pečuj doma

Bratr je po úrazu v kómatu. Jaké budu mé povinnosti opatrovníka?

7.10.2022

Můj bratr měl úraz mozku a je v kómatu, ve velmi špatném stavu. Jak jsme s rodinou zjistili, má velké dluhy, které nyní nikdo neplatí, jenom jsme doma našli dopisy z různých bank. Do nemocnice telefonuji jenom já, jelikož to nemohu nechat na rodičích, jsou velice špatní, co se stalo. Dnes mi přišel od soudu dopis, že jsem byl jmenován opatrovníkem pro řízení a vyslovení souhlasu s převzetím do ústavní zdravotnické péče. Můj dotaz prosím zní, jestli jsem byl jmenován opatrovníkem jenom pro vyslovení souhlasu do zdravotní péče, nebo jsem byl jmenován opatrovníkem bratra celkově. A musí opatrovník platit všechny dluhy, co má bratr? Nevíme jak postupovat, ani vlastně nejsme schopni zjistit kolik celkově dluží, nevíme co dělat.

Odpověď

Hospitalizuje-li nemocnice někoho bez jeho souhlasu, pak musí toto „násilné“ držení člověka ohlásit soudu. Soud pak zváží celou situaci a je schopen ji buď povolit nebo nepovolit. Pokud jste tedy ustanoven „opatrovníkem pro řízení a vyslovení souhlasu s převzetím do ústavní zdravotnické péče“, jde pouze o záležitost, že nemocnice bratra „drží násilím“. Je to běžný postup a ochrana nemocných, aby si na nich kdekterá nemocnice nemohla páchat péči. Ale v případě Vašeho bratra to může působit velmi absurdně.
Nicméně doporučuji tuto roli přijmout – budete mít přehled.

Dále ale, pokud potřebujte alespoň zjistit bratrovy dluhy, možná mu řešit placení nájmu, požádání o invalidní důchod, získání náhrady škody z nějakých pojistek, měl byste podat návrh na ustanovení opatrovníka bez omezení svéprávnosti. Můžete k tomu upravit náš vzor na str. 117 publikace zde: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf.

K Vašemu dotazu, zda musí opatrovník zaplatit všechny dluhy, bych ráda vyjasnila, co je to zaplatit. Pokud byste se stal opatrovníkem, nestáváte se ručitelem dluhů a exekutoři nemohou sáhnout na Váš majetek. Ale jakmile si jako opatrovník získáte přístup k bankovním účtům, smlouvám, sociálním dávkám, tak v tom musíte udělat systém/pořádek a začít bratrovu situaci řešit. Pokud se Vám třeba podaří získat pro bratra invalidní důchod, příspěvek na bydlení, průkazku pro osobu se zdravotním postižením, příspěvek na mobilitu a k tomu uděláte soupis dluhů, možná zjistíte, že by u bratra mohlo vyjít oddlužení a začnete k tomu dělat kroky. Nebo začnete některé dluhy z bratrových prostředků splácet.
Tedy – jste povinen jako řádný hospodář nakládat v bratrův prospěch s jeho věcmi, penězi a záležitostmi za jeho prostředky a jeho majetek.

Jinak držím pěsti a přeji pevné nervy. Šok z úrazu, a ještě ze zpráv o dluzích dokáže své. Možná bych rodičům doporučila vyhledat psychologickou pomoc. Zároveň myslím, že jako bratr máte opravdu jistý odstup a jste schopen záležitosti precizně a s jakousi chladnou hlavou zvládnout.

Ať je líp

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Duben je v Brně Měsícem bláznovství

28.3.2023 Již 21. ročník destigmatizační akce Měsíc bláznovství v Brně bude probíhat od 3. 4. do 26. 4. 2023. Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý vzdělávací a kulturní program, který se letos bude odehrávat nejen v kavárně Café Práh, ale například také v Kině Art, na Pedagogické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v Science centru VIDA. více...

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.