pečuj doma

Co dělat, když je blízký člověk snadno zneužitelný?

23.5.2025

Manžel má – pouze – v péči svou matku, která je psychicky nemocná (schizofrenie) a je také nemocná s cukrovkou, astmatem atd. Není zbavena svéprávnosti. Již asi dva roky ji "zneužívají" Romové, kteří z ní již vymámili jeden milion korun. Neustále se vše opakuje. Ona s nimi "skončí" a během pár dní už ji zase psychologicky zmanipulují. Je tento problém nějak řešitelný? Popř. prosím o radu na koho a kam se obrátit.

Odpověď

Rozumím, že Vás situace Vaší tchyně tíží. Je tu několik možností, které jsou ale závislé na mentálním zdraví paní maminky.

Trpí-li tchyně „jen“ schizofrenií a pak nemocí těla (diabetes a astma), současně ale chápe, co se kolem ní děje, má přehled o financích i o tom, kdo u ní a proč pobývá, možná vyměňuje peníze za pozornost dalších osob. Pokud tchyně o takovouto výměnu opravdu stojí a je srozuměna s rizikem, že přichází o finance, pak je to její (vědomá) volba. Možná by tady bylo vhodné ji častěji navštěvovat a v tomto ohledu jí poskytnout to, co jinak nabízí osoby, které se u ní vyskytují.

Ona sama si při své nemoci může přijít velmi osamělá.

Nicméně se mi nezdá Vaše označení „má – pouze – v péči svou matku“. To by mohlo znamenat, že tchyně potřebuje péči a Váš manžel je pečující osoba, anebo je Váš manžel opatrovníkem, ale tchýně není omezena ve svéprávnosti. Pokud si tchyně zvolila manžela jako pečující osobu, tak to samozřejmé je, z pozice pečující osoby neplyne moc pravomocí ovlivňovat jinak dospělou osobu, která rozumí svému jednání. Pokud je ale manžel opatrovníkem, pak má hájit i zájmy tchyně a má v rozsahu svých oprávnění (uvedených v Listině opatrovníka) konat:

  • Může celou situaci konzultovat s advokátem pro zvlášť zranitelné oběti https://otc.justice.cz/verejne/advokat/seznam.jsf (více o tomto tématu zde: https://www.policie.cz/clanek/zvlast-zranitelne-obeti.aspx) a řešit případné podání podnětu pro podezření ze spáchání trestného činu. Může tady být lichva, podvody, vydírání...
  • Může řešit přestěhování, jednání o výměně zámků, otevírání na kód, přivolání Policie na osoby, které užívají tchynino bydlení neoprávněně.
  • Může řešit instalaci kamery v domácnosti tchýně a zásah proti osobám, které do obydlí tchýně vniknou neoprávněně.
  • Může zneplatňovat právní jednání, které ke své škodě tchyně v duševní poruše činí.
  • Může uplatňovat předžalobní výzvu a následně žalobu pro vydání bezdůvodného obohacení.
  • Teoreticky by se mohla řešit i ochrana před nebezpečným pronásledováním (více zde: https://www.bkb.cz/pomoc-obetem/trestne-ciny/nebezpecne-pronasledovani/), ale tady do situace vůbec nevidím a je opravdu otázkou, co se skutečně děje.

Pokud je tchyně již opravdu nesoudná (možná i třeba u ní počíná demence), ale manžel je jen pečující osobou, bylo by vhodné rychle řešit:

  • Opatrovnictví (hodně k tématu najdete v naší publikaci: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi). Je potřeba návrh na omezení svéprávnosti a po dobu řízení o omezení svéprávnosti podat návrh dle § 58 občanského zákoníku, aby byl opatrovníkem ustanoven někdo pro záležitosti, které nesnesou odkladu a tchyni ohrožují.
  • Kontaktování advokáta pro zvlášť zranitelnou oběť.
  • Část věcí z výše jmenovaných se dá jako opatření využít i nyní, kdy ještě opatrovnictví není určeno soudem.

Ať to pro tchyni dopadne dobře.

Mgr. Radka Pešlová

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Nejasnosti kolem návrhu na omezení svéprávnosti

12.6.2025 Chystáme se podávat k okresnímu soudu Žádost o opatrovnictví a omezení svéprávnosti syna s poruchou autistického spektra. Má invalidní důchod 3. stupně, nepracuje. Exmanžel je žadatelem příspěvku na péči, protože s ním přímo bydlí. Jsme domluveni, že on by mohl být následně opatrovníkem syna. více...

PTÁTE SE: Jak dlouho trvá vyřízení posudku k příspěvku na auto

11.6.2025 Žádala jsem o příspěvek na motorové vozidlo pro syny s autismem. Jsou agresivní a nelze je převážet jinak než autem. V polovině dubna 2025 jsem dle Vašeho doporučení zaslala na MPSV vyjádření k podkladům rozhodnutí. Telefonicky jsem byla následně informována, že podklady byly předány zpět komisi a že má být moje věc vyřízena přednostně. více...

ZPRÁVY: Jak je důležité postupovat a bránit se společně

10.6.2025 Zákon o zdravotnických prostředcích byl schválen. Zatím jej schválila Poslanecká sněmovna, Národní radě osob se zdravotním postižením ČR se podařilo prosadit dvě důležité novinky. Přijetí tohoto zákona je velmi důležité, protože nově kodifikuje přístup ke zdravotnickým prostředkům, jejich soupis, nároky pacientů a procento spoluúčasti. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.