pečuj doma

Prateta trpí po mrtvici poruchou řeči

21.1.2023

Prateta trpí po mrtvici poruchou řeči. Jinak vypadá, že rozumí všemu. Jak s ní můžeme cvičit, aby se to zlepšilo?

Odpověď

Při poruše řeči opravdu neznamená, že je postižen i intelekt paní. Pokud máte pocit, že rozumí, tak počítejte s tím, že rozumí. Určitě myslete na to, že řeč není jediný komunikační kanál. Jednak paní vnímá rozhovory, které u ní vedete, ale samozřejmě stejně tak vnímá chování všech lidí v její přítomnosti. Nejjednodušší systém odpovědí ANO/NE, snadno domluvíte stiskem ruky, mrknutím, kývnutím hlavou apod.

Výborná je omyvatelná tabulka a mazací fix. Pokud paní vidí a hýbe alespoň jednou rukou, určitě zvládne napsat jednoduchou odpověď.

Cvičit řeč je výborné, ale postupujte pomalu, bez nátlaku. Určitě doporučuji využít služeb logopedie. Logopeda jsme zvyklí využívat nejčastěji u dětí, ale existují i odborníci, kteří se věnují dospělým. Pokud by Vám nebyl schopný poradit praktický lékař, nebo např. neurolog, a nepodařilo se Vám najít kontakt na internetu, zkuste vznést dotaz na zdravotní pojišťovně. Řeknou Vám, kdo z logopedů ve Vašem okolí má s pojišťovnou smlouvu.

Při cvičení myslete prosím především na potřeby pratety. Setkala jsem se např. s tím, že rodina pána, který byl po mrtvici a trénoval psaní, mu dala dětskou písanku. Pán byl inženýr a urazil se, že takové hovadiny dělat nebude. Je třeba přistupovat citlivě, zkoušet si s pratetou říkat říkanky a ověřit si, že ji to baví a chce cvičit. Výborné je zpívání, k tomu vytleskávání, klidně zařaďte i nějaké taneční pohyby, pohyby rukama, podupávání nohou.

Především by se vše mělo odehrávat v klidu, bez nátlaku, ať si to obě strany užijete. Paní je předpokládám dáma vyššího věku, je pro ni důležitá důstojnost. Chvalte snahu, i kdyby byly výsledky malé. Zachovejte paní radost ze života i v ostatních směrech. Zkoušejte se s ní nahlas smát, vydávat různé nesmyslné zvuky, u toho přecházet do zpěvu atd. I u dospělých platí Komenského: „Škola hrou.“

Mgr. Leona Zemanová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Stále mládneme a mládneme. Mládí je nyní do pětačtyřiceti let!

25.3.2025 Lidé do 45 let jsou nyní považováni za mladé lidi. Teprve pak začíná mladší střední věk. Světová zdravotnická organizace (WHO) zásadně změnila věkovou klasifikaci. Informovala o tom ředitelka Ústavu demografie Ella Libanová. Demografické stárnutí lidstva podle ní samozřejmě povede k revizi věků. A jak je to u dalších kategorií? více...

PTÁTE SE: Vdovský důchod pro pečující a zpětný nárok po delší době

24.3.2025 Moje maminka ovdověla ve svých 44 letech (v roce 1999), otci bylo taktéž 44 let, když zemřel. Současně v té době maminka pečovala o zdravotně postiženou dceru (mou sestru). Po smrti otce byl mamince přiznán vdovský důchod pouze na 1 rok, poté byl odebrán. O postiženou sestru maminka pečovala od roku 1990 do 2004. Při péči o ni nemohla jít do práce více...

INFO: Ministerstvo představilo novinky a plány v elektronizaci

23.3.2025 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ředitel Národního centra elektronizace zdravotnictví Petr Foltýn a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek představili aktuální stav a klíčové novinky v elektronizaci českého zdravotnictví, včetně projednávané novely Zákona o elektronizaci zdravotnictví. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.