pečuj doma

Co dělat, když opatrovník nenechává půlku peněz z důchodu

1.11.2022

Žijeme s přítelkyní v bytě (ona je nesvéprávná) a její táta (opatrovník) nám sice posílá 4500 Kč z invalidního důchodu (invalidní důchod je celkem 9000 +-), ale přítelkyně vybrala jednou 1000 Kč a dle zůstatku tam mělo být 3500 Kč. V další týden šla vybrat a učet byl v mínusu. Když psala opatrovníkovi, ať jí dá kód internetového bankovnictví, ať se koukneme, kolik tam je, tak jí ho nechce sdělit. Co proti tomu dělat?

Odpověď

Opatrovník je odpovědný za správu záležitostí Vaší přítelkyně komplexně. Tatínek jako opatrovník není povinen uvolnit dceři všechny peníze z důchodu. Musí z této částky také zaplatit bydlení, pojištění, poplatky třeba za rozhlas, televizi, svoz odpadu, náklady za telefon, internet atd.

Pokud tedy tatínek jinak s penězi hospodaří tak, že nevznikají dluhy, vše je zaplaceno, tak možná žádné další zbývající peníze nejsou. Opatrovník je ale povinen ročně dát vyúčtování soudu i opatrované, ale není povinen dceři prokazovat příjmy a výdaje častěji, pravidelně, na žádost… Pokud si myslíte, že tatínek s penězi hospodaří špatně, může na něj opatrovaná podat stížnost na soud a může být opatrovnictví tatínkovi odebráno. Také může opatrovaná na tatínka podat trestní oznámení pro zpronevěru, pokud se domnívá, že tatínek peníze někam neužitečně „ztrácí“ (když byl účet v minusu).

Opatrovaná z pozice opatrovnictví není zdravá, je nejspíš manipulovatelná a není schopná se samostatně rozhodovat. Proto nemá běžný a volný přístup k údajům, ale u soudu zmůžete víc.

Snad to takto dostačuje.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.