pečuj doma

Prateta trpí po mrtvici poruchou řeči

21.1.2023

Prateta trpí po mrtvici poruchou řeči. Jinak vypadá, že rozumí všemu. Jak s ní můžeme cvičit, aby se to zlepšilo?

Odpověď

Při poruše řeči opravdu neznamená, že je postižen i intelekt paní. Pokud máte pocit, že rozumí, tak počítejte s tím, že rozumí. Určitě myslete na to, že řeč není jediný komunikační kanál. Jednak paní vnímá rozhovory, které u ní vedete, ale samozřejmě stejně tak vnímá chování všech lidí v její přítomnosti. Nejjednodušší systém odpovědí ANO/NE, snadno domluvíte stiskem ruky, mrknutím, kývnutím hlavou apod.

Výborná je omyvatelná tabulka a mazací fix. Pokud paní vidí a hýbe alespoň jednou rukou, určitě zvládne napsat jednoduchou odpověď.

Cvičit řeč je výborné, ale postupujte pomalu, bez nátlaku. Určitě doporučuji využít služeb logopedie. Logopeda jsme zvyklí využívat nejčastěji u dětí, ale existují i odborníci, kteří se věnují dospělým. Pokud by Vám nebyl schopný poradit praktický lékař, nebo např. neurolog, a nepodařilo se Vám najít kontakt na internetu, zkuste vznést dotaz na zdravotní pojišťovně. Řeknou Vám, kdo z logopedů ve Vašem okolí má s pojišťovnou smlouvu.

Při cvičení myslete prosím především na potřeby pratety. Setkala jsem se např. s tím, že rodina pána, který byl po mrtvici a trénoval psaní, mu dala dětskou písanku. Pán byl inženýr a urazil se, že takové hovadiny dělat nebude. Je třeba přistupovat citlivě, zkoušet si s pratetou říkat říkanky a ověřit si, že ji to baví a chce cvičit. Výborné je zpívání, k tomu vytleskávání, klidně zařaďte i nějaké taneční pohyby, pohyby rukama, podupávání nohou.

Především by se vše mělo odehrávat v klidu, bez nátlaku, ať si to obě strany užijete. Paní je předpokládám dáma vyššího věku, je pro ni důležitá důstojnost. Chvalte snahu, i kdyby byly výsledky malé. Zachovejte paní radost ze života i v ostatních směrech. Zkoušejte se s ní nahlas smát, vydávat různé nesmyslné zvuky, u toho přecházet do zpěvu atd. I u dospělých platí Komenského: „Škola hrou.“

Mgr. Leona Zemanová

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Máme penicilin ze Slovenska, situace je momentálně o něco lepší

29.1.2023 Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o V penicilin s označením na krabičce V PNC o síle 500 nebo 750 miligramů. více...

PTÁTE SE: Může maminka doplácet pobytovou službu z úspor?

28.1.2023 Mé mamince nedostačuje příjem na úhradu domova pro seniory. Má však úspory, je možné vzniklý nedoplatek hradit z těchto úspor? Chtěla by si ho hradit sama, ale bylo nám řečeno, že může pouze rodina.
ODPOVĚĎ
Co se týče úhrady za sociální služby, zde je situace trochu složitá. Na jedné straně více...

ZPRÁVY: Poradní orgán ombudsmana upozorňuje…

27.1.2023 Na Noci důstojnosti jsme připomněli tragický osud Doroty Šandorové, kterou před dvěma lety usmrtil pečovatel. Minulý rok na systematické návštěvě Domovu pod lípou pracovníci Kanceláře ombudsmana objevili a museli nahlásit závažná zjištění. A ombudsman kvůli špatnému zacházení s klienty podal na tento domov poté trestní oznámení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.