pečuj doma

Bratr je po úrazu v kómatu. Jaké budu mé povinnosti opatrovníka?

7.10.2022

Můj bratr měl úraz mozku a je v kómatu, ve velmi špatném stavu. Jak jsme s rodinou zjistili, má velké dluhy, které nyní nikdo neplatí, jenom jsme doma našli dopisy z různých bank. Do nemocnice telefonuji jenom já, jelikož to nemohu nechat na rodičích, jsou velice špatní, co se stalo. Dnes mi přišel od soudu dopis, že jsem byl jmenován opatrovníkem pro řízení a vyslovení souhlasu s převzetím do ústavní zdravotnické péče. Můj dotaz prosím zní, jestli jsem byl jmenován opatrovníkem jenom pro vyslovení souhlasu do zdravotní péče, nebo jsem byl jmenován opatrovníkem bratra celkově. A musí opatrovník platit všechny dluhy, co má bratr? Nevíme jak postupovat, ani vlastně nejsme schopni zjistit kolik celkově dluží, nevíme co dělat.

Odpověď

Hospitalizuje-li nemocnice někoho bez jeho souhlasu, pak musí toto „násilné“ držení člověka ohlásit soudu. Soud pak zváží celou situaci a je schopen ji buď povolit nebo nepovolit. Pokud jste tedy ustanoven „opatrovníkem pro řízení a vyslovení souhlasu s převzetím do ústavní zdravotnické péče“, jde pouze o záležitost, že nemocnice bratra „drží násilím“. Je to běžný postup a ochrana nemocných, aby si na nich kdekterá nemocnice nemohla páchat péči. Ale v případě Vašeho bratra to může působit velmi absurdně.
Nicméně doporučuji tuto roli přijmout – budete mít přehled.

Dále ale, pokud potřebujte alespoň zjistit bratrovy dluhy, možná mu řešit placení nájmu, požádání o invalidní důchod, získání náhrady škody z nějakých pojistek, měl byste podat návrh na ustanovení opatrovníka bez omezení svéprávnosti. Můžete k tomu upravit náš vzor na str. 117 publikace zde: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf.

K Vašemu dotazu, zda musí opatrovník zaplatit všechny dluhy, bych ráda vyjasnila, co je to zaplatit. Pokud byste se stal opatrovníkem, nestáváte se ručitelem dluhů a exekutoři nemohou sáhnout na Váš majetek. Ale jakmile si jako opatrovník získáte přístup k bankovním účtům, smlouvám, sociálním dávkám, tak v tom musíte udělat systém/pořádek a začít bratrovu situaci řešit. Pokud se Vám třeba podaří získat pro bratra invalidní důchod, příspěvek na bydlení, průkazku pro osobu se zdravotním postižením, příspěvek na mobilitu a k tomu uděláte soupis dluhů, možná zjistíte, že by u bratra mohlo vyjít oddlužení a začnete k tomu dělat kroky. Nebo začnete některé dluhy z bratrových prostředků splácet.
Tedy – jste povinen jako řádný hospodář nakládat v bratrův prospěch s jeho věcmi, penězi a záležitostmi za jeho prostředky a jeho majetek.

Jinak držím pěsti a přeji pevné nervy. Šok z úrazu, a ještě ze zpráv o dluzích dokáže své. Možná bych rodičům doporučila vyhledat psychologickou pomoc. Zároveň myslím, že jako bratr máte opravdu jistý odstup a jste schopen záležitosti precizně a s jakousi chladnou hlavou zvládnout.

Ať je líp

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.