pečuj doma

Chtěl bych disponovat větší částkou peněz z důchodu

2.8.2023

Mám peníze z důchodu a obec mi je nechce dát. Dává mi jenom 300 Kč z přibližně 21 700 Kč, z toho matka dostává 4 000 Kč, a tím pádem zbývá 17 700 Kč. Když jsem chtěl od obce víc peněz, tak jsem dostal právě jenom 300 Kč a víc mi prostě nedají, prý neví vůbec, jestli tam mám tolik peněz navíc. Mají moje přístupové kódy na můj osobní účet, takže ví, kolik tam mám. Chtěl bych právě zrušit u mojí banky obci disponování peněz. Jak to udělat?

Odpověď

Je podstatné, z jakého důvodu je disponentem obec. Nejspíš je Vaším opatrovníkem a tuto roli obci stanovil soud.

Proto odpovídá za využití důchodu ve Váš prospěch. V případě opatrovnictví Vám musí doručit 1× ročně vyúčtování Vašeho majetku a v souladu s vyjádřením ombudsmana, který se zabýval nahlížením do spisu (dostupné zde): https://eso.ochrance.cz/Nalezene/Edit/10850 je relevantní toto: „K tomu, aby mohl opatrovanec aktivně participovat na rozhodnutích, která se ho týkají (podle § 467 občanského zákoníku a k naplnění práv podle čl. 12 Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením), by měl mít přehled o úkonech, jež opatrovník za něj činí, o tom, s kým jeho jménem jedná, a jak nakládá s jeho majetkem. Opatrovanec má právo požádat o kopii údajů, které o něm opatrovník sbírá. Žádný předpis ale neukládá opatrovníkovi povinnost umožnit opatrovanci nahlížet do opatrovnického spisu nebo přeposílat opatrovanci korespondenci od soudů adresovanou přímo opatrovníkovi.“

Obec by Vás tedy měla informovat, jak jste na tom finančně. To ale nic nemění na tom, že Vám k nakládání s penězi poskytuje určitou částku. Možná k tomu má dobrý důvod: třeba hradí náklady bydlení, náklady na jídlo, splácí nějaké dluhy, šetří na opravu v bytě apod.
Pokud soud určil, že nejste schopen se starat o své finance, pak to za Vás dělá právě obec. Neznamená to, že Vám jen zprostředkuje předání důchodu, ale že situaci řeší v souvislostech.

Také to ale neznamená, že každá obec, která je opatrovníkem, to dělá dobře. Protože do práce opatrovníka nevidíme, doporučuji se obrátit se stížností přímo na:

Tyto instituce mohou kontrolovat rozhodnutí opatrovníka a požadovat napravení.

Musím ještě také dodat, že někdy opatrovník chrání opatrovaného tím, že mu dává malé částky, protože opatrovaný vyšší částce nerozumí, vyšší částku nemá k dispozici, případně za dané peníze žije tak, že by mohl přijít o bydlení (např. si kupuje ve velkém množství alkohol) nebo se může díky penězům stát terčem zneužívačů, kteří se s ním pak přátelí jen kvůli penězům. Toto vše musí opatrovník při své práci také zvažovat.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.