pečuj doma

Má maminka, která je na vozíku, držet dietu?

3.11.2022

Máme dotaz k naší mamince. Je nepohyblivá, po cmp musí používat invalidní vozík. Má mechanický i elektrický, přesouvá se na něj s menší pomocí někoho jiného. Jsem ráda, že jí chutná jídlo, ale vidím, že za poslední dobu přibrala. Bojím se, jak pak péči zvládnu, jsem na ni povětšinou sama. Taky se bojím, aby se jí kvůli vyšší váze netvořily dekubity. Krevní rozbory má v normě, takže v tomto ohledu dietu nemusí držet. Mám ji nějak omezovat? Jídlo je jednou z mála jejích radostí.

Odpověď

Děkuji za Váš dotaz. Cítím z něho, že máte maminku ráda a že jí chcete život po prodělané CMP zpříjemnit. A to, že maminka ráda jí a na jídlo se fixuje, je pochopitelné. Jak píšete, je to jedna z mála jejích radostí. A Vy chcete být hodná a chcete jí radost dopřát. Bohužel Vás příliš nepotěším, ale zvyšující se váha není v pořádku. A to ze dvou důvodů. Jednak kvůli Vám, protože bude maminka jednak těžší, jednak ještě hůře pohyblivá než je nyní. Závažné to je ale hlavně kvůli mamince samotné. Vyšší váha zvyšuje i riziko další mrtvice a jiných zdravotních obtíží, od vyššího tlaku, většího rizika vzniku cukrovky, vyššího rizika vzniku dekubitů apod.

To, že má rozbory krve v normě, chápu tak, že se jí v normě drží glykemie, tj. že nemá diabetes. To ale neznamená, že může jíst bez omezení. Znamená to, že nemusíte ze stravy striktně vyloučit cukr. Ovšem měla byste dbát na množství přijímaného jídla, resp. kalorií. U každého člověka platí, že pokud chce udržovat stálou váhu, je nutné mít příjem i výdej energeticky srovnaný. Z toho prosím vycházejte. Maminka má pohyb na lůžku i na vozíku velmi omezený, energetický výdej minimální.

Takže z praxe doporučuji vymyslet co nejvíce jednoduchých činností, které maminka může vykonávat i se svým postižením (mazat chleba, míchat pomazánku, míchat tvaroh s kakaem atd.). Zkuste se na internetu podívat na pomůcky – je velká škála pomůcek pro lidi s jednostranným postižením.

Velmi bych se přimlouvala za pravidelné cvičení. Doporučuji Vám domluvit se s praktickým lékařem/kou  maminky na možnosti domácí péče. To by k paní mohla docházet zdravotní sestra, která by s ní cvičila. Mám vyzkoušené, že cizí člověk má větší autoritu, maminka by měla i lepší motivaci ke cvičení. A Vy byste mohla s maminkou volně navázat ve stylu: „Víš, že sestřička říkala, že máš trénovat vstávání, chůzi, procvičování prstů… pojď, budeme to dělat, ať se jí můžeš pochlubit, co zvládneš.“ Navíc tuto péči hradí zdravotní pojišťovna, což je v dnešní době také nezanedbatelné.

Takže kromě dostatku pohybu a aktivnímu přístupu maminky k přípravě jídla apeluji na malé porce, ale 4 -5 x denně, aby maminka nehladověla a při tom měla jídlo častěji.

Strava by měla být co nejpestřejší, s dostatkem bílkovin. Ty jsou nejlepším pomocníkem a prevencí dekubitů. Zkoušejte omezovat sladké, to je samozřejmě při růstu váhy zásadní. Nenechejte se „vydírat“ maminčinými požadavky, její náhled na realitu může být zkreslený a sama potřebnou dávku jídla nejspíš neodhadne.

No a samozřejmě, nejen jídlem živ je člověk.  Snažte se hledat jakoukoliv aktivitu, která by maminku bavila a odvedla její pozornost od myšlenek na jídlo. Dobré jsou hry typu „Člověče, nezlob se“, pexeso, jakékoliv křížovky, doplňovačky, čtení a další.

Je také pro Vás jako pečující dobré myslet na sebe, na vlastní odpočinek. Můžete si objednat pečovatelskou službu pro maminku a část aktivit přenést na ně. Pečovatelé na sebe často zapomínají a časem jsou z péče unavení a do aktivit typu hraní, zpívání se jim nechce. Nemusíte vše zvládat sami, přeneste část péče na druhé. Prospěje to oběma stranám, Vám i mamince.

Mgr. Leona Zemanová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

PTÁTE SE: Jak posunout datum vzniku invalidity do minulosti

4.12.2023 Přijatá dcera, která má přiznány příspěvek na péči 3. stupně a ZTP/P (dlouhodobě, obojí cca od 9 let, nyní v létě jí bylo obojí na dva roky přiznáno) má komplikovanou diagnózu - AS s výraznou poruchou komunikace, ADHD, PTSD, PDA, úzkostná porucha včetně sociální fobie, komplikovaná oční vada, hypersenzitivita. Její stav trvá s určitými obměnami již více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.