pečuj doma

Bratr je po úrazu v kómatu. Jaké budu mé povinnosti opatrovníka?

7.10.2022

Můj bratr měl úraz mozku a je v kómatu, ve velmi špatném stavu. Jak jsme s rodinou zjistili, má velké dluhy, které nyní nikdo neplatí, jenom jsme doma našli dopisy z různých bank. Do nemocnice telefonuji jenom já, jelikož to nemohu nechat na rodičích, jsou velice špatní, co se stalo. Dnes mi přišel od soudu dopis, že jsem byl jmenován opatrovníkem pro řízení a vyslovení souhlasu s převzetím do ústavní zdravotnické péče. Můj dotaz prosím zní, jestli jsem byl jmenován opatrovníkem jenom pro vyslovení souhlasu do zdravotní péče, nebo jsem byl jmenován opatrovníkem bratra celkově. A musí opatrovník platit všechny dluhy, co má bratr? Nevíme jak postupovat, ani vlastně nejsme schopni zjistit kolik celkově dluží, nevíme co dělat.

Odpověď

Hospitalizuje-li nemocnice někoho bez jeho souhlasu, pak musí toto „násilné“ držení člověka ohlásit soudu. Soud pak zváží celou situaci a je schopen ji buď povolit nebo nepovolit. Pokud jste tedy ustanoven „opatrovníkem pro řízení a vyslovení souhlasu s převzetím do ústavní zdravotnické péče“, jde pouze o záležitost, že nemocnice bratra „drží násilím“. Je to běžný postup a ochrana nemocných, aby si na nich kdekterá nemocnice nemohla páchat péči. Ale v případě Vašeho bratra to může působit velmi absurdně.
Nicméně doporučuji tuto roli přijmout – budete mít přehled.

Dále ale, pokud potřebujte alespoň zjistit bratrovy dluhy, možná mu řešit placení nájmu, požádání o invalidní důchod, získání náhrady škody z nějakých pojistek, měl byste podat návrh na ustanovení opatrovníka bez omezení svéprávnosti. Můžete k tomu upravit náš vzor na str. 117 publikace zde: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf.

K Vašemu dotazu, zda musí opatrovník zaplatit všechny dluhy, bych ráda vyjasnila, co je to zaplatit. Pokud byste se stal opatrovníkem, nestáváte se ručitelem dluhů a exekutoři nemohou sáhnout na Váš majetek. Ale jakmile si jako opatrovník získáte přístup k bankovním účtům, smlouvám, sociálním dávkám, tak v tom musíte udělat systém/pořádek a začít bratrovu situaci řešit. Pokud se Vám třeba podaří získat pro bratra invalidní důchod, příspěvek na bydlení, průkazku pro osobu se zdravotním postižením, příspěvek na mobilitu a k tomu uděláte soupis dluhů, možná zjistíte, že by u bratra mohlo vyjít oddlužení a začnete k tomu dělat kroky. Nebo začnete některé dluhy z bratrových prostředků splácet.
Tedy – jste povinen jako řádný hospodář nakládat v bratrův prospěch s jeho věcmi, penězi a záležitostmi za jeho prostředky a jeho majetek.

Jinak držím pěsti a přeji pevné nervy. Šok z úrazu, a ještě ze zpráv o dluzích dokáže své. Možná bych rodičům doporučila vyhledat psychologickou pomoc. Zároveň myslím, že jako bratr máte opravdu jistý odstup a jste schopen záležitosti precizně a s jakousi chladnou hlavou zvládnout.

Ať je líp

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Těm, co musí být odebrána slinivka, mohou pomoci vlastní buňky

1.12.2022 IKEM rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé ČR a poprvé s ní překročil i hranice státu. Pacienti, kterým způsobuje potíže jejich vlastní slinivka, se mohou léčit v nemocnici přímo ve svém regionu a do IKEM putuje jen pankreas, z něhož lékaři z IKEM izolují ostrůvky a s nimi míří za pacientem, kterému je transplantují. více...

DOPORUČENÍ: APSS ČR: Nepodceňte přípravu na blackout

30.11.2022 Poskytovatelé sociálních služeb v České republice by měli být připraveni na rozsáhlý a déletrvající výpadek elektrické energie. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) proto zpracovala doporučený postup, jak by měli zaměstnanci v pobytových sociálních službách jednat v takovéto nouzové situaci, aby byly dopady na klienty co nejmenší. více...

PTÁTE SE: Místo průkazky ZTP/P má mít syn jen TP

29.11.2022 Syn s diagnózou dětský autismus mel do svých 15 let, tedy do srpna 2022, průkaz ZTP/P. Nyní nám přišlo oznámeni, že se chystají přiznat nám pouze TP. Převzala jsem osobně posudek, ale nenašla jsem nic, co by z něj bylo formálně vynecháno. Tudíž z možností, které mi sdělila pracovnice, jsem zvolila odvolaní po přijetí rozhodnutí, protože nové zprávy více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.