Co když okolí opatrovaného nespolupracuje s opatrovníkem
Už půl roku jsem ustanoven opatrovníkem mé sestry. Sestra má schizofrenii, po mozkové mrtvici ochrnula na pravou stranu těla, což částečně rozhýbala, je mentálně retardovaná. Je umístěna v domovu s pečovatelskou službou, kde se o ni starají, jezdí za ní i ze sociální služby a domácí péče. Bohužel jedna paní, sestra z psychiatrie, nám péči narušuje. Odváží ji na výlety bez našeho vědomí, na kontroly na psychiatrii, aniž kohokoli předem informuje. Služby pak chodí za mou sestrou a v bytě ji nenajdou. Lze nějak proti té paní zakročit? I přes opakované výzvy, co by měla dodržovat, nic nerespektuje. Co když se sestře po dobu, kdy je s ní, něco stane? Já ani nevím, kdy a kde s ní bývá. Jsem za ni přece zodpovědný. Na koho bych se měl obrátit?
Odpověď
Opatrovníkova odpovědnost zdaleka není takový dohled, jako bývá u rodiče za malé dítě. Opatrovník má hájit zájmy opatrované, uplatňovat její práva a plnit právní povinnosti.
Jako opatrovník tedy máte vyhodnotit vztah Vaší sestry a oné paní, která přebírá možná roli rodiče, možná opatrovníka... Pokud z takového vztahu sestra těží, má tím zajištěnou nějakou zábavu, vrací se z aktivit spokojená, pak je v jejím zájmu takový vztah udržovat.
Pokud je spíše obětí, vyčerpaná, nejsou naplňovány v přítomnosti oné paní její potřeby, je potřeba hledat způsoby, jak právně zakročit.
Zde si lze položit otázku, jak bychom postupovali, kdyby třeba nějaká učitelka ze školy takto „organizovala“ naše dítě? Nejspíš bychom maximálně využili možnosti stížností k jejímu nadřízenému, pak bychom nejspíš vyvolávali kontroly a následně bychom asi řešili problém přes Policii ČR anebo hledáním cesty, jak soudně zakázat dotyčné osobě styk s opatrovanou. Pokud má sestra nasmlouvané nějakou péči, která není čerpána, vzniká jí také škoda na majetku. Lze tuto škodu začít právně vymáhat po oné paní.
Co tedy pro začátek můžete:
- stížnost nadřízenému
- podnět ke kontrole (pokud jde o sociální službu, tak je to inspekce sociálních služeb; pokud je to zdravotní sestra, tak tam jdete přes stížnost řediteli a pak na krajský úřad)
Pokud se sestře na výletě něco stane, můžete podat trestní oznámení pro ublížení na zdraví, můžete vymáhat škodu pro zanedbání dohledu. Odpovědnost by zde byla především na oné paní, resp. na jejím zaměstnavateli, pokud to dělá v pracovní době. Vaše odpovědnost by byla, pokud víte, že je sestra poškozována a nic s tím neděláte.
Obecně ale nelze bránit opatrovaným v osobních vztazích jen, aby měli režim, dostatečně službu včas... Ale zároveň máte pracovat s tím, pokud onen vztah není vyvolán potřebou sestry, ale spíše dochází k nezdravé fixaci na sestru, spasitelskému komplexu ze strany takové paní a spíše jde o jakousi lehčí formu pronásledování.
Prosím, zkuste situaci ještě uvážit i z pohledu, zda z toho psychicky sestra profituje. Pokud ne, zkuste blíž pojmenovat vztah oné paní, její slabší místa a to, kdo ji řídí a co ji k tomu nejspíš motivuje. Ještě můžeme v naší proradně více probrat možnosti obrany práv Vaší sestry, aby nebyla obětí svévole „kolemjdoucí“.
Mgr. Radka Pešlová