pečuj doma

Babička odmítá léky na počínající demenci

5.12.2023

Babička, žijící u rodičů, má počínající demenci, řekl nám to neurolog. Zatím to s ní jde, až na občas stavy zmatenosti a útočnosti, ale odmítá brat léky, které jí předepsal, co s tím? Něco jsem si přečetl, tak vím, že léky by mohly demenci trochu brzdit. Říkáme jí, že to předepsal pan doktor, že lék musí užívat, že jí to udělá dobře. Bojíme se to vyslovit napřímo, že má demenci, a určitě ani tak by lék nechtěla. Nechceme babičku podvést a do něčeho léky rozmíchat, ale co máme dělat? 

Odpověď

Děkuji za Váš dotaz. V současnosti narůstá počet lidí s demencí. A obdobné problémy, jaký máte Vy s babičkou, jsou velmi časté.

Je výborné, že demenci u babičky řešíte a chodíte s ní na neurologii. Jestli užívá babička i jiné léky, máte vyhráno. Babičce přímo neříkejte, že má demenci a musí brát léky. To není šťastné řešení. Řekněte jí ale klidně, že jí lékař zjistil nějaké drobné problémy v myšlení, v orientaci… a že by se jí z toho mohla demence rozvinout. Jestli je na sebe úzkostná, sleduje se a má strach z vedlejších účinků léků, zkuste jí vymyslet něco, co s jejím problémem nijak nesouvisí, tím pádem se jí stav nezhorší, ale odvedete jí pozornost. Jako: „Babi, můžeš teď víc ospalá, tak si tady napíšeš do toho bločku, kolikrát za den jsi usnula.“  Nebo: „Babi, můžeš teď mít větší pocit chuti k jídlu, tak si tady do toho sešitku budeš psát, co jsi za celý den snědla.“ To je jedna možnost. Druhou je přizvat k péči o babičku zdravotní sestry z domácí péče, případně pečovatelky. Ideálně obě varianty nakombinovat.

Zdravotní sestry mohou léky nachystat a zároveň dohlédnout, že je babička sní. Tuto péči by babičce mohl napsat praktický lékař a poté ji plně hradí zdravotní pojišťovna. Častější varianta v terénní péči je ta, že zdravotní sestra přijde jednou za týden, léky nachystá do lékovky a další dny v týdnu dochází pečovatelka, která dohlédne, že babička nachystané léky užije. Ideálně, když k tomu nachystá snídani a udělá z toho takový malý ranní rituál.

Ono se totiž cizí autoritě špatně odmítá, ale Vaši rodiče jsou pro babičku stále v pozici dětí. Nehledě na to, že demence se vyvíjí, postupuje. Léky jsou u babičky v současnosti na pomalejší rozvoj demence, na podporu mozkové činnosti, později mohou být na zmírnění vnitřního neklidu, eventuálně na uklidnění, ale ne na vyléčení. Obtíže babičky se tudíž s největší pravděpodobností budou zhoršovat. A když budete mít zavedenu profesionální péči domů, bude pro vás všechny v budoucnu jednodušší její rozšíření. Pro babičku nebude tak náročné zvykat si na další lidi v domácnosti.

A to píši jednak s ohledem na babičku, ale také s ohledem na Vaše rodiče. Neboť péče o člověka s demencí je jedna z nejnáročnějších. A rodičům v budoucnu hrozí únava, vyčerpání, ale i fyzické obtíže typu vyšší tlak, cukrovka, bolesti zad, až rozvoj syndromu vyhoření. Obzvlášť, jestli trpí již nyní, jak píšete, mívá babička stavy zmatenosti a útočnosti.

Snad ještě jeden malý poznatek z praxe. Když lékař předepíše léky na demenci, často se musí vytvořit v těle „hladinka“, to znamená, že lék nezačne fungovat okamžitě, ale účinek je patrný až za pár dní, či dokonce týdnů. Vytrvejte, dávejte léky dle ordinace lékaře. A pokud se Vám účinnost léku nezdá, stav konzultujte s lékařem. Každý člověk je jiný, nemusí vyhovovat první nasazené léky. Také v každé fázi demence se podávají jiné léky, proto jsou pravidelné kontroly u lékař nutné.

A ještě „malá“ drobnost. Sociální služby, jakou je třeba právě zmíněná pečovatelská služba, jsou služby hrazené. A aby platba nebyla zbytečně zatěžující, můžete pro babičku zažádat o příspěvek na péči. To velmi doporučuji! Žádá se o něj na Úřadu práce, potřebné vysvětlení i odkazy najdete na webu https://www.uradprace.cz/web/cz/prispevek-na-peci. Pokud byste potřebovali konkrétnější radu, neváhejte opět napsat do naší poradny.

Přeji Vám, rodičům i babičce hodně sil a zdraví.

Mgr. Leona Zemanová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Probíhá již šestnáctý Týden sociálních služeb ČR

9.10.2024 V pondělí 7. října 2024 byl zahájen Týden sociálních služeb ČR pořádaný Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, jenž se letos koná již pošestnácté. Týden sociálních služeb je obdobím prezentací, setkávání se a odborných diskuzí a jeho hlavní událostí je tradičně kongres v Táboře. více...

PTÁTE SE: Opatrovaný syn pije alkohol na léky, jeho otec v tom nebrání

8.10.2024 Opatrovníkem našeho syna je otec, u kterého syn bydlí, u mě je občas a má u mě svůj pokoj. Syn pije alkohol k psychiatrickým lékům. Otec měl zkoušet testerem, zda syn pil alkohol. Já tester mám a syn při návštěvě u mě nadýchal 0,6 promile. Požití alkoholu zdůvodnil tím, že s tátou pili 40 let staré víno a že si táta tester nepořídil. Žádala jsem, aby syn docházel více...

ZPRÁVY: Ceny NRZP ČR MOSTY za rok 2024 byly vyhlášeny

7.10.2024 Republikový výbor NRZP České republiky na svém jednání vyhlásil 22. ročník cen Národní rady osob se zdravotním postižením ČR MOSTY 2024. Předávání cen se uskuteční koncem května 2025 v Moravskoslezském kraji. Oceňovány budou projekty a osobnosti ve čtyřech kategoriích, jak je uvedeno v nominačním archu. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.