pečuj doma

Co dělat, když opatrovník nenechává půlku peněz z důchodu

1.11.2022

Žijeme s přítelkyní v bytě (ona je nesvéprávná) a její táta (opatrovník) nám sice posílá 4500 Kč z invalidního důchodu (invalidní důchod je celkem 9000 +-), ale přítelkyně vybrala jednou 1000 Kč a dle zůstatku tam mělo být 3500 Kč. V další týden šla vybrat a učet byl v mínusu. Když psala opatrovníkovi, ať jí dá kód internetového bankovnictví, ať se koukneme, kolik tam je, tak jí ho nechce sdělit. Co proti tomu dělat?

Odpověď

Opatrovník je odpovědný za správu záležitostí Vaší přítelkyně komplexně. Tatínek jako opatrovník není povinen uvolnit dceři všechny peníze z důchodu. Musí z této částky také zaplatit bydlení, pojištění, poplatky třeba za rozhlas, televizi, svoz odpadu, náklady za telefon, internet atd.

Pokud tedy tatínek jinak s penězi hospodaří tak, že nevznikají dluhy, vše je zaplaceno, tak možná žádné další zbývající peníze nejsou. Opatrovník je ale povinen ročně dát vyúčtování soudu i opatrované, ale není povinen dceři prokazovat příjmy a výdaje častěji, pravidelně, na žádost… Pokud si myslíte, že tatínek s penězi hospodaří špatně, může na něj opatrovaná podat stížnost na soud a může být opatrovnictví tatínkovi odebráno. Také může opatrovaná na tatínka podat trestní oznámení pro zpronevěru, pokud se domnívá, že tatínek peníze někam neužitečně „ztrácí“ (když byl účet v minusu).

Opatrovaná z pozice opatrovnictví není zdravá, je nejspíš manipulovatelná a není schopná se samostatně rozhodovat. Proto nemá běžný a volný přístup k údajům, ale u soudu zmůžete víc.

Snad to takto dostačuje.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.