pečuj doma

Staráme se o otce a bojujeme s hygienou i péčí o pokožku

3.1.2024

Staráme se doma o otce. Ten vydrží už pouze ležet nebo sedět, ujde nanejvýš 50 metrů s chodítkem nebo když mu nějak pomáháme. Má velmi suchou pokožku a také tendenci k tvorbě ekzémů. Určitě ekzémy nejsou způsobeny častým mytím. Hygiena je stálý boj, opakuje nám známé heslo – Správný kovboj se nemyje, ale loupe. Ale zpět k dotazu: Jakou kosmetiku používat? Už jsme vyzkoušeli mnohé. Návštěvy zdravotních zařízení omezujeme na minimum, že by čekal 2 hod. na kožním, nepřichází v úvahu. Otci je 88 let.

Odpověď

Váš dotaz ohledně hygieny otce je na první pohled úsměvný, bohužel realita je pro Vás méně veselá. Ovšem nejste sami, kdo tento problém řeší. Rádoby vtipná odpověď Vašeho otce, že se „správný kovboj nemyje, ale loupe“ může být dokonce i pravdivá. Nechť se tedy kovbojové loupou. Váš otec ale není kovboj, nemusí se tedy v 21. století loupat, stačí když se umyje. Faktem zůstává, že lidé starší generace opravdu byli zvyklí se umývat výrazně méně, než je v současnosti zvykem. Takže pro mnohé je i sprcha 1x týdně nadstandardní. Je také pravda, že se léty zhoršuje smyslové vnímání, i čichové vjemy jsou zhoršené.

Určitě jste zkoušeli tátu přesvědčovat různými způsoby. A předpokládám, že on Vám vše vyvracel a odmítal. Ale no tak, děti on přece nebude poslouchat! On si o sobě chce rozhodovat sám! Vidíte ten rozkol? Třeba vlastně vůbec nejde o koupání. Možná Váš táta jen hledá způsob, jak si o sobě sám rozhodovat. Jak uplatnit svoji vůli. Tolik z pohledu Vašeho otce.

A vy? Chcete pro něho to nejlepší a on o to nestojí. Ale Vy víte, že když se pravidelně neumyje, bude z toho problém. Respektive ekzém. A budete to muset řešit. Zase starost navíc. A nemuselo by to být, kdyby Vás poslechl, že?

Tak, a co s tím. V prozření otce nedoufejte, nenastane. Přesto není vše ztraceno. Co bych zkusila jako první krok, je rozhovor. Ne direktivní: MUSÍŠ! Ale jeden z prvních by měl zaznít dotaz: „Co by Ti vyhovovalo?“, „Navrhni, kdy a jak často se chceš koupat, ať tě netlačíme do něčeho jinak, než chceš Ty.“ Následně: „Chceme Ti pomoct, ale nevíme jak na to. Řekni si sám.“

A teď se obrňte trpělivostí, protože přijde odpověď: „Já nic nechci, dejte mi svatý pokoj.“ Případně již zmíněné: „Správný kovboj se nemyje, ale loupe.“

Bezva. Jsme na začátku. Ale ne, nejsme. Důležité dotazy zazněly. Snad ještě jeden: Jak se otec myl dosud? Takže se nerozčilujte, nepřesvědčujte, ale oznamte: „Tati, asi Ti to není moc po chuti, ale kůže se mění, ty z toho nemytí máš ekzémy, takže neřešíme, jestli se budeš umývat, ale jak často a jakou máš představu. V klidu si to rozmysli a já se zítra za Tebou zastavím a řekneš mi to.“ A také: „Mám Tě rád, nedělám Ti to naschvál. Potěšilo by mě, kdybys byl zdravý a nemuseli jsme řešit vyrážky a ekzémy.“ A nezapomeňte slíbit odměnu! „Vím, že by ses nejraději nemyl, ale když to zvládneš, budu s Tebou potom hrát Tvoje oblíbené karty…, udělám Ti palačinky…, půjdeme na pivo…“

a) Druhý den táta řekne, že ho rozčilujete, ale dobře, jednou za týden to vydrží. Hurá! Máte vyhráno!

b) Druhý den táta řekne, že mu máte vlézt na záda a neotravovat ho.

Tak v klidu nádech, výdech. Nerozčilujete se, nehroťte situaci. Zjistěte si kontakty na pečovatelskou službu v okolí a tátovi řekněte, že ho nechcete trápit, proto jste oslovili na doporučení paní doktorky profesionály. Že přijdete s paní vedoucí z pečovatelské služby a spolu s ním a s ní proberete situaci. Cílem by mělo být naplánovat návštěvy pečovatelek minimálně jedno týdně na osprchování. Lepší ale jsou častější návštěvy, třeba i na přípravu oběda, drobný nákup s tátou, drobný úklid… Lépe si na ně zvykne. A věřte, že na „cizí“ pečovatelku bude otec reagovat výrazně lépe než na Vás.

V každé fázi se od otce můžete dovědět, že nic a nikoho nechce. Stále balancujete mezi tím, že ho budete respektovat a zároveň ho trošku „tlačit“ do Vašeho rozhodnutí.

Také ale vím, že jen minimum lidí opravdu nechce vůbec žádnou péči. O nikoho a o nic nestojí. Jsou to extrémy, ale také jsou. Mají na to právo a my, pečující, to musíme respektovat. Ovšem nemusíme se obětovat a zničit si nervy a vlastní zdraví za každou cenu.

Věřím ale, že Vás otec nebude tak urputný. Volba terénní pečovatelské služby se mi u klientů v domácnostech velmi často osvědčila. A mnohdy opravdu vedla k výraznému zklidnění rodinných rozepří.

K dotazu, co používat za kosmetiku, bych řekla, že tu základní, co nejméně parfemovanou, typu modrá Indulona, Nivea, vazelína. Pokud je ale problém vážnější, zkuste ekzém vyfotit a poslat lékaři, nejprve praktickému, poté kožnímu. Na kůži již mohou být nějaké plísně, kvasinky a je třeba odbornější rady.

Přeji Vám hodně zdaru v péči o otce!

Mgr. Leona Zemanová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.