pečuj doma

Předchozí opatrovník způsobil dluh vůči sociální službě

24.8.2020

Eviduji dluh u opatrovance od bývalé opatrovnice - maminky. V roce 2016 nezaplatila 6 splátek na sociálních službách. Důchod chodil jí (maminka roč. 46), ona důchod předávala dceři v domnění, že ho odesílá našemu opatrovanci do sociální služby, ona tak ale nečinila. Našla jsem zde pár korespondencí, co sociální služba zasílala bývalé opatrovnici, aby vyrovnala dluh s tím, že má uhradit nejen sociální službu, ale i zákonný zůstatek 15 %. Opravdu maminka dluží i ten zákonný zůstatek? Dle mého názoru tento zůstatek mohla použít pro potřeby syna (opatrovance). Na ten služba nárok nemá, jedině že by se ho domáhal syn opatrovanec. Ráda bych ji nejprve oslovila výzvou o uhrazení dluhu a pokud by nedošlo k domluvě, tak předžalobní výzvou.

Odpověď

bohužel se stává, že předchozí opatrovník způsobí dluh opatrovance. Nový opatrovník pak musí vymáhat práva opatrovance i po předchozím opatrovníkovi. To, že jste se rozhodla situaci řešit, je tedy ukázkově profesionální. 

Určitě je také v pořádku, že prvně chcete věci řešit smírčí cestou a následně až předžalobní výzvou, případně žalobou (nejčastěji o vydání bezdůvodného obohacení či prostředků získaných trestnou činností - krádeží). Také máte možnost podat trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku a v řízení o trestném činu se za opatrovaného připojit jako poškození s nárokem na náhradu škody.

Co se týče požadavku sociální služby, tak by bylo dobré, abyste se podívala na smlouvu o jejím poskytování z roku 2016 (kdy dluh vznikl) a vyžádala si vyúčtování služby.

Pokud byla poskytována tzv. snížená úhrada (dle § 73 odst. 3 zákona o sociálních službách), pak služba nemá nárok na 15 %. Ale může se stát, že služba v té době neměla od uživatele (jeho opatrovnice) dodanou výši příjmů a tedy měla nárok na plnou úhradu (nárok na sníženou je jen, pokud uživatel doloží výši příjmů).

Navíc se může stát, že služba v tom období hradila za uživatele třeba léky, jeho nákupy, které by si jinak platil (nebo oni by jinak platili) z patnáctiprocentního zůstatku a teď službě vznikl dluh na těchto úhradách. Služba nemá tedy nárok automaticky na oněch 15 %, ale jen na uhrazení toho, co vzniklo jako dluh. 

Pokud prostředky vyžadoval opatrovanec, řešte to s ním (v rozsahu jeho omezení nakládat s finančními prostředky). Pokud v roce 2016 něco nedostal, automaticky neznamená, že teď mu to doplatíte nad možnost nakládat s prostředky. Např. mohl nakládat každý měsíc dle rozsudku s částkou 500 Kč. Patnáctiprocentní zůstatek ale dělal třeba 1 500 Kč měsíčně. Neznamená to, že teď mu doplatíte 1 500 × počet měsíců. Ani mu nedoplatíte 500 × počet měsíců. Pokud potřebuje věci, vy prostředky získáte od bývalé opatrovnice, tak je pořídíte. Když je nezískáte, bohužel nebudou.

Nadto upozorňuji na promlčecí lhůty dané § 629 a následujícím občanského zákoníku, které byste mohla vůči dluhu sociální služby uplatnit. 

Promlčecí lhůta pro dluh vůči opatrovnici poběží ode dne, kdy poprvé mohl být vymáhán, tj. ode dne, kdy opatrovanec získal nového opatrovníka (a současně dluhy vzniklé trestnou činností mají promlčecí doby delší).

Mgr. Radka Pešlová

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.