pečuj doma

I vyprazdňování může být velký problém

31.10.2020

Nejen koronavirové strasti zažívají v této době senioři. Horší se leckdy jejich psychický a funkční stav a i strasti zdánlivě ne zrovna nejvýznamnější mohou hodně znepříjemnit jejich život. Přichází nám více otázek tohoto typu a my některé publikujeme. Právě tato otázka se týká problému, který může být hodně obtěžující a my ho rozhodně nepodceňujeme: 

Moje osmdesátiletá matka trpí úpornou zácpou. Trpí jí vlastně už od porodu ve 35 letech. A
postupně se jí vyprazdňování zhoršuje. Teď už jí nepomáhá nic. Ani laktulózy, olivový olej, projímadla, čaje, čínké kuličky Džunka, lepicol a jiné vlákniny. Zabírá jen guttalax, salinické klyzma, které stojí 200 korun, a Zaječická voda. Musí jí vypít ovšem denně půllitru. Co má dělat? Lékaři radí nějak druhy laktulózy, ale bez výsledku. Co z těch tří věcí, které ji zabírají, má brát? Jinak je vyšetřena a ani ve střevech žádnou překážku nemá. Ještě je chodící, zvládá krátké vycházky. Moc děkuji za jakoukoli radu.

Odpověď

Problematika zácpy nejen u seniorů, je častým problémem, který řeší nejen samotní pacienti, ale i lékaři.

Z Vašeho dotazu plyne, že maminka se s tímto problémem potýká v podstatě celoživotně. Nyní, ve vyšším věku tento problém se dostal do popředí, protože pokud není člověk dostatečně a pravidelně vyprázdněn, vnímá tento stav jako jistý diskomfort.

Uvádíte, kolik druhů projímadel Vaše maminka vystřídala. Nevýhodou a málo uváděnou komplikací při používání projímadel je fakt, že na tyto látky dříve nebo později vzniká návyk a závislost. Tyto stavy se projevují tím, že buď dané projímadlo neučinkuje vůbec, nebo se pro dosažení vyprázdnění musí dávka projímadla zvyšovat. Toto je záludné zvláště u Guttalaxu. Nechci zde uvádět všechny druhy projímadel, které jste již vyzkoušeli. Nevím, co jsou to čínské kuličky Džunka a ani na internetu jsem nenašla uspokojivou informaci. Salinické klyzma se opravdu používá dle ordinace lékaře v nemocnici, v rámci přípravy pacienta k operaci. Jako běžný prostředek k vyprázdnění stolice je užíváno toto klyzma zcela zřídka. Při častém užívání tohoto klyzmatu může dojít k porušení sliznice konečníku, případně poranění hemoroidů a krvácení z nich. Uvádíte, že Vaší mamince zabírá minerální voda Zaječice, opět bych to množství i druh minerální vody konzultovala s lékařem, protože minerální vody obsahují mimo jiné minerál - sodík, který může zadržovat v těle vodu a tím vést ke zvýšení krevního tlaku a k otokům. Dále konstatujete, že mamince byly doporučeny různé druhy Laktulózy. Možná se jednalo o Duphalac, který je svým složením identický s Laktulózou, je pouze od jiného výrobce a jinak se tedy jmenuje. Laktulózu je třeba užívat pravidelně, každý den, protože působí s jistým zpožděním.

Co bych tedy poradila? Ujasněte si, jak často má Vaše maminka stolici. Zda je pro ni normální ji mít každý den, či jen každý druhý, případně třetí den. Nemít tři dny stolici se toleruje i v nemocnici při hospitalizaci za podmínek, že pacientovi odcházejí střevní plyny (což svědčí o průchodnosti střev). Každopádně bych nedoporučovala Guttalax, pro vznik závislosti na tomto preparátu, dále že působí křeče v břiše. Dalším rizikem v nadměrném používání projímadel je fakt, že navozují průjem a pacient ztrácí některé důležité prvky, především pak kalium (draslík), které je potřebné pro správnou funkci svalů zvláště pak srdečního svalu - myokardu. Faktory, které podporují vyprazdňování stolice, jsou vláknina ve stravě (zelí - zvláště pak kysané), zakysané mléčné výrobky nebo ovesné vločky. Je důležité nepodávat banány, omezit konzumaci rýže a dušené mrkve, zvýšit příjem tekutin minimálně na 1,5 litru. Opět zase s přihlédnutím k přidruženým nemocem Vaší maminky. Pravidelné procházky také podporují činnost střev. Závěrem Vám chci sdělit, že existují léky, které podporují střevní peristaltiku z lékové skupiny prokinetik. Předpis těchto léků, ale náleží lékaři specialistovi.

Bc. Mgr. Martina Terezie Kalábová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kdo může používat platební kartu opatrované, aby jí nakoupil?

23.10.2024 Jsem opatrovník maminky. Mohu dát bankovní kartu k účtu maminky mojí sestře, která bydlí poblíž domova maminky a je tak víc po ruce, když je potřeba něco zakoupit? Já bydlím 13 km odtud, nemám auto a je tak někdy pro mě složitější to v brzké době zajistit. Dříve jsme to praktikovaly tak, že pokud maminka něco potřebovala koupit více...

INFO: Válek dá praktikům více peněz a změní úhradovou vyhlášku

22.10.2024 Praktičtí lékaři pro dospělé a dětští lékaři České republiky nebudou na konci října protestovat. Na jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem se domluvili na navýšení peněz pro lékaře a také na změně úhradové vyhlášky pro příští rok. Dvoudenní stávka, kterou hrozili na konci měsíce, je tedy definitivně odvolána. více...

PTÁTE SE: Vnučka, kterou máme v péči, si chce změnit jméno

21.10.2024 Máme v péči vnučku, které je sedm let. Její matka bere drogy, otec je ve výkonu trestu. Vnučka má dvě jména, druhé po matce. S matkou se nevídá a druhé jméno nechce.
Máme právo rozhodovat o vnučce ve všem, ale rodiče nejsou zbaveni rodičovských práv. Může soud zrušit jméno bez souhlasu rodičů?
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.