pečuj doma

Jak zajistit péči, kdybych v budoucnu nemohla?

4.5.2022

Pečuji 5 roků o maminku. Péče je celodenní. Maminka má 8 let podanou žádost na přijetí do domova. Tuto žádost má podanou z důvodu, pokud by se se mnou něco stalo, tak aby o ni bylo postaráno. Tak to bylo i domluveno v domovu. Dnes mi z tohoto domova volala sociální pracovnice, že maminka má do tří měsíců nastoupit. Vysvětlila jsem jí, že žádost je podaná hlavně pro případ mé nemohoucnosti, která naštěstí zatím nenastala. Řekla mi, že pokud maminka do 3 měsíců nenastoupí, že nás vyřadí z evidence. Řekla jsem jí, že to není možné, co by pak s maminkou bylo. Řekla, že v tom případě si máme po vyřazení podat žádost novou. Proběhne u nás sociální šetření a lékařské posudky. Přijde mi to celé nesmyslné. Mají na toto právo?

Odpověd právničky

Předně bych potřebovala upozornit, že vždy by mělo rozhodnutí nastoupit/nenastoupit být JEN a JEN na mamince. Pokud už maminka své situaci nerozumí, tak za ni někdo bude rozhodovat – nejspíš Vy, ale pozor měla byste být v roli opatrovníka.

Mezi službou a Vaší maminkou bude vznikat smlouva o poskytování sociální služby. Protože je to smlouva (tj. dohoda dvou stran), tak nelze účast na smlouvě vynutit. Pokud tedy maminka nikam nastoupit nechce, nemusí. Můžete odmítnout i sociální šetření a další k tomu přiléhající aktivity (např. nemusíte řešit lékařské posudky).

Ale pokud máte žádost v sociální službě, tak jakmile se jim uvolní místo, tak oni ve svém seznamu osob (žadatelů) vyhodnotí: kdo je jejich cílovou skupinou a kdo nejvíc službu potřebuje a toho pak upřednostní v přijetí do služby.

Z historie se u nás zažilo, že lidé si dávají žádost o službu „pro jistotu“ až nebudou moci, až jejich bližní se nebudou moci postarat... ale tenhle systém je velkou komplikací pro služby. Služby musí schraňovat údaje, ty musí nějaká pracovnice neustále aktualizovat a starat se o ně. Současně podléhají kontrole, jak je s údaji zacházeno (z Úřadu pro ochranu osobních údajů, Inspekce sociálních služeb MPSV atd.). Proto by služby neměly u sebe mít žádosti osob, které v současnosti službu vlastně vůbec nechtějí. Tím by se jim pořadníky značně zúžili. A až přijde chvíle, kdy to bude potřeba, tak si zase může člověk požádat (v pořadníku nebude stovka čekatelů „pro jistotu“) a snadněji službu získá a služba může pracovnici opečovávající papíry uvolnit, aby opečovávala klienty.

Vím, že rodinám i samotným opečovávaným lidsky ulevuje pocit, máme žádost ve službě. Ale je to jen jakési klamavé uklidnění. Kdyby se s Vámi stalo něco za půl roku, tak vůbec nemáte jistotu, že maminka do domova nastoupí. Místa ve službě jsou omezená a pokud nebude zrovna někdo z domova odcházet (nebo v daný okamžik neumře, aby se uvolnilo místo), tak maminku (ani v nejvyšší nouzi) nepřijmou.

Maminku nejspíš odvezou do nemocnice (pokud nebude schopná být doma sama), pak na LDN a pak se bude čekat na uvolnění místa v sociální službě.

Proto se neděste. Řekněte službě, že zatím o službu nemáte zájem. Oni Vás vyřadí ze zájemců. Tím splní své zákonné postupy, že neevidují někoho, kdo k nim ve skutečnosti nechce.

Za čas, až se budete cítit přetížená (jako pečující) můžete požádat (pokud jste opatrovník) o pečovatelskou službu pro maminku, pak třeba odlehčovací službu a pokud už to bude pro Vás opravdu těžké a nebude možné se o maminku starat v domácím prostředí ani za využití terénních služeb, tak podáte žádost do domova.

Jen – pokud nejste opatrovníkem a maminka sama už se nerozhoduje, rozhodně doporučuji tuto situaci řešit. Služby už pokročili v postupech dle zákona a nemůžete zastupovat maminku jen tak (třeba na plnou moc, o které už maminka neví).

K tomuto tématu více doporučuji v naší publikaci, která je bezplatně ke stažení zde: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf.

