pečuj doma

Co dělat, když opatrovník nenechává půlku peněz z důchodu

1.11.2022

Žijeme s přítelkyní v bytě (ona je nesvéprávná) a její táta (opatrovník) nám sice posílá 4500 Kč z invalidního důchodu (invalidní důchod je celkem 9000 +-), ale přítelkyně vybrala jednou 1000 Kč a dle zůstatku tam mělo být 3500 Kč. V další týden šla vybrat a učet byl v mínusu. Když psala opatrovníkovi, ať jí dá kód internetového bankovnictví, ať se koukneme, kolik tam je, tak jí ho nechce sdělit. Co proti tomu dělat?

Odpověď

Opatrovník je odpovědný za správu záležitostí Vaší přítelkyně komplexně. Tatínek jako opatrovník není povinen uvolnit dceři všechny peníze z důchodu. Musí z této částky také zaplatit bydlení, pojištění, poplatky třeba za rozhlas, televizi, svoz odpadu, náklady za telefon, internet atd.

Pokud tedy tatínek jinak s penězi hospodaří tak, že nevznikají dluhy, vše je zaplaceno, tak možná žádné další zbývající peníze nejsou. Opatrovník je ale povinen ročně dát vyúčtování soudu i opatrované, ale není povinen dceři prokazovat příjmy a výdaje častěji, pravidelně, na žádost… Pokud si myslíte, že tatínek s penězi hospodaří špatně, může na něj opatrovaná podat stížnost na soud a může být opatrovnictví tatínkovi odebráno. Také může opatrovaná na tatínka podat trestní oznámení pro zpronevěru, pokud se domnívá, že tatínek peníze někam neužitečně „ztrácí“ (když byl účet v minusu).

Opatrovaná z pozice opatrovnictví není zdravá, je nejspíš manipulovatelná a není schopná se samostatně rozhodovat. Proto nemá běžný a volný přístup k údajům, ale u soudu zmůžete víc.

Snad to takto dostačuje.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

INFO: Ženský vzdělávací spolek Vesna bude slavit svátek

21.6.2024 Ve středu 26. 6. 2024 budeme už potřetí slavit svátek Vesny! Zveme všechny účastnice a účastníky našich aktivit i ty, kdo zatím jen zvědavě obhlížejí nástěnky Vesny na Údolní či přinášejí věci do Šatníku na Pellicově 2c - ale i ty, které a kteří prošli v minulosti vesními školami, kurzy a kroužky. Program začíná v 15 hodin a končí ve 20 hodin. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.