pečuj doma

Jaký dopad má navýšení úspor na příjem dávek v hmotné nouzi

4.8.2020

Vykonávám funkci veřejného opatrovníka. Opatrovaná pobírá dávky hmotné nouze, za pár let došlo k navýšení úspor a k dnešnímu dni na depozitním účtu města zůstatek jejích finančních prostředků přesahuje 20 tisíc korun. Prosím o radu, zda je nutné v takovém případě zažádat o odejmutí dávek v hmotné nouzi.

Odpověď

Je potřeba, abyste pravdivě za opatrovanou vyplňovala tiskopis Prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech.

V části:

jste měla narůstající úsporu přiznávat. Pokud jste tak nečinila, tak jste porušovala další ustanovení tohoto tiskopisu:

Z dané úspory, která svědčí o schopnostech opatrované se uskromnit a o Vašich schopnostech „udržet korunu“, což jsou jistě společně velmi dobré vlastnosti, je schopná opatrovaná vyžít a nárok na hmotnou nouzi by do spotřebování této rezervy neměl být. Prakticky by totiž měla být hmotná nouze tak nízká, že by nemělo jít z ní ušetřit. A pokud to jde, měla by být v dalším měsíci snížena o úsporu. Vím, že to vlastně není nijak motivační úsporu tvořit, ale bohužel je takto (až skoro nekoncepčně/nevýchovně) systém hmotné nouze nastaven.

Máte tedy možnost – úsporu přiznat, nebo v dalším období o dávku již nepožádat. Pro nepravdivé uvedení údajů v předchozím období by mohlo dojít i k vyčíslení přeplatku na již vyplacené dávce.

Nadto doplňuji, že není podstatné, že prostředky leží na poúčtu Vaší obce (též nazývaných depozita). Stále jde o prostředky na účtech a tyto prostředky vlastní opatrovaná, i když je spravujete Vy.

Přeji neztracení motivace šetřit

Mgr. Radka Pešlová

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

15.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

INFO: Pobídce Evropské komise ČR rozumí, ale využije ji jen omezeně

15.7.2025 Evropská komise projevuje intenzivní snahu o financování zbrojení a tzv. dekarbonizace z programů Evropského sociálního fondu. Zveřejnila návrh nařízení EP a Rady, kterým se mění nařízení o ESF Plus. Komise navrhla přidat do něj dvě nové samostatné priority: podporu obranného průmyslu a podporu dekarbonizace výrobních kapacit. více...

ROZHOVOR: Zásilkový výdej léků je riziko pro zdraví, říká lékárnice

14.7.2025 Zásilkový výdej léků na předpis může na první pohled působit jako moderní způsob, jak zvýšit dostupnost léčiv. Podle lékárnice Heleny Slámové však nejde o pokrok, ale o zásadní ohrožení celého systému lékárenské péče. V rozhovoru pro Zdravotnický deník lékárnice upozorňuje, že důsledky takového kroku mohou být už nevratné. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.