pečuj doma

Jaký dopad má navýšení úspor na příjem dávek v hmotné nouzi

4.8.2020

Vykonávám funkci veřejného opatrovníka. Opatrovaná pobírá dávky hmotné nouze, za pár let došlo k navýšení úspor a k dnešnímu dni na depozitním účtu města zůstatek jejích finančních prostředků přesahuje 20 tisíc korun. Prosím o radu, zda je nutné v takovém případě zažádat o odejmutí dávek v hmotné nouzi.

Odpověď

Je potřeba, abyste pravdivě za opatrovanou vyplňovala tiskopis Prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech.

V části:

jste měla narůstající úsporu přiznávat. Pokud jste tak nečinila, tak jste porušovala další ustanovení tohoto tiskopisu:

Z dané úspory, která svědčí o schopnostech opatrované se uskromnit a o Vašich schopnostech „udržet korunu“, což jsou jistě společně velmi dobré vlastnosti, je schopná opatrovaná vyžít a nárok na hmotnou nouzi by do spotřebování této rezervy neměl být. Prakticky by totiž měla být hmotná nouze tak nízká, že by nemělo jít z ní ušetřit. A pokud to jde, měla by být v dalším měsíci snížena o úsporu. Vím, že to vlastně není nijak motivační úsporu tvořit, ale bohužel je takto (až skoro nekoncepčně/nevýchovně) systém hmotné nouze nastaven.

Máte tedy možnost – úsporu přiznat, nebo v dalším období o dávku již nepožádat. Pro nepravdivé uvedení údajů v předchozím období by mohlo dojít i k vyčíslení přeplatku na již vyplacené dávce.

Nadto doplňuji, že není podstatné, že prostředky leží na poúčtu Vaší obce (též nazývaných depozita). Stále jde o prostředky na účtech a tyto prostředky vlastní opatrovaná, i když je spravujete Vy.

Přeji neztracení motivace šetřit

Mgr. Radka Pešlová

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zvažujeme zvýšení poplatku za pohotovost, připustil Stanjura

31.5.2023 Vláda zvažuje zvýšení poplatku za pohotovost, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nebavili jsme se o konkrétní částce, ale říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby vláda nebo ministerstvo zdravotnictví zvážily zvýšení této částky,“ potvrdil Stanjura na dotaz, zda vláda zvýší poplatek za pohotovost. Ten v současnosti činí 90 korun. více...

PTÁTE SE: Opatrovník brání kontaktu opatrovaného s matkou

30.5.2023 Jak postupovat v situaci, kdy opatrovník brání kontaktu s jinými osobami (v tomto případě se jedná o matku opatrovance)? Obrátila se na nás matka našeho uživatele (denního stacionáře pro lidi s mentálním postižením). Neví si rady se situací, kdy jí její bývalý manžel a zároveň opatrovník jejího syna brání v kontaktu s ním. více...

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.