pečuj doma

Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023

Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. Co byste doporučili? A můžeme počítat do pitného režimu i polévku?

Odpověď

Děkuji za Váš dotaz, protože otázka dostatečné hydratace u seniorů je velmi aktuální a závažná. Lidé ve vyšším věku přirozeně ztrácí pocit žízně. Proto ve chvíli, kdy senior žízeň pociťuje, je to už špatně.

Ptáte se, kolik tekutin má Vaše 95letá babička vypít. Samozřejmě přesné množství neexistuje. Záleží také na váze a fyzickém pohybu, je-li vůbec nějaký. Bylo by dobré, kdyby vypila alespoň litr, ještě lepší 1,5 l. Ovšem to je u většiny starších lidí nereálné. Nestresujte se přesným množstvím, spíš dbejte na to, aby dostávala babička tekutiny v malých dávkách, ale častěji a průběžně během dne.

Pokud už je babička trošku zmatená, bude na Vás, abyste příjem tekutin pohlídal Vy, nebo např. pečovatelka. Tekutiny podávejte v sedu, aby nedošlo k aspiraci (vdechnutí).

Dehydratovaný člověk je unavený, ospalý, malátný, hůře se orientuje. U babičky to ale může být překryto právě zmateností a celkovou pasivitou. Takže raději udělejte jednoduchý test. Uchopte kůži na předloktí mezi dva prsty druhé ruky a povytáhněte. Pokud se kůže rychle vrátí na původní místo, je to v pořádku, jestli se ale vrací pomalu nebo skoro vůbec, jde o stav ohrožení dehydratací. Ale i toto může být zavádějící, kůže starého člověka ztrácí pružnost a dehydrataci nemusíte odhalit.

Sledujte proto i množství a barvu moči (to poznáte i v případě, že babička používá inkontinenční pomůcky – zda je plena těžká nebo lehká, zda moč není cítit, pokud vidíte zbarvení, měla by být světlá, ne tmavě oranžová až hnědá).

A jaké nápoje by měla babička pít? Nabízí se odpověď jakékoliv, co jí chutnají. Samozřejmě s určitou mírou přiměřenosti. Např. kávu s kofeinem ale můžete vyměnit za meltu nebo Caro. A potom není důvod, aby ho babička, když jí chutná, nepila. Možná jí chutná, protože je káva sladká. Do denního množství se určitě počítá! Nevím, kolik babička váží a jak jí. Možná by pro ni byl vhodný takzvaný sipping – popíjení. Kromě běžné stravy se podává Nutridrink (či jiný obdobný nápoj) a pomalu, v průběhu dne, ho člověk popíjí. Tyto nápoje obsahují vitamíny a minerály a pomáhají doplnit denní příjem tekutin a důležitých látek, takže jednak zvyšují denní příjem tekutin, navíc jsou prospěšné svojí výživovou hodnotou.

Samozřejmě zkoušejte babičce podávat i jiné tekutiny, čaje, slabší minerálky, vodu. A hlavně ji podporujte ve všem, co jí chutná. Vše se počítá, včetně polévky. Některým lidem chutná i řidší konzistence jídel – omáčky, sladký tvaroh, dětská výživa. Lépe se jim polykají, zmírňují to zakuckávání a horší polykání. Tyto „mokré“ potraviny jsou velmi vhodné a s tekutinami v nich také můžete počítat.

Přeji Vám příjemné dny s babičkou a společné posezení u kávy, kterou má ráda:-)

Mgr. Leona Zemanová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.