pečuj doma

Co dělá můj opatrovník s penězi?

9.6.2022

Píšu z jiného e-mailu. Jsem zbavená svých práv a to na 5 let. Pobírám důchod 5 300 korun. Nedávají mi ho celý, jen 1000 korun týdně. Proto se chci informovat, co dělají s tím zbytkem. Našetří mi na těch 5 let nějaké peníze? 

Odpověď

Bohužel nevím přesně, co dělá Váš opatrovník se zbytkem peněz, které Vám nedává do ruky. Ale je několik možností. Opravdu je může šetřit. Může z nich ale také platit Vaše bydlení, poplatky spojené s odvozem odpadu (tzv. popelnice), faktury za mobilní volání, náklady na zaplacení třeba obědů a další Vaše potřeby nebo třeba i splácet půjčky, pokud jste nějaké měla.

Nejlíp by Vám to řekl právě Váš opatrovník.

Pokud se s Vámi Váš opatrovník nechce bavit, můžete si na něj stěžovat na soudu, který Vám svéprávnost omezil.

Zároveň byste vždy do 30. června měla od opatrovníka dostat vyúčtování za uplynulý rok. Pokud to opatrovník neudělá, opět si můžete stěžovat u soudu a zároveň můžete u soudu požádat o nahlédnutí do Vašeho spisu, kde by to vyúčtování mělo být také založeno.

Pokud by Váš opatrovník nebyl ochotný se s Vámi bavit, a současně máte kolem sebe přátele a rodinu, mohou založit opatrovnickou radu a opatrovníka kontrolovat a informace Vám předávat oni. S tím by Vám mohli pomoci třeba právě ti, kteří Vás nechávají psát dotaz ze svého e-mailu. 

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.