pečuj doma

Krmení a péče o ležícího člověka s demencí

11.7.2024

Sleduji vás už 19 let. Nejprve jsem hledala pomoc při třináctileté péči o tchána - ležícího po mozkové příhodě, alzh. dememence, také jsem se zúčastnila před lety setkání v Brně. Moc mi to pomohlo. Nyní mám v péči svou maminku 94 let s alzh. demencí, leží, někdy je to těžké. Spíš bych potřebovala vědět, jak se mám obrátit například na domácí hospic, co mi může nabídnout a kdy o pomoc požádat. Zatím jen jezdím k praktické lékařce, zajistila jsem si pomoc s hygienou od sociální služby. Ale nevím, co budu dělat, až se dostaví bolest nebo jiné. Maminka už třeba moc špatně polyká, co jí dát k jídlu? Polévky nelze, tak kupuji Nutridrink. Je to dobře a nebo není? Doktorka mi neporadí a ani ty drinky nenapíše od pojišťovny, i když jde jasně o poruchu příjmu potravy. Jsou chvíle (a u dědečka jsem je měla taky), že jsem musela použít stříkačku (Žanetu), abych do nich dostala aspoň něco.... nebo nechat hlady? V tom bych potřebovala poradit.

Odpověď

Velmi si vážím Vašeho nasazení v pečování o blízké. Vím, že je do toho člověk trošku „dostrkaný“ životem, ale ne každý se k problémům staví tak zodpovědně a řeší je téměř na profesionální úrovni tak jako Vy.

Péče o maminku s demencí je jistě nesmírně náročná. To, že máte pečovatelku na pomoc s hygienou, je výborný krok. A do budoucna doporučuji pečovatelky využít na další úkony. I třeba na to podávání stravy.

Vezmu ale Vaše dotazy popořadě. Maminka má 94 let, je ležící, s Alzheimerovou chorobou. Máte polohovací lůžko? To jste se neptala, ale ptám se já, protože polohovací lůžko výrazně pomůže pečujícím osobám při manipulaci.

Na dotaz ohledně hospicové péče. Ta je obecně určena pro lidi nevyléčitelně nemocné, u kterých je předpoklad dožití do 6 měsíců. A klasická medicína jim již nepřináší profit z léčby, spíš by pro ně byla obtěžující, např. různými vyšetřeními, odběry apod. Tento typ péče je na domluvě lékařů, tj. praktický lékař by měl vyhodnotit stav maminky a doporučit ji do hospicové péče. Běžně ale hospicová péče pacienty s demencí neřeší, neboť je stále potřeba psychiatrická léčba. Takže doporučuji spíše zintenzivnit kontakt s psychiatrem, či neurologem. Obzvlášť pokud má maminka i bolesti a užívá nějaká analgetika.

Hospicová léčby má cíl zajistit člověku důstojné dožití bez bolesti, ale je to dáno stavem té základní diagnózy, u maminky demence. V hospicové péči je i jiný režim vůči zdravotní pojišťovně, proto posouzení připadá lékařům.

Jste v kontaktu s ambulancí bolesti? Nastavit léky od bolesti a léky na demenci není jednoduché, vzájemně se ovlivňují, takže to určitě musí řešit odborník. Praktický lékař by ale mamince mohl předepsat domácí zdravotní péči, což jsou zdravotní sestry, které dochází do domácnosti, např. na aplikaci injekcí. Mohou docházet do domácnosti, i když k mamince již chodí pečovatelky ze sociálních služeb.

Sipping, to jsou ta pitíčka na popíjení, jako je Nutridrink, je předepisován při poruchách příjmu potravy, např. po mozkových příhodách, haváriích. I u lidí s demencí se tyto doplňky výrazně osvědčují, ale praktický lékař Vám je nenapíše. To by maminka musela ke specialistovi do nemocnice - lékaři se specializací v oblasti klinické výživy (např. v nutriční ambulanci).

Vím, že je kolikrát téměř neřešitelná cesta k odborníkovi. Bohužel víc nelze poradit, snad jedině krátkodobou hospitalizaci a při ní zhodnocení stavu a nastavení léčby. U lidí s demencí je základ mít dobře nastavenou psychiatrickou léčbu. Určitě nenechávejte maminku hlady, ale ještě důležitější než jídlo, je pití. Žanetka Vám pomůže při podání tekuté stravy, totéž např. větší injekční stříkačka při podání tekutin. Ale běžně by krmení lžící mělo být zvládnutelné, pokud je maminka schopna polknout i mixovanou stravu. Zkoušejte jí dávat po troškách, ale často. Píšete, že polévky nelze. Zkuste spíš mix tužšího jídla, tak zhruba konzistence termixu. Řídká polévka je na podání náročnější.

On je to takový začarovaný kruh, kdy nedostatek jídla a pití způsobuje zhoršení zdravotního stavu, ale Vám se právě kvůli špatnému stavu nedaří maminku dostatečně vyživit a dostat do ní dostatek tekutin. Velikou roli hraje věk, který hraje jednoznačně v její neprospěch, demence sama klade vysoké nároky na tělo a výživu. Ale ne vše je reálné vyřešit přes pojišťovnu.

Snad ještě jeden dotaz. Jak je na tom maminka s příspěvkem na péči? Od 1.7.2024 došlo k navýšení IV. stupně na 27 000 Kč, což by Vám mohlo výrazně pomoct s úhradou péče a tudíž ušetření dostatku financí např. na další doplňky stravy či jiné potřeby.

Přeji Vám i mamince, abyste spolu byly co nejčastěji a užily jste si ten čas, který je mamince dán. Zkuste co nejvíc povinností přesunout na někoho jiného. Hlavně na maminku nespěchejte, buďte spolu v klidu.

Přeji vám oběma vše dobré.

Mgr. Leona Zemanová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.