pečuj doma

Jak zvládat mytí na lůžku, doporučili byste nafukovací vanu?

24.1.2022

Staráme se o matku manžela, je už ve vysokém věku, od léta je už na lůžku, s naší pomocí se posadí, ještě komunikuje, i když se to zhoršuje. Celkem vše zvládáme, až na mytí. Používáme klasicky lavór s vodou, žínky, apod. Ale VŽDY jsme mokří my, a hlavně postel. Při výměně plenek používáme jednoduše obrousky, pěnu. Ale myslím, že aspoň jednou za dva dny je potřeba udělat hygienu pořádně(?). Na internetu jsme objevili nafukovací vanu, je to k něčemu? Mytí je namáhavé i pro tchyni, kolikrát protestuje, ale pak vidíme, že se cítí líp.

Odpověď

Ptáte se na možnosti provádění hygieny, resp. koupele u maminky Vašeho manžela. Paní má silně omezenu mobilitu, v sedu se udrží, komunikuje. Proti koupeli občas protestuje, ale následně je spokojena. Při použití lavórku s vodou jste mokří všichni. Na internetu jste našli nafukovací vanu.

K dotazu, zda je k něčemu, Vám mohu pouze popsat osobní zkušenost s koupelí u dvou klientek. Bohužel není nejlepší. Nafouknutí a následné vyfouknutí okrajů vany bylo poměrně komplikované. Umístění klientky do vany v rámci lůžka bylo jednoduché, pod paní se „podtočila“ stejně jako např. polohovací podložka. Co se ale neosvědčilo, bylo polévání, resp. sprchování na lůžku. I když jsme měly hodně teplou vodu ve vaku od spršky (u druhé paní jsme si předchystaly PET lahve s teplou vodou), tak voda rychle na lůžku v nafukovací vaničce chládla, a než jsme stihly (byly jsme dvě pečující!) vodu vypustit, paní vysušit a vytřít vaničku, bylo klientce zima, i když jsme ji zakryly, neboť pod ní byla vlhká studená guma dna vaničky. Následná manipulace s mokrou vanou v malém pokoji nebyla příjemná. Bylo to pro všechny poměrně nekomfortní.

Co se naopak velmi osvědčilo, byla malá vanička na mytí hlavy. Princip mytí je úplně stejný, ale tím, jak je vše menší, je manipulace rychlejší a efektivnější. Klientům, resp. hlavně imobilním klientkám s delšími vlasy je to mnohem příjemnější, než pouze namydlit žínkou a poté vlasy stírat čistou vodou.

V domácnostech u klientů hůře pohyblivých se nejvíc osvědčilo dovézt klienta na invalidním vozíku do koupelny, a pokud má vanu a madla u vany, přesunout ho ve dvou osobách na sedačku na vanu (vše lze napsat na zdravotní pojišťovnu). Nutností je, aby koupaný člověk vydržel cca 10 min sedět. Využije sice „jen“ sprchu, ale ten pocit teplé tekoucí vody je k nezaplacení. A manipulace je mnohem rychlejší než s nafukovací vanou na lůžku. Na pojišťovnu lze předepsat i mobilní zvedák. Není velký a do spousty koupelen se vejde, na tom lze přesouvat do vany či sprchy i zcela imobilního klienta.

Pokud by se paní v sedu neudržela, a zvedák byl třeba kvůli malému prostoru nereálný, samozřejmě klidně nafukovací lůžko zkuste pořídit. Nikde není dáno, že se Vám neosvědčí. Výše popsané byla jen má osobní zkušenost.

Úplně nejlepší výsledky s koupelemi máme nyní v odlehčovací službě, kde máme velké vany a zvedáky pro imobilní klienty (v domácnosti obvykle bohužel nereálné). Při koupeli lze zapnout bublinky či masážní proudy. A po překonání prvotního strachu ze zvedáku se na tváři koupajících se lidiček objevuje spokojený úsměv a blažený výraz jako nejlepší poděkování za péči. Takže, protože v takovém zařízení pracuji, si dovolím jednak tuto „malou reklamu“ odlehčovací službě, jednak i jako informaci pro vás pečující, že takový typ služby existuje a pokud byste ji pro tchyni využili, mohli byste si s manželem např. odjet odpočinout na dovolenou. Jako prevence syndromu vyhoření je takové umístění opečovávané osoby na určitou dobu (max 3 měsíce) pro pečující ideální.

Přidám ještě obecné informace. Do domácnosti může docházet pečovatelská služba. Tu hradíte max 130 Kč/hod, ideálně z příspěvku na péči Vaší tchyně. Docházet k paní mohou také zdravotní sestry z domácí péče. Ty předepisuje praktický lékař a pro pacienty je tato péče zdarma, neboť ji hradí zdravotní pojišťovna. Sestřičky mohou s pacienty např. cvičit na lůžku, což by pro Vaši tchyni bylo velmi vhodné. Cílem by bylo udržet u paní svalovou hybnost a nejlépe ji trošku zlepšit, aspoň při pohybu v rámci lůžka.

Přeji manželově mamince, Vám i manželovi co nejvíc sil a zdraví.

Mgr. Leona Zemanová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Babiš převzal Potůčkův návrh na veřejnoprávní pilíř!

25.4.2024 Alena Schillerová a Karel Havlíček v podstatě odsouhlasili za ANO na schůzce u prezidenta důchodovou reformu, jak ji dělá vláda Petra Fialy. Andrej Babiš je však přinutil souhlas odvolat a následně přichází s novým řešením, které ovšem není nové. Nedávno jsme psali, že právě toto navrhuje dlouholetý expert na tuto problematiku Martin Potůček z FSV UK. více...

NAŠE SALLY: Nevlastní matka překračuje dávkování léků

24.4.2024 Milá Sally, moje nevlastní matka má diagnostikovanou demenci, je jí 92 let, bydlí sama a kromě ztráty krátkodobé paměti a občasných halucinací je na svůj věk čilá. Problém je v podávání léků, není schopna zajistit si správné dávkování. Má léky preventivní na anginu pectoris a léky na demenci. Poslední měsíc sní víc léků, než má. více...

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.