pečuj doma

Co dělá můj opatrovník s penězi?

9.6.2022

Píšu z jiného e-mailu. Jsem zbavená svých práv a to na 5 let. Pobírám důchod 5 300 korun. Nedávají mi ho celý, jen 1000 korun týdně. Proto se chci informovat, co dělají s tím zbytkem. Našetří mi na těch 5 let nějaké peníze? 

Odpověď

Bohužel nevím přesně, co dělá Váš opatrovník se zbytkem peněz, které Vám nedává do ruky. Ale je několik možností. Opravdu je může šetřit. Může z nich ale také platit Vaše bydlení, poplatky spojené s odvozem odpadu (tzv. popelnice), faktury za mobilní volání, náklady na zaplacení třeba obědů a další Vaše potřeby nebo třeba i splácet půjčky, pokud jste nějaké měla.

Nejlíp by Vám to řekl právě Váš opatrovník.

Pokud se s Vámi Váš opatrovník nechce bavit, můžete si na něj stěžovat na soudu, který Vám svéprávnost omezil.

Zároveň byste vždy do 30. června měla od opatrovníka dostat vyúčtování za uplynulý rok. Pokud to opatrovník neudělá, opět si můžete stěžovat u soudu a zároveň můžete u soudu požádat o nahlédnutí do Vašeho spisu, kde by to vyúčtování mělo být také založeno.

Pokud by Váš opatrovník nebyl ochotný se s Vámi bavit, a současně máte kolem sebe přátele a rodinu, mohou založit opatrovnickou radu a opatrovníka kontrolovat a informace Vám předávat oni. S tím by Vám mohli pomoci třeba právě ti, kteří Vás nechávají psát dotaz ze svého e-mailu. 

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.