pečuj doma

Co dělat, když opatrovník nenechává půlku peněz z důchodu

1.11.2022

Žijeme s přítelkyní v bytě (ona je nesvéprávná) a její táta (opatrovník) nám sice posílá 4500 Kč z invalidního důchodu (invalidní důchod je celkem 9000 +-), ale přítelkyně vybrala jednou 1000 Kč a dle zůstatku tam mělo být 3500 Kč. V další týden šla vybrat a učet byl v mínusu. Když psala opatrovníkovi, ať jí dá kód internetového bankovnictví, ať se koukneme, kolik tam je, tak jí ho nechce sdělit. Co proti tomu dělat?

Odpověď

Opatrovník je odpovědný za správu záležitostí Vaší přítelkyně komplexně. Tatínek jako opatrovník není povinen uvolnit dceři všechny peníze z důchodu. Musí z této částky také zaplatit bydlení, pojištění, poplatky třeba za rozhlas, televizi, svoz odpadu, náklady za telefon, internet atd.

Pokud tedy tatínek jinak s penězi hospodaří tak, že nevznikají dluhy, vše je zaplaceno, tak možná žádné další zbývající peníze nejsou. Opatrovník je ale povinen ročně dát vyúčtování soudu i opatrované, ale není povinen dceři prokazovat příjmy a výdaje častěji, pravidelně, na žádost… Pokud si myslíte, že tatínek s penězi hospodaří špatně, může na něj opatrovaná podat stížnost na soud a může být opatrovnictví tatínkovi odebráno. Také může opatrovaná na tatínka podat trestní oznámení pro zpronevěru, pokud se domnívá, že tatínek peníze někam neužitečně „ztrácí“ (když byl účet v minusu).

Opatrovaná z pozice opatrovnictví není zdravá, je nejspíš manipulovatelná a není schopná se samostatně rozhodovat. Proto nemá běžný a volný přístup k údajům, ale u soudu zmůžete víc.

Snad to takto dostačuje.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Duben je v Brně Měsícem bláznovství

28.3.2023 Již 21. ročník destigmatizační akce Měsíc bláznovství v Brně bude probíhat od 3. 4. do 26. 4. 2023. Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý vzdělávací a kulturní program, který se letos bude odehrávat nejen v kavárně Café Práh, ale například také v Kině Art, na Pedagogické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v Science centru VIDA. více...

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.