pečuj doma

Musí být dědictví po opatrované na depozitním účtu města?

29.6.2020

Naše město vykonávalo funkci veřejného opatrovníka u paní, která 29.12.2019 zemřela, tím funkce opatrovníka skončila. Soud pověřil notářku vyřízením pozůstalosti. Na depozitním účtu města zůstaly finanční prostředky a na sociálním odboru dvě vkladní knížky. Jsem přesvědčena o tom, že není žádný zákonný důvod k tomu, abychom dále měli v držení to, co patří do dědictví. Komunikovala jsem s notářkou v tom smyslu, aby vše, co po opatrované zůstalo, převzala do své úschovy. Toto však notářka odmítla s tím, že máme vyčkat na dořešení dědického řízení a pak vše předat dědici. Dle mého soudu je to špatně. Jak postupovat dál? Napsat k soudu - pokud ano, ke kterému (opatrovnický, občanskoprávní)?

Odpověď

Dle § 952 občanského zákoníku: Zanikne-li opatrovnictví pro správu jmění, platí o povinnostech toho, kdo vykonával funkci opatrovníka, ustanovení § 938 odst. 1 obdobně. Zemřel-li opatrovník, použije se obdobně ustanovení § 938 odst. 2.
V § 938 se pak dozvídáme, že neprodleně máte vydat vše soudu: (1) Po skončení výkonu funkce poručníka postoupí ten, kdo funkci vykonával, bez zbytečného odkladu, nejpozději však do šesti měsíců, soudu všechno, co měl z důvodu své funkce u sebe, a předloží mu závěrečnou zprávu o výkonu poručenské funkce; její součástí je závěrečný účet ze správy jmění dítěte.
(2) Zemře-li ten, kdo vykonával funkci poručníka, postoupí jeho dědic soudu všechno, co měl zemřelý u sebe z důvodu výkonu své poručenské funkce. Není-li dědiců, má tuto povinnost každý, kdo má přístup k tomu, co měl zemřelý z důvodu výkonu své poručenské funkce u sebe.

§ 952 se však týká opatrovnictví pro správu jmění. Tím se tak nějak předpokládá, že zemřelý měl majetek. Pro vydání všeho, co má opatrovník u sebe, pokud jde jen o běžné opatrovnictví (nikoliv výslovně správu majetku), takovou úpravu nemáme. Přesto můžeme postupovat analogicky a dovozovat, že je smyslem odevzdat majetek zemřelého, pokud opatrovnictví skončilo.
Dle odst. 3 § 485 občanského zákoníku o Soupisu jmění a vyúčtování správy je zjevné, že opatrovník musí udělat vyúčtování správy: (3) Opatrovník, jehož funkce končí, doručí konečné vyúčtování správy jmění opatrovanci, opatrovnické radě a soudu, popřípadě také dalšímu opatrovníkovi nebo soudnímu komisaři jmenovanému v řízení o dědictví. Zemře-li opatrovník, vydá soudu, který jej jmenoval, listiny a další doklady týkající se opatrovance a jeho záležitostí každý, kdo má tyto listiny a doklady u sebe.
Ale nikde se nehovoří o vydání majetku, proto zase musíme analogicky využít jiná ustanovení.
Analogicky také můžeme využít § 1446 občanského zákoníku, kdy (1) Správce při ukončení správy předá spravovaný majetek beneficientovi nebo nově nastupujícímu správci v místě, kde se tento majetek nalézá, ledaže je dohodnuto něco jiného.
(2) Povinnost předat spravovaný majetek zahrnuje vydání všeho, co správce pro beneficienta v průběhu správy získal, včetně náhrad, k nimž je správce povinen podle předchozích ustanovení.

