pečuj doma

Chtěl bych disponovat větší částkou peněz z důchodu

2.8.2023

Mám peníze z důchodu a obec mi je nechce dát. Dává mi jenom 300 Kč z přibližně 21 700 Kč, z toho matka dostává 4 000 Kč, a tím pádem zbývá 17 700 Kč. Když jsem chtěl od obce víc peněz, tak jsem dostal právě jenom 300 Kč a víc mi prostě nedají, prý neví vůbec, jestli tam mám tolik peněz navíc. Mají moje přístupové kódy na můj osobní účet, takže ví, kolik tam mám. Chtěl bych právě zrušit u mojí banky obci disponování peněz. Jak to udělat?

Odpověď

Je podstatné, z jakého důvodu je disponentem obec. Nejspíš je Vaším opatrovníkem a tuto roli obci stanovil soud.

Proto odpovídá za využití důchodu ve Váš prospěch. V případě opatrovnictví Vám musí doručit 1× ročně vyúčtování Vašeho majetku a v souladu s vyjádřením ombudsmana, který se zabýval nahlížením do spisu (dostupné zde): https://eso.ochrance.cz/Nalezene/Edit/10850 je relevantní toto: „K tomu, aby mohl opatrovanec aktivně participovat na rozhodnutích, která se ho týkají (podle § 467 občanského zákoníku a k naplnění práv podle čl. 12 Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením), by měl mít přehled o úkonech, jež opatrovník za něj činí, o tom, s kým jeho jménem jedná, a jak nakládá s jeho majetkem. Opatrovanec má právo požádat o kopii údajů, které o něm opatrovník sbírá. Žádný předpis ale neukládá opatrovníkovi povinnost umožnit opatrovanci nahlížet do opatrovnického spisu nebo přeposílat opatrovanci korespondenci od soudů adresovanou přímo opatrovníkovi.“

Obec by Vás tedy měla informovat, jak jste na tom finančně. To ale nic nemění na tom, že Vám k nakládání s penězi poskytuje určitou částku. Možná k tomu má dobrý důvod: třeba hradí náklady bydlení, náklady na jídlo, splácí nějaké dluhy, šetří na opravu v bytě apod.
Pokud soud určil, že nejste schopen se starat o své finance, pak to za Vás dělá právě obec. Neznamená to, že Vám jen zprostředkuje předání důchodu, ale že situaci řeší v souvislostech.

Také to ale neznamená, že každá obec, která je opatrovníkem, to dělá dobře. Protože do práce opatrovníka nevidíme, doporučuji se obrátit se stížností přímo na:

Tyto instituce mohou kontrolovat rozhodnutí opatrovníka a požadovat napravení.

Musím ještě také dodat, že někdy opatrovník chrání opatrovaného tím, že mu dává malé částky, protože opatrovaný vyšší částce nerozumí, vyšší částku nemá k dispozici, případně za dané peníze žije tak, že by mohl přijít o bydlení (např. si kupuje ve velkém množství alkohol) nebo se může díky penězům stát terčem zneužívačů, kteří se s ním pak přátelí jen kvůli penězům. Toto vše musí opatrovník při své práci také zvažovat.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.