pečuj doma

Péče o pacienta ochrnutého na polovinu těla

18.7.2023

Můj tatínek, ročník 47, prodělal mozkovou mrtvici a je ochrnutý na celou pravou stranu a zasáhlo mu to i řeč. Momentálně je ještě v nemocnici a půjde na rehabilitační oddělení. Sleduji s vámi videa, jsou pro mě velikou inspirací a radou, na co se připravit, až bude propuštěn domů. Mohla byste mi poradit, kde se dají sehnat šikovné pomůcky, třeba do polohovacího lůžka ten polštář, aby tam byl jako v hnízdě, nebo ty bílé návleky na nohy? Jsem moc ráda, že jsem objevila vaše stránky.

Odpověď

Moc Vám děkuji za Váš zájem o pečování. Teď pro Vás přichází nejen teorie z videí, ale bohužel i praxe přímo v rodině. Prvotní je samozřejmě Vaše chuť aktivně zjišťovat možnosti pomoci pro Vašeho tatínka. Výborně! Pojďme si tedy ukázat, co by se dalo vymyslet pro jeho i Vaše kvalitnější a pohodovější žití.

Určitě zažádejte o příspěvek na péči. Pokud je pán hospitalizovaný déle než 60 dní, lze o něj žádat při hospitalizaci. Pokud ne, tak po propuštění domů. Vyřizuje se na úřadu práce. Nepodceňte to, finance budete potřebovat třeba na pečovatelskou službu. I když máte tatínka ráda, určitě nenechávejte péči jen na sobě, zapojte do ní co nejvíc lidí z rodiny. A ideálně právě i pečovatelskou službu, protože jestli správně počítám, je tátovi 76 let a Vy ještě dlouhou dobu budete v pracovním procesu, že? No a neboť klonování, ač bychom ho my ženy uvítaly, stále neovládáme, musíme hledat další ruce jinde. Nebojte se do pomoci tatínkovi vtáhnout kromě dospěláků i děti. Určitě drobné pochůzky, čtení a hraní her s dědou zvládnou. A budou z toho mít prospěch a snad i radost obě strany.

Takže domů zkusíte zajistit co nejvíc pracujících rukou. Rodina, pečovatelská služba, klidně i známí. Společenský kontakt je důležitý! A doporučuji i zdravotní sestry z domácí péče, aby pokračovaly s tatínkem v rehabilitaci doma. Na jejich návštěvách se můžete domluvit s praktickým lékařem a péči plně hradí zdravotní pojišťovna. Vydržet a pokračovat ve cvičení je po prodělané mozkové příhodě velmi důležité! Pokud je mluvení poškozeno jen částečně, určitě by stálo za námahu kontaktovat i logopeda pro dospělé, funguje-li někde ve Vašem dosahu. Chce to trénovat, trénovat, vydržet. Zázraky se sice nedějí, ale drobné změny k lepšímu u některých lidí pozoruji. A při vytrvalém snažení jsou ty změny výrazné! Vždy samozřejmě záleží na prvotním poškození mozku, ale nevzdávejte snahu!

Neméně podstatné je uzpůsobení domácnosti novým možnostem pána. Na těch můžete začít pracovat ještě před jeho propuštěním domů. A tím se vracím k Vašemu dotazu. Vzhledem k tomu, že sledujete videa pro pečující, tak vidím, že se internetu nebojíte. A to je dobře, protože to pro Vás bude největší pomocník. Veškeré pomůcky nabízí prodejny zdravotnických potřeb. Ty jsou zásobovány různými firmami, které tyto pomůcky nabízí. A že jich je! Vyžádejte si jejich katalogy, pročítejte je, případně procházejte různé webové stránky. Pomůcky jsou opravdu hodně individuální. Z praxe považuji za zásadní tyto pomůcky: polohovací lůžko s hrazdičkou, vozík (popisuji variantu, že pán nechodí), kluzné podložky do lůžka a na přesun na vozík, sedačku na vanu (pokud se o zdravou nohu opře), ev. zvýšené prkénko na WC nebo bažanta (močovou láhev) k lůžku. Pokud je pán inkontinentní, tak plenkové kalhotky. Postel je zásadní! Můžete o ni zažádat na zdravotní pojišťovně na základě doporučení ortopeda nebo neurologa, ale na přechodnou dobu si ji můžete zapůjčit v půjčovně pomůcek.

Různé polohovací hady, polštářky můžete nakoupit také ve zdravotnických pomůckách, ale klidně lze využít i levnější z běžného obchodu. S troškou praxe a pomoci pečovatelky jistě polohování brzy zvládnete!

Mějte s tatínkem trpělivost, ochrnuté končetiny prakticky nevnímá, jeho motivace k pohybu je tudíž malá. Někdy si lidé stěžují na bolest či pálení v nemocné končetině, zkoušejte ji promazávat, procvičovat, ruku dávat na pásku, nohu občas do zvýšené polohy. Pokud tatínek hodně leží, hlídejte kůži. Pozor na proleženiny! Čeká Vás náročná doba, ale věřím, že s tatínkem vyladíte chod domácnosti tak, aby to bylo pro vás oba zvládnutelné a měli jste chuť a sílu radovat se z drobných radostí všedního života.

Hodně štěstí

Mgr. Leona Zemanová

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.