pečuj doma

Co dělá můj opatrovník s penězi?

9.6.2022

Píšu z jiného e-mailu. Jsem zbavená svých práv a to na 5 let. Pobírám důchod 5 300 korun. Nedávají mi ho celý, jen 1000 korun týdně. Proto se chci informovat, co dělají s tím zbytkem. Našetří mi na těch 5 let nějaké peníze? 

Odpověď

Bohužel nevím přesně, co dělá Váš opatrovník se zbytkem peněz, které Vám nedává do ruky. Ale je několik možností. Opravdu je může šetřit. Může z nich ale také platit Vaše bydlení, poplatky spojené s odvozem odpadu (tzv. popelnice), faktury za mobilní volání, náklady na zaplacení třeba obědů a další Vaše potřeby nebo třeba i splácet půjčky, pokud jste nějaké měla.

Nejlíp by Vám to řekl právě Váš opatrovník.

Pokud se s Vámi Váš opatrovník nechce bavit, můžete si na něj stěžovat na soudu, který Vám svéprávnost omezil.

Zároveň byste vždy do 30. června měla od opatrovníka dostat vyúčtování za uplynulý rok. Pokud to opatrovník neudělá, opět si můžete stěžovat u soudu a zároveň můžete u soudu požádat o nahlédnutí do Vašeho spisu, kde by to vyúčtování mělo být také založeno.

Pokud by Váš opatrovník nebyl ochotný se s Vámi bavit, a současně máte kolem sebe přátele a rodinu, mohou založit opatrovnickou radu a opatrovníka kontrolovat a informace Vám předávat oni. S tím by Vám mohli pomoci třeba právě ti, kteří Vás nechávají psát dotaz ze svého e-mailu. 

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.
Konference s tématem Holistický přístup k dlouhodobé péči se konala od 13. do 15. září.

Články

PŘÍPAD Z PORADNY: Zanedbání zdravotní péče u bezmocného

28.11.2022 Bezplatné poradny MS kruhu mají značné rozpětí. Zvládají dotazy ohledně nároků na pomůcky, průkazy OZP, ošetřovné a dlouhodobé ošetřovné, důchody, také smlouvy s poskytovateli služeb nebo celou agendu opatrovnickou. Často jsme úspěšní s námitkou a s odvoláním u příspěvku na péči a občas rovněž s různými žalobami… více...

ZPRÁVY: Péče orientovaná na člověka. Aby si každý mohl vybrat

27.11.2022 Na letošní podzimní konferenci pořádané Academy of Health Care Management (AHCM), která se konala v Praze, tentokrát nepřevažovali zdravotníci, ale pacienti a zástupci pacientských organizací. Tématem byla péče orientovaná na člověka, ve světě známá jako Patient Centered Care (PCC), kde důležitou roli sehrávají pacientské organizace. více...

ZPRÁVY: Tečka by mohla sloužit dál, říká ministr Vlastimil Válek

26.11.2022 Praktický lékař nevidí všechna data o očkování svého pacienta, může dohledat pouze ta k vakcíně proti covidu-19. Do budoucna by se měl přístup k záznamům změnit. Údaje by měly být v mobilní aplikaci Tečka, která by tak našla opět své využití. Dalším plánem je praktikovi se souhlasem pacientů zpřístupnit všechna očkování i u ostatních specialistů. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.