Jde celkem zásadně dovodit i z ustanovení o bezdůvodném obohacení (§ 2999 občanského zákoníku), že by Vám majetek neměl zůstávat, je-li možné jej vydat. A protože pozůstalost řeší notář (soudním komisař), opatrovník se zodpovídá soudu, tak by bylo na místě dokumenty, prostředky a další majetek, který máte ve svém držení doručit soudu s odůvodněním:

"Výkon opatrovnictví byl ukončen smrtí. Tím také zaniká povinnost výkonu přenesené působnosti a dále se nemůžeme na obci zabývat uskladněním, účtováním a jinou správou cizího majetku, neboť k tomu nemáme zákonné zmocnění. Taktéž by šlo o nepřiměřenou zátěž samosprávy a zaměstnání úředníků by bylo na úkor výkonu činnosti pro stávající občany obce.

Jako bývalý opatrovník bychom se při dalším držení majetku, který nám nenáleží a nepřísluší spravovat dopouštěli též bezdůvodného obohacení. Při analogickém využití ust. § 952 a 938 odst. 2 občanského zákoníku předáváme:

..... /seznam/

S pozdravem"

Soud a ani notář nejsou zvyklí běžně od opatrovníků takovéto věci uschovávat, ale notář např. mívá u sebe prostředky a doklady, pokud někdo zemře na veřejném místě. Policie pak věci získané při ohledání notáři předává. Proto se nemusíte obávat – není to časté, ale notář by si měl s prostředky poradit.
Osobně bych ale dokumenty, vyúčtování i další majetek doručila doporučeně soudu.

Nad to mi dovolte poučení, že jste při správě prostředků porušili § 1414 občanského zákoníku a mísili jste svůj majetek s majetkem opatrovance. Protože prostředky vedené na účtu obce jsou stále v držení obce. A pak z toho vznikají takovéto prekérní situace. Kdyby měl opatrovanec vlastní účet (tedy i účet oddělený od správce), nedostali byste se do této situace.

Přestože Vás nyní tímto kritizuji, nejste v tomto osamoceni, část obcí takto řeší správu opatrovancova majetku z mnoha více či méně významných důvodů.

Mgr. Radka Pešlová

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Od poloviny července zahajujeme populárně-naučný seriál videí ke koronaviru.
Od začátku září, pravidelně, každý pátek, na našem webu v rubrice Audio. Přihlaste se k odběru.
Museli jsme odložit cykly kurzů ve Vyškově a Břeclavi a stále věříme, že je uskutečníme na podzim.
Roušky jsou stále třeba. Přinejmenším při návštěvách zdravotních a sociálních zařízení.

Články

Ovlivní zpětně vyplacený důchod dávky v hmotné nouzi?

15.7.2020 Přítelkyně má dostat důchod pozpátku, jsme oba na soc. dávkách, vyplácí nám dávky v hmotné nouzi, tj. existenční minimum a doplatek na bydlení. Přijdeme o tyto dávky? Abychom neutratili peníze z důchodu a neskončili na ulici. A ještě prosím, máme v péči třetí osoby 10letého mentálně podprůměrného kluka, můžeme zažádat o nějaké dávky? více...

Může dostávat opatrovanec kapesné nad rámec rozsudku?

14.7.2020 Potýkáme se s problémem ohledně vyplácení kapesného klientovi nad rámec rozsudku. Klient má v rozsudku 200 Kč týdně. Bydlí v domově pro osoby se zdravotním postižením, ale občas jezdí za rodinou do města vzdáleného přes 100 km. Kapesné vyplácí DOZP. Při návštěvě rodiny v mu opatrovník vyplácí finance, jako další kapesné... více...

Končící platnost průkazu ZTP. Je nutná nová žádost?

7.7.2020 Mám dospělého syna s poruchou autistického spektra - Aspergerovým syndromem, je mu 24 let. Syn má průkaz osoby se zdravotním postižením, ZTP, jehož platnost končí 31. července 2020, na úřad práce se mi nedaří dovolat. Jaký je prosím další postup, aby mohl být průkaz prodloužen nebo vystaven nový? více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace Charty 77
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.