pečuj doma

Ptáte se: Inkontinence, prevence opruzenin a proleženin

7.10.2020

Moje maminka prodělala mozkovou mrtvici. Byla v nemocnici, pak na LDN a ráda bych si ji nyní vzala domů a starala se o ni. Mám několik dotazů ohledně praktické péče o ni. Maminka je inkontinentní a má zavedeny katétr na močení. Mám nechat tento katétr zavedený, nebo mám maminku nechat bez něho a přebalovat ji? Maminka je částečně soběstačná, přesto se chci zeptat, jak mám předcházet opruzeninám a proleženinám.

Odpověď

Děkujeme Vám nejen za dotaz, ale i za odvahu, s kterou se chcete podílet na pečování o maminku v domácím prostředí. Péče to bude nelehká a tak Vám chci na začátek poradit, abyste ve svém bydlišti oslovila některou organizaci sociálních služeb, která Vám bude s péčí pomáhat. Dříve než bude Vaše maminka propuštěna do domácího ošetřování, navštivte sociální pracovnici příslušné nemocnice a ta Vám poradí, jakým způsobem si máte podat žádost o příspěvek na péči. Z těchto prostředků pak budete moci hradit příslušné sociální služby. A nyní k Vašim dotazům.

Zavedením permanentního močového katétru se za hospitalizace často řeší problém samovolného úniku moči, tedy inkontinence. Výhoda tohoto zavedení je v tom, že personál v nemocnici může sledovat množství odcházející moči, případně její barvu a příměsi. Zabraňuje se tím také vzniku opruzenin v oblasti genitálií a hýždí. Nevýhodu vidím v tom, že zavedením katétru, i při kvalitní hygienické péči, může vniknout do močových cest infekce, která se pak musí léčit antibiotiky. V domácím prostředí pak se katétr se musí pravidelně měnit, (s tím si zajisté poradí zdravotní sestry z agentury domácí péče) nebo se může ucpat a pak je třeba také jeho výměna. Inkontinence moči se dá ovšem také řešit tím, že se používají pomůcky pro inkontinentní. To budou v případě Vaší maminky buďto kalhotkové pleny, nebo kalhotky pro chodící pacienty s inkontinencí. Jaké konkrétně bude Vaše maminka potřebovat, Vám jistě poradí na oddělení, kde se nyní o maminku starají. Napsání těchto pomůcek patří do pravomoci praktického lékaře, který na základě doporučení neurologa nebo urologa bude pravidelně pomůcky předepisovat. Výhoda používání kalhotek je v tom, že se zabrání nebo alespoň výrazně oddálí riziko vzniku infekce močových cest. Nevýhodou je riziko vzniku opruzenin v oblasti hýždí, třísel a genitálií. Tomu lze ale předejít péčí o kůži v těchto partiích. Je třeba pravidelně plenky měnit. Při každé výměně zkontrolovat kůži, zda není zarudlá. Preventivně ji doporučuji ošetřovat Sudokrémem, případně Flamigelem, které zakoupíte v lékárně. V drogérii si můžete koupit vlhčené ubrousky pro děti, které jsou určeny pro péči o citlivou dětskou pokožku, a tedy jsou vhodné i pro křehkého geriatrického pacienta.

Co se týče druhého dotazu, na ten jsem Vám částečně již odpověděla. Je třeba úzkostlivě pečovat o kůži. Pravidelně ji promazávat. Dále bych doporučila si zajistit polohovací lůžko (dá se vypůjčit, nebo i koupit z tzv. druhé ruky) s antidekubitární matrací, nebo pokud to nejde, je možné sehnat očalouněnou molitanovou matraci a na tu maminku položit. Píšete, že maminka je částečně soběstačná, pak doporučuji využít všech jejích pohybových schopností a pravidelně maminku posazovat do křesla, případně s ní i chvíli během dne chodit. Byť to bude pouze po bytě. Do jídelníčku přidejte bílkoviny ve formě mléčných výrobků. Nejkvalitnější je čistý vaječný bílek nebo tvaroh. Potravinové doplňky jako je Nutridrink, Diasip, či Kubitan, nebývají u některých seniorů moc oblíbené, protože jsou pro ně moc sladké. Ale za vyzkoušení to jistě stojí.

Doufám, že jsem Vám dostatečně odpověděla na Vaše dotazy. Pokud si nebudete vědět s čímkoliv rady, můžete se na nás obrátit.

Bc. Mgr. Martina Terezie Kalábová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Operátoři neuznávají doklad o opatrovnictví. Jak zrušit služby?

7.9.2024 Moje maminka je opatrovnice mé babičky, já jí jen pomáhám. Nedávno maminka šla za operátorem, aby zrušili babiččinu pevnou linku v jejím bytě (už tam nebydlí). Nemohla se nikam dostat, protože jí nikdo ze zaměstnanců nechtěl uznat soudní doklad o opatrovnictví, zřejmě kvůli jejich ignoranci (chtěli plnou moc). Je něco takového vůbec legální? více...

INFO: Do 30. září posílejte nominace na cenu Křesadlo

6.9.2024 Vyprávějte příběh někoho, kdo je pro vás nepostradatelnou součástí komunity, kdo vás svým přístupem inspiruje ke změně, kdo vám nabídl pomoc, když bylo nejvíce potřeba a dál se na něho můžete spolehnout. Nominujte toho, kdo je pro Vás osobně, pro vaši organizaci, spolek nebo obec výjimečný. Dobrovolní hasiči, skauti, nadšenci, kteří doprovází více...

ZPRÁVY: Dnes náhle zemřel skvělý právník NRZP JUDr. Zdeněk Žižka

5.9.2024 Dnes ráno náhle zemřel dlouholetý ředitel legislativního odboru NRZP ČR JUDr. Zdeněk Žižka. Pro Národní radu osob se zdravotním postižením je to obrovská ztráta, protože doktor Zdeněk Žižka byl vynikající odborník na zdravotnické právo. Byl mimořádně vitálním člověkem, který i přes těžké zdravotní postižení žil plnohodnotným životem. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.