pečuj doma

Co dělat, když opatrovník nenechává půlku peněz z důchodu

1.11.2022

Žijeme s přítelkyní v bytě (ona je nesvéprávná) a její táta (opatrovník) nám sice posílá 4500 Kč z invalidního důchodu (invalidní důchod je celkem 9000 +-), ale přítelkyně vybrala jednou 1000 Kč a dle zůstatku tam mělo být 3500 Kč. V další týden šla vybrat a učet byl v mínusu. Když psala opatrovníkovi, ať jí dá kód internetového bankovnictví, ať se koukneme, kolik tam je, tak jí ho nechce sdělit. Co proti tomu dělat?

Odpověď

Opatrovník je odpovědný za správu záležitostí Vaší přítelkyně komplexně. Tatínek jako opatrovník není povinen uvolnit dceři všechny peníze z důchodu. Musí z této částky také zaplatit bydlení, pojištění, poplatky třeba za rozhlas, televizi, svoz odpadu, náklady za telefon, internet atd.

Pokud tedy tatínek jinak s penězi hospodaří tak, že nevznikají dluhy, vše je zaplaceno, tak možná žádné další zbývající peníze nejsou. Opatrovník je ale povinen ročně dát vyúčtování soudu i opatrované, ale není povinen dceři prokazovat příjmy a výdaje častěji, pravidelně, na žádost… Pokud si myslíte, že tatínek s penězi hospodaří špatně, může na něj opatrovaná podat stížnost na soud a může být opatrovnictví tatínkovi odebráno. Také může opatrovaná na tatínka podat trestní oznámení pro zpronevěru, pokud se domnívá, že tatínek peníze někam neužitečně „ztrácí“ (když byl účet v minusu).

Opatrovaná z pozice opatrovnictví není zdravá, je nejspíš manipulovatelná a není schopná se samostatně rozhodovat. Proto nemá běžný a volný přístup k údajům, ale u soudu zmůžete víc.

Snad to takto dostačuje.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Těm, co musí být odebrána slinivka, mohou pomoci vlastní buňky

1.12.2022 IKEM rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé ČR a poprvé s ní překročil i hranice státu. Pacienti, kterým způsobuje potíže jejich vlastní slinivka, se mohou léčit v nemocnici přímo ve svém regionu a do IKEM putuje jen pankreas, z něhož lékaři z IKEM izolují ostrůvky a s nimi míří za pacientem, kterému je transplantují. více...

DOPORUČENÍ: APSS ČR: Nepodceňte přípravu na blackout

30.11.2022 Poskytovatelé sociálních služeb v České republice by měli být připraveni na rozsáhlý a déletrvající výpadek elektrické energie. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) proto zpracovala doporučený postup, jak by měli zaměstnanci v pobytových sociálních službách jednat v takovéto nouzové situaci, aby byly dopady na klienty co nejmenší. více...

PTÁTE SE: Místo průkazky ZTP/P má mít syn jen TP

29.11.2022 Syn s diagnózou dětský autismus mel do svých 15 let, tedy do srpna 2022, průkaz ZTP/P. Nyní nám přišlo oznámeni, že se chystají přiznat nám pouze TP. Převzala jsem osobně posudek, ale nenašla jsem nic, co by z něj bylo formálně vynecháno. Tudíž z možností, které mi sdělila pracovnice, jsem zvolila odvolaní po přijetí rozhodnutí, protože nové zprávy více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.