pečuj doma

Co dělá můj opatrovník s penězi?

9.6.2022

Píšu z jiného e-mailu. Jsem zbavená svých práv a to na 5 let. Pobírám důchod 5 300 korun. Nedávají mi ho celý, jen 1000 korun týdně. Proto se chci informovat, co dělají s tím zbytkem. Našetří mi na těch 5 let nějaké peníze? 

Odpověď

Bohužel nevím přesně, co dělá Váš opatrovník se zbytkem peněz, které Vám nedává do ruky. Ale je několik možností. Opravdu je může šetřit. Může z nich ale také platit Vaše bydlení, poplatky spojené s odvozem odpadu (tzv. popelnice), faktury za mobilní volání, náklady na zaplacení třeba obědů a další Vaše potřeby nebo třeba i splácet půjčky, pokud jste nějaké měla.

Nejlíp by Vám to řekl právě Váš opatrovník.

Pokud se s Vámi Váš opatrovník nechce bavit, můžete si na něj stěžovat na soudu, který Vám svéprávnost omezil.

Zároveň byste vždy do 30. června měla od opatrovníka dostat vyúčtování za uplynulý rok. Pokud to opatrovník neudělá, opět si můžete stěžovat u soudu a zároveň můžete u soudu požádat o nahlédnutí do Vašeho spisu, kde by to vyúčtování mělo být také založeno.

Pokud by Váš opatrovník nebyl ochotný se s Vámi bavit, a současně máte kolem sebe přátele a rodinu, mohou založit opatrovnickou radu a opatrovníka kontrolovat a informace Vám předávat oni. S tím by Vám mohli pomoci třeba právě ti, kteří Vás nechávají psát dotaz ze svého e-mailu. 

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Padesát čtyři amatérských fotografií provázených texty s názvem „… jen tak si čmárám“.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.
Publikace pro pečující a opatrovníky, které jsme vydali na podzim, jsou ke stažení i v pdf verzi.

Články

PTÁTE SE: Mám nastoupit do nemocnice. Jak zajistit péči o syna?

30.6.2022 Mám nastoupit do nemocnice k plánované operaci. Mám v péči syna 50 let, je plně nesvéprávný, těžce nemocen epilepsií. Žádám nemocnici, aby mě na dobu nezbytně nutnou zastoupila v opatrování syna, aby byl na uzavřeném oddělení v čenovické nemocnici v Brně, kde již ležel a mají jeho chorobopis více...

ZPRÁVY: Křeček pro neshody odstavil zástupkyni

29.6.2022 Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, a to s účinností od 1.7. Uvedl, že její práci provází lidské i manažerské komplikace, informovala mluvčí kanceláře Markéta Bočková. Šimůnková za tyto výroky a údajnou šikanu zvažuje žalobu. více...

INFO: Počet nově nakažených už opět přesáhl tisíc

28.6.2022 V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1 000 potvrzených případů koronaviru. Laboratoře jich odhalily přesně 1 241, což je dvojnásobek proti minulému týdnu.. Epidemie v ČR zrychluje zhruba od začátku června. Počet hospitalizovaných ale nijak výrazně neroste. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.