Podmínky a úskalí při přiznávání průkazů OZP (TP, ZTP a ZTP/P)
V naší poradenské praxi se často setkáváme se zamítnutím žádostí o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením (OZP, dříve průkaz mimořádných výhod). Klienti se přitom logicky ptají: „Maminka je už nechodící, má příspěvek na péči, ale proč nebyl přiznán průkaz ani po odvolání?“ Nebo: „Mám těžké zdravotní postižení, nemohu bez doprovodu cestovat, potřebuji dopomoc nebo nárok na vyhrazené místo k sezení, tak proč mi průkaz nepřiznali?“
PROČ NĚKTEŘÍ LIDÉ PRŮKAZ OZP MAJÍ, A JINÍ NE?
Nárok na průkaz OZP vymezuje zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Podle něj mají nárok osoby se středně těžkým, těžkým nebo zvlášť těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra.
Co však znamená „funkční postižení“ určité závažnosti? Odpověď přináší prováděcí vyhláška č. 388/2011 Sb., která obsahuje seznam tzv. oprávněných diagnóz – tedy konkrétních zdravotních stavů zakládajících nárok na průkaz OZP.
Je důležité zdůraznit, že rozhodující není to, k čemu průkaz potřebujete (parkování, daňové úlevy, slevy na dopravu a podobě), ale to, zda váš zdravotní stav odpovídá některé z diagnóz uvedených ve vyhlášce.
Doporučujeme si seznam diagnóz důkladně prostudovat – celý text vyhlášky č. 388/2011 Sb. naleznete např. na https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-388. V připojeném dokumentu jsme barevně vyznačili, které diagnózy odpovídají stupňům TP, ZTP nebo ZTP/P.
Pokud si nejste jisti, zda váš zdravotní stav odpovídá některé z diagnóz, konzultujte jej s odborným lékařem. V případě, že lékař potvrdí splnění podmínky, požádejte ho o vypracování komplexní lékařské zprávy. Originál odevzdejte praktickému lékaři, kopii si ponechte pro případné odvolací řízení.
JAK ŘÍZENÍ PROBÍHÁ?
Řízení o průkazu probíhá nyní u dvou úřadů – úřadu práce a IPZS (Institutu posuzování zdravotního stavu, fungujícím pod Českou správnou sociálního zabezpečení). Od července 2026 by mělo dojít k převodu celé agendy pod ČSSZ.
1) Podání žádosti
Žádost podává sám žadatel (resp. zákonný zástupce u nezletilých). Nikoli lékař.
- Podává se na úřad práce dle místa bydliště. Kontakty zde: Úřady práce
- Formuláře ke stažení zde: Žádosti MPSV
- Máte-li datovou schránku, můžete podat elektronicky.
- Bez datové schránky lze formulář vyplnit online, vytisknout a osobně podat. Doporučujeme podání zdokumentovat (např. potvrzením druhého výtisku nebo fotografií podání).
Poznámka: U dětí lze žádost podat nejdříve v měsíci, kdy dítě dosáhne 1 roku věku.
2) Přerušení řízení – předání žádosti k posouzení IPZS
Po podání obdržíte usnesení o přerušení řízení. Úřad práce žádost postoupí Institutu posuzování zdravotního stavu (IPZS), který posoudí váš zdravotní stav.
3) Výzva IPZS a lékařské zprávy
IPZS vás informuje, že obdrželi od úřadu práce žádost o posouzení zdravotního stavu a doporučují co nejdříve kontaktovat ošetřujícího lékaře a doložit mu nové lékařské zprávy.
My v naší poradně doporučujeme zajistit zprávy lékaře už ve chvíli, kdy podáváte žádost o průkaz OZP, protože objednací lhůty u některých lékařů specialistů mohou být velmi dlouhé, a když vše začnete shánět lékařské zprávy až po podání žádosti, může se stát, že je v řízení mít nebudete nebo tím zbytečně řízení prodloužíte.
Pokud však z nějakého důvodu nové lékařské zprávy nemáte (především audiogram a zprávu popisující stav sluchu – zprávy by neměly být starší než 3 měsíce), kontaktujte IPZS (číslo na referenta bývá uvedeno v dopise, případně požádejte o číslo telefonní číslo úřad práce nebo se doptejte přímo na IPZS https://www.cssz.cz/web/cz/kontakty/region/ustredi#pracoviste-ipzs) a informujte je o tom, že nové zprávy je třeba zajistit a kdy je budete mít. IPZS většinou ochotně počká, řízení se tím však prodlužuje.
4) Posudek a nahlížení do spisu
Po vypracování posudku o zdravotním stavu IPZS je tento odeslán na příslušný úřad práce. Úřad následně zasílá tzv. Vyrozumění účastníka řízení se lhůtou 5–8 dní pro nahlédnutí do spisu.
Doporučujme této možnosti využít a vyžádat si kopii posudku. V závěru dokumentu je uvedeno, zda zdravotní stav odpovídá některé z diagnóz uvedených ve vyhlášce č. 388/2011 Sb. Nepředpokládejte, že bude zmíněno konkrétní postižení – najdete pouze to, že zdravotní stav (teď volně parafrázuji) odpovídá vyhlášce č. 388/2011 Sb., např. Příloha č. 4, odst. 2, písm. j).
Pokud je tam uvedeno, že zdravotní stav „odpovídá“, máte vyhráno a postačí vyčkat na vydání rozhodnutí.
