pečuj doma

Bratr je po úrazu v kómatu. Jaké budu mé povinnosti opatrovníka?

7.10.2022

Můj bratr měl úraz mozku a je v kómatu, ve velmi špatném stavu. Jak jsme s rodinou zjistili, má velké dluhy, které nyní nikdo neplatí, jenom jsme doma našli dopisy z různých bank. Do nemocnice telefonuji jenom já, jelikož to nemohu nechat na rodičích, jsou velice špatní, co se stalo. Dnes mi přišel od soudu dopis, že jsem byl jmenován opatrovníkem pro řízení a vyslovení souhlasu s převzetím do ústavní zdravotnické péče. Můj dotaz prosím zní, jestli jsem byl jmenován opatrovníkem jenom pro vyslovení souhlasu do zdravotní péče, nebo jsem byl jmenován opatrovníkem bratra celkově. A musí opatrovník platit všechny dluhy, co má bratr? Nevíme jak postupovat, ani vlastně nejsme schopni zjistit kolik celkově dluží, nevíme co dělat.

Odpověď

Hospitalizuje-li nemocnice někoho bez jeho souhlasu, pak musí toto „násilné“ držení člověka ohlásit soudu. Soud pak zváží celou situaci a je schopen ji buď povolit nebo nepovolit. Pokud jste tedy ustanoven „opatrovníkem pro řízení a vyslovení souhlasu s převzetím do ústavní zdravotnické péče“, jde pouze o záležitost, že nemocnice bratra „drží násilím“. Je to běžný postup a ochrana nemocných, aby si na nich kdekterá nemocnice nemohla páchat péči. Ale v případě Vašeho bratra to může působit velmi absurdně.
Nicméně doporučuji tuto roli přijmout – budete mít přehled.

Dále ale, pokud potřebujte alespoň zjistit bratrovy dluhy, možná mu řešit placení nájmu, požádání o invalidní důchod, získání náhrady škody z nějakých pojistek, měl byste podat návrh na ustanovení opatrovníka bez omezení svéprávnosti. Můžete k tomu upravit náš vzor na str. 117 publikace zde: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf.

K Vašemu dotazu, zda musí opatrovník zaplatit všechny dluhy, bych ráda vyjasnila, co je to zaplatit. Pokud byste se stal opatrovníkem, nestáváte se ručitelem dluhů a exekutoři nemohou sáhnout na Váš majetek. Ale jakmile si jako opatrovník získáte přístup k bankovním účtům, smlouvám, sociálním dávkám, tak v tom musíte udělat systém/pořádek a začít bratrovu situaci řešit. Pokud se Vám třeba podaří získat pro bratra invalidní důchod, příspěvek na bydlení, průkazku pro osobu se zdravotním postižením, příspěvek na mobilitu a k tomu uděláte soupis dluhů, možná zjistíte, že by u bratra mohlo vyjít oddlužení a začnete k tomu dělat kroky. Nebo začnete některé dluhy z bratrových prostředků splácet.
Tedy – jste povinen jako řádný hospodář nakládat v bratrův prospěch s jeho věcmi, penězi a záležitostmi za jeho prostředky a jeho majetek.

Jinak držím pěsti a přeji pevné nervy. Šok z úrazu, a ještě ze zpráv o dluzích dokáže své. Možná bych rodičům doporučila vyhledat psychologickou pomoc. Zároveň myslím, že jako bratr máte opravdu jistý odstup a jste schopen záležitosti precizně a s jakousi chladnou hlavou zvládnout.

Ať je líp

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.