pečuj doma

Má maminka, která je na vozíku, držet dietu?

3.11.2022

Máme dotaz k naší mamince. Je nepohyblivá, po cmp musí používat invalidní vozík. Má mechanický i elektrický, přesouvá se na něj s menší pomocí někoho jiného. Jsem ráda, že jí chutná jídlo, ale vidím, že za poslední dobu přibrala. Bojím se, jak pak péči zvládnu, jsem na ni povětšinou sama. Taky se bojím, aby se jí kvůli vyšší váze netvořily dekubity. Krevní rozbory má v normě, takže v tomto ohledu dietu nemusí držet. Mám ji nějak omezovat? Jídlo je jednou z mála jejích radostí.

Odpověď

Děkuji za Váš dotaz. Cítím z něho, že máte maminku ráda a že jí chcete život po prodělané CMP zpříjemnit. A to, že maminka ráda jí a na jídlo se fixuje, je pochopitelné. Jak píšete, je to jedna z mála jejích radostí. A Vy chcete být hodná a chcete jí radost dopřát. Bohužel Vás příliš nepotěším, ale zvyšující se váha není v pořádku. A to ze dvou důvodů. Jednak kvůli Vám, protože bude maminka jednak těžší, jednak ještě hůře pohyblivá než je nyní. Závažné to je ale hlavně kvůli mamince samotné. Vyšší váha zvyšuje i riziko další mrtvice a jiných zdravotních obtíží, od vyššího tlaku, většího rizika vzniku cukrovky, vyššího rizika vzniku dekubitů apod.

To, že má rozbory krve v normě, chápu tak, že se jí v normě drží glykemie, tj. že nemá diabetes. To ale neznamená, že může jíst bez omezení. Znamená to, že nemusíte ze stravy striktně vyloučit cukr. Ovšem měla byste dbát na množství přijímaného jídla, resp. kalorií. U každého člověka platí, že pokud chce udržovat stálou váhu, je nutné mít příjem i výdej energeticky srovnaný. Z toho prosím vycházejte. Maminka má pohyb na lůžku i na vozíku velmi omezený, energetický výdej minimální.

Takže z praxe doporučuji vymyslet co nejvíce jednoduchých činností, které maminka může vykonávat i se svým postižením (mazat chleba, míchat pomazánku, míchat tvaroh s kakaem atd.). Zkuste se na internetu podívat na pomůcky – je velká škála pomůcek pro lidi s jednostranným postižením.

Velmi bych se přimlouvala za pravidelné cvičení. Doporučuji Vám domluvit se s praktickým lékařem/kou  maminky na možnosti domácí péče. To by k paní mohla docházet zdravotní sestra, která by s ní cvičila. Mám vyzkoušené, že cizí člověk má větší autoritu, maminka by měla i lepší motivaci ke cvičení. A Vy byste mohla s maminkou volně navázat ve stylu: „Víš, že sestřička říkala, že máš trénovat vstávání, chůzi, procvičování prstů… pojď, budeme to dělat, ať se jí můžeš pochlubit, co zvládneš.“ Navíc tuto péči hradí zdravotní pojišťovna, což je v dnešní době také nezanedbatelné.

Takže kromě dostatku pohybu a aktivnímu přístupu maminky k přípravě jídla apeluji na malé porce, ale 4 -5 x denně, aby maminka nehladověla a při tom měla jídlo častěji.

Strava by měla být co nejpestřejší, s dostatkem bílkovin. Ty jsou nejlepším pomocníkem a prevencí dekubitů. Zkoušejte omezovat sladké, to je samozřejmě při růstu váhy zásadní. Nenechejte se „vydírat“ maminčinými požadavky, její náhled na realitu může být zkreslený a sama potřebnou dávku jídla nejspíš neodhadne.

No a samozřejmě, nejen jídlem živ je člověk.  Snažte se hledat jakoukoliv aktivitu, která by maminku bavila a odvedla její pozornost od myšlenek na jídlo. Dobré jsou hry typu „Člověče, nezlob se“, pexeso, jakékoliv křížovky, doplňovačky, čtení a další.

Je také pro Vás jako pečující dobré myslet na sebe, na vlastní odpočinek. Můžete si objednat pečovatelskou službu pro maminku a část aktivit přenést na ně. Pečovatelé na sebe často zapomínají a časem jsou z péče unavení a do aktivit typu hraní, zpívání se jim nechce. Nemusíte vše zvládat sami, přeneste část péče na druhé. Prospěje to oběma stranám, Vám i mamince.

Mgr. Leona Zemanová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.