pečuj doma

Osobní asistence pro syna a ošetřovné při DPČ

23.4.2020

Denní stacionáře jsou uzavřené na neurčito, s největší pravděpodobností alespoň do 30.6. Jak je to s osobní asistencí? Potřebovala bych asistenta jenom na vycházku ven pro syna (23 roků, na invalidním vozíku). Je to vzhledem k opatřením možné? Další dotaz mám k ošetřovnému na syna, když pracuji na poloviční úvazek na DPČ. Dosud to možné není, přestože se o tom už jednalo. Dnes jsem zaslechla, že se tato možnost znovu bude projednávat. Nevíte o tom něco bližšího?

Odpověď

Současný postup Vlády a Ministerstva zdravotnictví nelze předem předpokládat a i informace, které mívám, zdaleka nejsou naplňovány.

Proto Vám nemohu odpovědět, jak to bude s proplacením ošetřovného u DPČ s jistotou.

Obecně podle zákona o nemocenském pojištění na něj nemáte nárok. I já osobně jsem Ministerstvo práce a sociálních věcí upomínala, aby pamatovali na slabší sociální skupinu, protože je mnoho lidí pracujících na DPP, příp. na DPČ a tito lidé na situaci také velmi doplácí, když přišli o práci. Ale bohužel, domnívám se, že moje oficiální podání (a nejsem jediná) nebude vyslyšeno. V TV naši ministři hodně mluví o věcech „jako o hotových“. Když ale o několik dnů (i týdnů) později vydají své „hotové“ v oficiální formě, tak je zde vidět již několikrát změněný názor. Nouzový stav omezil běžné návrhy. Tedy nyní se nedává předem návrh ke konzultaci, neschvaluje se v několika čteních, nejsou interpelace a zásadnější připomínky. Vše je omezeno na minimum, aby bylo odsouhlaseno rychle, co se zrovna vymyslelo.

Ze zpráv MPSV VYPLÝVÁ, ŽE NÁROK NA OŠETŘOVNÉ se chystá, ale pokud byste přišla o práci, na náhradu mzdy byste nárok neměla.

Senát návrh schválil 21.4.2020 a ještě jej musí podepsat prezident, pak musí být vyhlášen ve sbírce zákonů a poté bude účinný. Doporučuji sledovat www.cssz.cz (v pravém dolním rohu máte chatboota – to je taková elektronická verze chatu, kde je odpovídáno na dotazy. Novinky v oblasti Vám buď podají na ČSSZ nebo na MPSV. Aktuální vyhlášení můžete sledovat také zde: https://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/start.aspx.

Co se týče asistenčních služeb, tak Usnesení vlády č. 97/2020 Sb. (přikládám níže) nešťastně omezilo všechny služby. Bod 4. je napsán velmi nesrozumitelně a je třeba se zeptat v konkrétní službě, jak se k němu postavili.

Obecně se dá říci, že většina služeb v souladu s doporučením MPSV neposkytuje neakutní terénní péči. Domnívám se, že tedy neseženete asistenta na procházky (z registrované sociální služby). Můžete oslovit dobrovolníky sdružované při vysokých školách. Studenti nabízí služby hlídání a pomoci. Více najdete např. zde: https://www.muni.cz/pro-media/tiskove-zpravy/studenti-masarykovy-univerzity-pomuzou-i-v-nemocnicich-a-na-infolinkach. Asistenci také může poskytnout někdo z Vašeho okolí (známí, kamarádi), ale profesionální asistence do doby platnosti opatření budou nejspíš omezeny.

Nicméně – určitě kontaktujte asistenční služby ve Vašem regionu (https://www.mpsv.cz/web/cz/registr-poskytovatelu-sluzeb), možná se k situaci staví vstřícněji, a protože mají dost personálu, tak jsou schopni asistenci poskytnout.

Mějte se pěkně a zdravě

Mgr. Radka Pešlová

Příloha - Usnesení vlády z 16. března 2020 č. 239

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.