pečuj doma

Bratr je po úrazu v kómatu. Jaké budu mé povinnosti opatrovníka?

7.10.2022

Můj bratr měl úraz mozku a je v kómatu, ve velmi špatném stavu. Jak jsme s rodinou zjistili, má velké dluhy, které nyní nikdo neplatí, jenom jsme doma našli dopisy z různých bank. Do nemocnice telefonuji jenom já, jelikož to nemohu nechat na rodičích, jsou velice špatní, co se stalo. Dnes mi přišel od soudu dopis, že jsem byl jmenován opatrovníkem pro řízení a vyslovení souhlasu s převzetím do ústavní zdravotnické péče. Můj dotaz prosím zní, jestli jsem byl jmenován opatrovníkem jenom pro vyslovení souhlasu do zdravotní péče, nebo jsem byl jmenován opatrovníkem bratra celkově. A musí opatrovník platit všechny dluhy, co má bratr? Nevíme jak postupovat, ani vlastně nejsme schopni zjistit kolik celkově dluží, nevíme co dělat.

Odpověď

Hospitalizuje-li nemocnice někoho bez jeho souhlasu, pak musí toto „násilné“ držení člověka ohlásit soudu. Soud pak zváží celou situaci a je schopen ji buď povolit nebo nepovolit. Pokud jste tedy ustanoven „opatrovníkem pro řízení a vyslovení souhlasu s převzetím do ústavní zdravotnické péče“, jde pouze o záležitost, že nemocnice bratra „drží násilím“. Je to běžný postup a ochrana nemocných, aby si na nich kdekterá nemocnice nemohla páchat péči. Ale v případě Vašeho bratra to může působit velmi absurdně.
Nicméně doporučuji tuto roli přijmout – budete mít přehled.

Dále ale, pokud potřebujte alespoň zjistit bratrovy dluhy, možná mu řešit placení nájmu, požádání o invalidní důchod, získání náhrady škody z nějakých pojistek, měl byste podat návrh na ustanovení opatrovníka bez omezení svéprávnosti. Můžete k tomu upravit náš vzor na str. 117 publikace zde: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf.

K Vašemu dotazu, zda musí opatrovník zaplatit všechny dluhy, bych ráda vyjasnila, co je to zaplatit. Pokud byste se stal opatrovníkem, nestáváte se ručitelem dluhů a exekutoři nemohou sáhnout na Váš majetek. Ale jakmile si jako opatrovník získáte přístup k bankovním účtům, smlouvám, sociálním dávkám, tak v tom musíte udělat systém/pořádek a začít bratrovu situaci řešit. Pokud se Vám třeba podaří získat pro bratra invalidní důchod, příspěvek na bydlení, průkazku pro osobu se zdravotním postižením, příspěvek na mobilitu a k tomu uděláte soupis dluhů, možná zjistíte, že by u bratra mohlo vyjít oddlužení a začnete k tomu dělat kroky. Nebo začnete některé dluhy z bratrových prostředků splácet.
Tedy – jste povinen jako řádný hospodář nakládat v bratrův prospěch s jeho věcmi, penězi a záležitostmi za jeho prostředky a jeho majetek.

Jinak držím pěsti a přeji pevné nervy. Šok z úrazu, a ještě ze zpráv o dluzích dokáže své. Možná bych rodičům doporučila vyhledat psychologickou pomoc. Zároveň myslím, že jako bratr máte opravdu jistý odstup a jste schopen záležitosti precizně a s jakousi chladnou hlavou zvládnout.

Ať je líp

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.