5) Rozhodnutí úřadu práce
Pokud posudek, resp. IPZS potvrdí, že váš zdravotní stav odpovídá podmínkám dle uvedené vyhlášky, úřad vydá rozhodnutí o přiznání průkazu OZP.
6) Vydání průkazu OZP
S tímto rozhodnutím se dostavíte na úřad práce, doložíte aktuální fotografii, vyplníte krátký formulář a uhradíte správní poplatek (30 Kč). Průkaz OZP je ceninou, tiskne se ve Státní tiskárně cenin, a jeho výroba trvá přibližně 2-3 týdny.
7) Co dělat, pokud zjistíte, že dle posudku nesplňujete podmínky?
V případě, že v posudku je uvedeno, že váš zdravotní stav neodpovídá příslušným diagnózám nebo je uveden odkaz na jiný odstavec (a úřad práce navrhuje vydat např. jen průkaz TP), máte dvě možnosti:
- Podat vyjádření k podkladům rozhodnutí (ještě před vydáním rozhodnutí).
- Počkat na rozhodnutí a následně podat odvolání.
CO JE DOBRÉ VĚDĚT?
Znovu připomínáme, že nárok na konkrétní typ průkazu (např. ZTP nebo ZTP/P) je vázán na konkrétní diagnózu a rozsah funkčního omezení – např. těžké pohybové obtíže, hluboké smyslové poruchy, mentální postižení atd.
Pozor na nepřesnosti v lékařských zprávách
Zprávy praktického (či dětského) lékaře mohou vycházet z dokumentace odborníků, ale někdy může dojít k nesprávné interpretaci nebo zjednodušení informací. Proto doporučujeme:
- Nahlížet i do těchto zpráv.
- Porovnat je se zprávami odborných lékařů.
- A případné nejasnosti doplnit nebo vysvětlit ve vyjádření či odvolání. K takovému vašemu vyjádření však vždy přikládejte zprávu lékaře, která vaše tvrzení doloží.
Rozdíl mezi „vyjádřením k podkladům“ a „odvoláním“:
- Vyjádření: Zůstává na původním úřadu, hodnotí jej stejný posuzující pracovník. Odpověď bývá rychlejší, 2–3 měsíce.
- Odvolání: Posuzuje nadřízený orgán (MPSV), který si vyžádá nový posudek. Řízení se tím může protáhnout i na 6–12 měsíců.
Doporučení pro zvýšení šancí na přiznání průkazu OZP:
- Seznamte se předem s kritérii, podle kterých je nárok posuzován.
- Spolupracujte s lékaři – seznamte je s podmínkami, podle kterých je nárok na průkaz OZP posuzován.
- Pozor na formulace ve zprávách typu „dobrý vývoj“, „samostatnost“, „adaptace bez potíží“, „celkové zlepšení zdravotního stavu“ – mohou být překážkou při přiznání průkazu, pokud nejsou zasazeny do správného kontextu.
- Sledujte lhůty – promeškání může znemožnit další kroky v řízení.
- U dětí nebo osob s postupnou kompenzací zdravotního stavu upozorněte, že vývoj může být dlouhodobý a potřeba podpory ještě potrvá (a to dle zákona nejméně rok). Opět by tuto informaci měl do zprávy uvést lékař.
Platnost průkazu vs. platnost posudku
U dětí obvykle platí průkaz i posudek stejně dlouho (např. 2, 3 nebo 5 let). U dospělých může být posudek „trvalý“, ale průkaz platí nejdéle 10 let.
V takovém případě nepodávejte novou žádost, ale pouze navštivte úřad s platným posudkem a požádejte o nový průkaz s aktuální fotografií. Vyřízení pak trvá cca 2-3 týdny. Tím se vyhnete novému řízení, které může trvat 3-6 měsíců a někdy i déle.
Více informací o průkazech a přehled výhod pro držitele najdete zde: https://www.mpsv.cz/priznani-prukazu-ozp#obecne-informace
PŘÍSPĚVEK NA MOBILITU (PnM)
Pokud plánujete žádat o průkaz osoby se zdravotním postižením (OZP), doporučujeme zároveň podat i žádost o příspěvek na mobilitu. Tento příspěvek může být přiznán v případě, že bude schválen průkaz typu ZTP nebo ZTP/P. Neuděluje se ale automaticky – žádost je nutné podat samostatně. Příspěvek je určen osobě, která se opakovaně v měsíci za úhradu dopravuje nebo je dopravována (dokládá se čestným prohlášením) a které nejsou poskytovány pobytové sociální služby podle zákona o sociálních službách. V určitých případech nemusí být poslední podmínka splněna.
Vzhledem k tomu, že vyřízení žádosti o průkaz OZP může trvat i několik měsíců (obvykle 3 až 5, výjimečně i déle) a příspěvek na mobilitu se nevyplácí zpětně, je vhodné podat obě žádosti současně.
Úřad práce žádost o příspěvek převezme, ale její posouzení pozastaví do doby, než bude rozhodnuto o typu přiznaného průkazu. Pokud bude vydán průkaz ZTP nebo ZTP/P, bude vám příspěvek zpětně doplacen od data, kdy byla žádost podána.
Aktuální formulář pro žádost o tento příspěvek je dostupný na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-prispevek-na-mobilitu
Další informace o dávce najdete zde: https://www.mpsv.cz/prispevek-na-mobilitu
Pro Moravskoslezský kruh vypracovala
Mgr. Jitka Koutová, DiS.
Červenec 2025