pečuj doma

Péče o pacienta ochrnutého na polovinu těla

18.7.2023

Můj tatínek, ročník 47, prodělal mozkovou mrtvici a je ochrnutý na celou pravou stranu a zasáhlo mu to i řeč. Momentálně je ještě v nemocnici a půjde na rehabilitační oddělení. Sleduji s vámi videa, jsou pro mě velikou inspirací a radou, na co se připravit, až bude propuštěn domů. Mohla byste mi poradit, kde se dají sehnat šikovné pomůcky, třeba do polohovacího lůžka ten polštář, aby tam byl jako v hnízdě, nebo ty bílé návleky na nohy? Jsem moc ráda, že jsem objevila vaše stránky.

Odpověď

Moc Vám děkuji za Váš zájem o pečování. Teď pro Vás přichází nejen teorie z videí, ale bohužel i praxe přímo v rodině. Prvotní je samozřejmě Vaše chuť aktivně zjišťovat možnosti pomoci pro Vašeho tatínka. Výborně! Pojďme si tedy ukázat, co by se dalo vymyslet pro jeho i Vaše kvalitnější a pohodovější žití.

Určitě zažádejte o příspěvek na péči. Pokud je pán hospitalizovaný déle než 60 dní, lze o něj žádat při hospitalizaci. Pokud ne, tak po propuštění domů. Vyřizuje se na úřadu práce. Nepodceňte to, finance budete potřebovat třeba na pečovatelskou službu. I když máte tatínka ráda, určitě nenechávejte péči jen na sobě, zapojte do ní co nejvíc lidí z rodiny. A ideálně právě i pečovatelskou službu, protože jestli správně počítám, je tátovi 76 let a Vy ještě dlouhou dobu budete v pracovním procesu, že? No a neboť klonování, ač bychom ho my ženy uvítaly, stále neovládáme, musíme hledat další ruce jinde. Nebojte se do pomoci tatínkovi vtáhnout kromě dospěláků i děti. Určitě drobné pochůzky, čtení a hraní her s dědou zvládnou. A budou z toho mít prospěch a snad i radost obě strany.

Takže domů zkusíte zajistit co nejvíc pracujících rukou. Rodina, pečovatelská služba, klidně i známí. Společenský kontakt je důležitý! A doporučuji i zdravotní sestry z domácí péče, aby pokračovaly s tatínkem v rehabilitaci doma. Na jejich návštěvách se můžete domluvit s praktickým lékařem a péči plně hradí zdravotní pojišťovna. Vydržet a pokračovat ve cvičení je po prodělané mozkové příhodě velmi důležité! Pokud je mluvení poškozeno jen částečně, určitě by stálo za námahu kontaktovat i logopeda pro dospělé, funguje-li někde ve Vašem dosahu. Chce to trénovat, trénovat, vydržet. Zázraky se sice nedějí, ale drobné změny k lepšímu u některých lidí pozoruji. A při vytrvalém snažení jsou ty změny výrazné! Vždy samozřejmě záleží na prvotním poškození mozku, ale nevzdávejte snahu!

Neméně podstatné je uzpůsobení domácnosti novým možnostem pána. Na těch můžete začít pracovat ještě před jeho propuštěním domů. A tím se vracím k Vašemu dotazu. Vzhledem k tomu, že sledujete videa pro pečující, tak vidím, že se internetu nebojíte. A to je dobře, protože to pro Vás bude největší pomocník. Veškeré pomůcky nabízí prodejny zdravotnických potřeb. Ty jsou zásobovány různými firmami, které tyto pomůcky nabízí. A že jich je! Vyžádejte si jejich katalogy, pročítejte je, případně procházejte různé webové stránky. Pomůcky jsou opravdu hodně individuální. Z praxe považuji za zásadní tyto pomůcky: polohovací lůžko s hrazdičkou, vozík (popisuji variantu, že pán nechodí), kluzné podložky do lůžka a na přesun na vozík, sedačku na vanu (pokud se o zdravou nohu opře), ev. zvýšené prkénko na WC nebo bažanta (močovou láhev) k lůžku. Pokud je pán inkontinentní, tak plenkové kalhotky. Postel je zásadní! Můžete o ni zažádat na zdravotní pojišťovně na základě doporučení ortopeda nebo neurologa, ale na přechodnou dobu si ji můžete zapůjčit v půjčovně pomůcek.

Různé polohovací hady, polštářky můžete nakoupit také ve zdravotnických pomůckách, ale klidně lze využít i levnější z běžného obchodu. S troškou praxe a pomoci pečovatelky jistě polohování brzy zvládnete!

Mějte s tatínkem trpělivost, ochrnuté končetiny prakticky nevnímá, jeho motivace k pohybu je tudíž malá. Někdy si lidé stěžují na bolest či pálení v nemocné končetině, zkoušejte ji promazávat, procvičovat, ruku dávat na pásku, nohu občas do zvýšené polohy. Pokud tatínek hodně leží, hlídejte kůži. Pozor na proleženiny! Čeká Vás náročná doba, ale věřím, že s tatínkem vyladíte chod domácnosti tak, aby to bylo pro vás oba zvládnutelné a měli jste chuť a sílu radovat se z drobných radostí všedního života.

Hodně štěstí

Mgr. Leona Zemanová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Probíhá již šestnáctý Týden sociálních služeb ČR

9.10.2024 V pondělí 7. října 2024 byl zahájen Týden sociálních služeb ČR pořádaný Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, jenž se letos koná již pošestnácté. Týden sociálních služeb je obdobím prezentací, setkávání se a odborných diskuzí a jeho hlavní událostí je tradičně kongres v Táboře. více...

PTÁTE SE: Opatrovaný syn pije alkohol na léky, jeho otec v tom nebrání

8.10.2024 Opatrovníkem našeho syna je otec, u kterého syn bydlí, u mě je občas a má u mě svůj pokoj. Syn pije alkohol k psychiatrickým lékům. Otec měl zkoušet testerem, zda syn pil alkohol. Já tester mám a syn při návštěvě u mě nadýchal 0,6 promile. Požití alkoholu zdůvodnil tím, že s tátou pili 40 let staré víno a že si táta tester nepořídil. Žádala jsem, aby syn docházel více...

ZPRÁVY: Ceny NRZP ČR MOSTY za rok 2024 byly vyhlášeny

7.10.2024 Republikový výbor NRZP České republiky na svém jednání vyhlásil 22. ročník cen Národní rady osob se zdravotním postižením ČR MOSTY 2024. Předávání cen se uskuteční koncem května 2025 v Moravskoslezském kraji. Oceňovány budou projekty a osobnosti ve čtyřech kategoriích, jak je uvedeno v nominačním archu. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.