pečuj doma

Zaskočil mne dotaz sociální pracovnice

16.7.2023

Vážená Sally, mám dotaz ohledně sociálního šetření. Dost mě zaskočil dotaz sociální pracovnice, že by chtěla vidět obsah lednice a mrazáku, a dokonce se šla podívat do WC mísy. Připadá mi to trochu nedůstojné. Má vůbec na to právo?

Odpověď

Váš dotaz je poměrně strohý, takže se zkusíme zamyslet nad několika variantami a snad tak najdete odpověď na Váš dotaz.
Sociální šetření se provádí v místě bydliště z různých důvodů. Nejčastěji je to při žádosti o přiznání příspěvku na péči, případně jeho navýšení při zhoršení zdravotního stavu. Další možností důvodu sociálního šetření je žádost o poskytování sociální služby, ať už jde o terénní pečovatelskou službu, nebo přechodný pobyt, případně máte zájem o trvalé umístění do domova pro seniory, případně domova se zvláštním režimem.
Tato šetření ale mají velmi obdobný průběh, neboť jejich cílem je zjistit, jak dotyčný zvládá základní životní potřeby a jaký je stupeň závislosti při jejich naplňování. Pro Vaši představu, oblasti, které se hodnotí, jsou: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost.
Takže k Vašemu dotazu: Samotná informace, zda je mrazák naplněn či zda je WC čisté, neukáže sociální pracovnici nic. Nepozná z toho, zda si posuzovaný obstará vše sám, nebo má péči výbornou, či špatnou. Ale pro šikovnou sociální pracovnici jsou tyto informace velmi užitečné, protože si spojí více informací o posuzovaném dohromady – například po dotazu: "Paní Nováková, můžete mi prosím ukázat ledničku a mrazák?" Paní musí vstát, jít, otevřít lednici… a sociální pracovnice vidí: Paní Nováková chodí doma jen s chodítkem, jde pomalu, dvakrát zakopla, v kuchyni otevře ledničku, ale váhá, kde je mrazák. Nebo: na toaletu dojde, ale kdo jí kupuje toaletní papír, neví. Takže je paní špatně pohyblivá, hrozí u ní pád, pravděpodobně bude mít lehkou demenci, tudíž bude potřebovat, aby jí někdo dlouhodobě pomohl vést domácnost.
Tedy ano, sociální pracovnice má důvod na právo chtít si nechat blíže ukázat domácnost, i když se to může zdát nedůstojné, až nesmyslné. Mělo by to ale být s citem a taktem. Naopak je dobře, když do domácností chodí zkušené sociální pracovnice, které umí posoudit různé typy domácností a poznají relevantnost odpovědí posuzované osoby. Dokáží rozeznat, zda se člověk ve své domácnosti pohybuje jistě a s relativně malou dopomocí bude žití zvládat, nebo jsou jeho fyzické či psychické obtíže omezující. Samozřejmě zjištění sociální pracovnice je např. při posuzování přiznání příspěvku na péči je "jen" jednou částí, další je vyjádření praktického lékaře a následně komplexní shrnují a vyjádření posudkového lékaře.
Přeji Vám vše dobré a co nejmenší obtíže.
Vaše Sally

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

INFO: Ženský vzdělávací spolek Vesna bude slavit svátek

21.6.2024 Ve středu 26. 6. 2024 budeme už potřetí slavit svátek Vesny! Zveme všechny účastnice a účastníky našich aktivit i ty, kdo zatím jen zvědavě obhlížejí nástěnky Vesny na Údolní či přinášejí věci do Šatníku na Pellicově 2c - ale i ty, které a kteří prošli v minulosti vesními školami, kurzy a kroužky. Program začíná v 15 hodin a končí ve 20 hodin. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.