pečuj doma

Prateta trpí po mrtvici poruchou řeči

21.1.2023

Prateta trpí po mrtvici poruchou řeči. Jinak vypadá, že rozumí všemu. Jak s ní můžeme cvičit, aby se to zlepšilo?

Odpověď

Při poruše řeči opravdu neznamená, že je postižen i intelekt paní. Pokud máte pocit, že rozumí, tak počítejte s tím, že rozumí. Určitě myslete na to, že řeč není jediný komunikační kanál. Jednak paní vnímá rozhovory, které u ní vedete, ale samozřejmě stejně tak vnímá chování všech lidí v její přítomnosti. Nejjednodušší systém odpovědí ANO/NE, snadno domluvíte stiskem ruky, mrknutím, kývnutím hlavou apod.

Výborná je omyvatelná tabulka a mazací fix. Pokud paní vidí a hýbe alespoň jednou rukou, určitě zvládne napsat jednoduchou odpověď.

Cvičit řeč je výborné, ale postupujte pomalu, bez nátlaku. Určitě doporučuji využít služeb logopedie. Logopeda jsme zvyklí využívat nejčastěji u dětí, ale existují i odborníci, kteří se věnují dospělým. Pokud by Vám nebyl schopný poradit praktický lékař, nebo např. neurolog, a nepodařilo se Vám najít kontakt na internetu, zkuste vznést dotaz na zdravotní pojišťovně. Řeknou Vám, kdo z logopedů ve Vašem okolí má s pojišťovnou smlouvu.

Při cvičení myslete prosím především na potřeby pratety. Setkala jsem se např. s tím, že rodina pána, který byl po mrtvici a trénoval psaní, mu dala dětskou písanku. Pán byl inženýr a urazil se, že takové hovadiny dělat nebude. Je třeba přistupovat citlivě, zkoušet si s pratetou říkat říkanky a ověřit si, že ji to baví a chce cvičit. Výborné je zpívání, k tomu vytleskávání, klidně zařaďte i nějaké taneční pohyby, pohyby rukama, podupávání nohou.

Především by se vše mělo odehrávat v klidu, bez nátlaku, ať si to obě strany užijete. Paní je předpokládám dáma vyššího věku, je pro ni důležitá důstojnost. Chvalte snahu, i kdyby byly výsledky malé. Zachovejte paní radost ze života i v ostatních směrech. Zkoušejte se s ní nahlas smát, vydávat různé nesmyslné zvuky, u toho přecházet do zpěvu atd. I u dospělých platí Komenského: „Škola hrou.“

Mgr. Leona Zemanová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Snižuje se příspěvek na bydlení kvůli přeplatku za energie?

22.6.2025 Pečovala jsem o nemocnou maminku. Asi po dvou letech se, možná náročností péče nebo věkem, projevila bolestí vrozená vada čéšky 5. stupně. Maminka už nežije a já jsem na Úřadu práce a zatím jsem práce neschopná, chodím na fyzioterapii, kterou si platím. Nemám žádný příjem ani dávky, kromě příspěvku na bydlení. více...

ROZHOVOR: „Všichni mi říkali, že jsem se zbláznil…“

21.6.2025 Publicista Pavel Černý hovořil pro časopis Statistika&My s Vojtěchem Sedláčkem o jeho projektech na pomoc lidem, kteří se ocitli na ulici. Díky těmto projektům si dokázaly zajistit střechu nad hlavou už stovky osob. Rozhovor je velice zajímavý, ukazuje problém v jiném světle, než ho většinová společnost vímá, a tak jej přetiskujeme celý. více...

INFO: Pečující se mohou školit v poradenském centru v Brně

20.6.2025 Výukové a poradenské centrum pro pečující provozuje Generace Care z.ú. Zváni jsou pečující z Brna a blízkého okolí – mohou se v centru účastnit vzdělávacích programů, workshopů a seminářů, získat praktické rady při konzultacích s odborníky, probrat všechny otázky včetně finančních a právních. Protože je péče fyzicky i emocionálně náročná více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.