pečuj doma

I vyprazdňování může být velký problém

31.10.2020

Nejen koronavirové strasti zažívají v této době senioři. Horší se leckdy jejich psychický a funkční stav a i strasti zdánlivě ne zrovna nejvýznamnější mohou hodně znepříjemnit jejich život. Přichází nám více otázek tohoto typu a my některé publikujeme. Právě tato otázka se týká problému, který může být hodně obtěžující a my ho rozhodně nepodceňujeme: 

Moje osmdesátiletá matka trpí úpornou zácpou. Trpí jí vlastně už od porodu ve 35 letech. A
postupně se jí vyprazdňování zhoršuje. Teď už jí nepomáhá nic. Ani laktulózy, olivový olej, projímadla, čaje, čínké kuličky Džunka, lepicol a jiné vlákniny. Zabírá jen guttalax, salinické klyzma, které stojí 200 korun, a Zaječická voda. Musí jí vypít ovšem denně půllitru. Co má dělat? Lékaři radí nějak druhy laktulózy, ale bez výsledku. Co z těch tří věcí, které ji zabírají, má brát? Jinak je vyšetřena a ani ve střevech žádnou překážku nemá. Ještě je chodící, zvládá krátké vycházky. Moc děkuji za jakoukoli radu.

Odpověď

Problematika zácpy nejen u seniorů, je častým problémem, který řeší nejen samotní pacienti, ale i lékaři.

Z Vašeho dotazu plyne, že maminka se s tímto problémem potýká v podstatě celoživotně. Nyní, ve vyšším věku tento problém se dostal do popředí, protože pokud není člověk dostatečně a pravidelně vyprázdněn, vnímá tento stav jako jistý diskomfort.

Uvádíte, kolik druhů projímadel Vaše maminka vystřídala. Nevýhodou a málo uváděnou komplikací při používání projímadel je fakt, že na tyto látky dříve nebo později vzniká návyk a závislost. Tyto stavy se projevují tím, že buď dané projímadlo neučinkuje vůbec, nebo se pro dosažení vyprázdnění musí dávka projímadla zvyšovat. Toto je záludné zvláště u Guttalaxu. Nechci zde uvádět všechny druhy projímadel, které jste již vyzkoušeli. Nevím, co jsou to čínské kuličky Džunka a ani na internetu jsem nenašla uspokojivou informaci. Salinické klyzma se opravdu používá dle ordinace lékaře v nemocnici, v rámci přípravy pacienta k operaci. Jako běžný prostředek k vyprázdnění stolice je užíváno toto klyzma zcela zřídka. Při častém užívání tohoto klyzmatu může dojít k porušení sliznice konečníku, případně poranění hemoroidů a krvácení z nich. Uvádíte, že Vaší mamince zabírá minerální voda Zaječice, opět bych to množství i druh minerální vody konzultovala s lékařem, protože minerální vody obsahují mimo jiné minerál - sodík, který může zadržovat v těle vodu a tím vést ke zvýšení krevního tlaku a k otokům. Dále konstatujete, že mamince byly doporučeny různé druhy Laktulózy. Možná se jednalo o Duphalac, který je svým složením identický s Laktulózou, je pouze od jiného výrobce a jinak se tedy jmenuje. Laktulózu je třeba užívat pravidelně, každý den, protože působí s jistým zpožděním.

Co bych tedy poradila? Ujasněte si, jak často má Vaše maminka stolici. Zda je pro ni normální ji mít každý den, či jen každý druhý, případně třetí den. Nemít tři dny stolici se toleruje i v nemocnici při hospitalizaci za podmínek, že pacientovi odcházejí střevní plyny (což svědčí o průchodnosti střev). Každopádně bych nedoporučovala Guttalax, pro vznik závislosti na tomto preparátu, dále že působí křeče v břiše. Dalším rizikem v nadměrném používání projímadel je fakt, že navozují průjem a pacient ztrácí některé důležité prvky, především pak kalium (draslík), které je potřebné pro správnou funkci svalů zvláště pak srdečního svalu - myokardu. Faktory, které podporují vyprazdňování stolice, jsou vláknina ve stravě (zelí - zvláště pak kysané), zakysané mléčné výrobky nebo ovesné vločky. Je důležité nepodávat banány, omezit konzumaci rýže a dušené mrkve, zvýšit příjem tekutin minimálně na 1,5 litru. Opět zase s přihlédnutím k přidruženým nemocem Vaší maminky. Pravidelné procházky také podporují činnost střev. Závěrem Vám chci sdělit, že existují léky, které podporují střevní peristaltiku z lékové skupiny prokinetik. Předpis těchto léků, ale náleží lékaři specialistovi.

Bc. Mgr. Martina Terezie Kalábová

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.