Mgr. Radka Pešlová

 

Odpověď vedoucí jiné sociální služby

Dotaz není výjimečný, neboť pečující osoby samozřejmě hledají jistoty do budoucna pro své blízké. To je zcela pochopitelné. Dovolím si připojit se s drobnou poznámkou k odpovědi paní Mgr. Pešlové.

Umístění do domova pro seniory je na základě Žádosti o poskytování sociální služby v domově pro seniory. Zde je první logický krok domovů. Pokud o něco žádáte, nejspíš to potřebujete. Proto se možnosti podat žádost "pro jistotu" domovy brání. Omezuje to možnost včas a správně vytipovat potřebné osoby. Počty žádostí bývaly ve stovkách, nešlo o "pár papírů". Proto bylo třeba najít jiný systém přijímání žádostí.

(...)

A jak píše paní Mgr. Pešlová, nebojte se, že nebudete mít "zadní vrátka" v podobě žádosti v některém z domovů pro seniory. Možnost umístit maminku v odlehčovací službě máte až na dobu tří měsíců. Řešení se při individuálním rozhovoru vždy nějaké podařilo, i když ne hned v ideální formě. Ale to byste neměla ani při podaných žádostech na více místech v domovech. 

Za sebe mohu doporučit:

  • Mít vyřízený příspěvek na péči dle aktuálního stavu maminky.
  • Mít domluvenou pečovatelskou službu v domácnosti, abyste si i Vy mohla chvíli přes den odpočinout.
  • Během roku naplánovat mamince pár týdnů v odlehčovací službě. Jedna ať si maminka zvykne, že se o ni stará někdo jiný než Vy. A také ať získáte čas pro sebe a vyřešíte si své zdravotní problémy. Minimálně získáte čas na vyřízení preventivních prohlídek, plánovaných zákroků, na dovolenou apod.

Přeji hodně zdraví Vám i mamince.
Mgr. Leona Zemanová

 

Ještě malý dodatek

Jak vyplývá z odpovědí našich poradkyň, tak vše je v naprostém pořádku. Domovy jen plní své zákonné povinnosti, jednají podle litery zákona. Jednají sice podle ní otrocky, jako stroje, ale proti tomu se bránit nelze. Oni by jistě mohli hodně pomoci ředitelé těchto zařízení, stačilo by projevit jen trochu pochopení pro zodpovědné pečující. Protože v čem spočívá výše zmíněná agenda? Že se jednou za rok někdo z domova důchodců optá pečujícího, zda situace již nastává? Ale proč to ti pečující asi dělají? Kdyby ta situace u nás byla normální a čekací doba nebyla několik let, tak by se dopředu nehlásili... Nedávno jsme napsali, že ředitelské posty v těchto zařízeních jsou často trafiky s teplou židlí, na které jsou dosazováni lidé bez předpokladů pro výkon této profese. To leccos vysvětluje… Někdy bychom se chtěli tímto tématem i zabývat. Ale na druhé straně, co my bezvýznamní pisálci, asi tak dokážeme na tomto stavu změnit?

(Pečujeme doma a MS kruh)

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Pražské gerontologické dny proběhnou na začátku října

13.9.2024 Každoroční setkání odborníků z oblasti gerontologie, letos s podtitulem Partnerství a spolupráce ve zlepšování života s demencí, proběhne 2. a 3. října v hotelu Duo na pražském Střížkově a přinese řadu aktuálních témat z praxe i výzkumu. Také seznámí s inovativním přístupem v péči. Podrobnější informaci přináší Miluše Margarjanová. více...

PTÁTE SE: Může mě opatrovník syna seznámit s financemi opatrovaného?

12.9.2024 Syn má veřejného opatrovníka. Já jsem již podala žádost a chtěla bych dělat opatrovníka sama. Mám právo já, nebo můj syn (opatrovanec) nahlédnout nyní na stav financí opatrovance?
ODPOVĚĎ
Opatrovník je povinen spravovat záležitosti opatrovaného s jeho vědomím, ale pokud to není možné, tak v zájmu opatrovaného. více...

ZPRÁVY: Covid, poslední rána pro seniory. Přibývá nakažených i úmrtí

11.9.2024 S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i premiér Fiala. Zrychluje hlavně šíření koronavirů způsobujících covid, rhinovirů, které mohou za rýmu, či mykoplazmových bakterií, které stojí za nezvyklou vlnou zápalů plic. Odborníci varují, že respiračních onemocnění bude přibývat a doporučují očkování. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.