod na právo chtít si nechat blíže ukázat domácnost, i když se to může zdát nedůstojné, až nesmyslné. Mělo by to ale být s citem a taktem. Naopak je dobře, když do domácností chodí zkušené sociální pracovnice, které umí posoudit různé typy domácností a poznají relevantnost odpovědí posuzované osoby. Dokáží rozeznat, zda se člověk ve své domácnosti pohybuje jistě a s relativně malou dopomocí bude žití zvládat, nebo jsou jeho fyzické či psychické obtíže omezující. Samozřejmě zjištění sociální pracovnice je např. při posuzování přiznání příspěvku na péči je "jen" jednou částí, další je vyjádření praktického lékaře a následně komplexní shrnují a vyjádření posudkového lékaře.
Přeji Vám vše dobré a co nejmenší obtíže.
Vaše Sally

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.