pečuj doma

Dcera neumí hospodařit s penězi, soud tvrdil opak

21.8.2022

Dceři je přes 50, má přiznanou invaliditu. Před lety se jí stalo neštěstí, od té doby má zdravotní potíže (postižení mozku, potíže s pamětí), problém s alkoholem. Už je to déle než rok, kdy jí soud ustanovil veřejného opatrovníka (já sama mám už vyšší věk, tak to nebylo vhodné). Dcera ale nebyla omezena ve svéprávnosti, opatrovnictví se netýká nakládání s penězi. U soudu dcera tvrdila, že s penězi nakládat umí. Bohužel to není pravda – chodí jí důchod, má platební kartu, peníze utratí během chvíle za cokoliv (…), hospodařit s penězi nedokáže. Myslím si, že by měla být omezena ve svéprávnosti v nakládání s financemi. Co pro to můžu udělat? S dceřiným opatrovníkem jsem v kontaktu, sám říkal, že nemá nástroj, jak jí zabránit v nakládání s penězi.

Odpověď

Bylo by vhodné, abyste buď Vy nebo opatrovník podala návrh na soud na omezení svéprávnosti a tento případ dceřiny neschopnosti k tomu popsala. Lepší by bylo, kdyby to dokazoval stávající opatrovník, protože ten musí vidět, jak dcera nemá zajištěné potřeby, jak jí třeba vznikají dluhy, protože důchod rychle utratí.
Do doby, než soud o omezení rozhodne, tak lze ještě požádat ČSSZ jako plátce důchodu a obecní úřad o ustanovení zvláštního příjemce (dle § 118 zák. č. 582/1991 Sb.).

Pokud dcera bude opětovně u soudu tázána, je vhodné, abyste Vy i opatrovník vystoupili s protitvrzením. Soud nemůže jednoduše vzít, co se mu "napovídá". Je mnoho osob třeba s demencí, kteří si myslí, jak jsou zdraví, ale nelze jim to věřit, ale situace se musí prověřit.

Držím pěsti
Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.
Konference s tématem Holistický přístup k dlouhodobé péči se konala od 13. do 15. září.

Články

PTÁTE SE: Manžel, již omezený ve svéprávnosti, prodal pole a les

4.10.2022 Manžel v době, kdy byl již omezen ve svéprávnosti, prodal pole a les. Byl v té době úplně mimo a chtěl jet na Kilimandžáro, tak potřeboval peníze, i si bral půjčku. Zajímalo by mě, jestli je ten prodej platný. Myslím si, že dnes by za ta pozemky dostal daleko víc peněz. Zajímalo by mě taky, jako to řešit více...

ZPRÁVY: Covid udeří už v říjnu? Chlíbek by nenasazoval respirátory

3.10.2022 Zatímco podle ministra zdravotnictví ČR Vlastimila Válka by měla podzimní vlna covidu-19 přijít až v měsíci listopadu, šéf Ústavu zdravotních informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek shodně zmiňují již říjen. více...

PŘEDNÁŠKA: Marián Kuffa a jeho moudrá a pravdivá slova

2.10.2022 O smíření, milosrdenství, lásce...  Video Slovenského dohovoru za rodinu, v němž vystupuje katolický kněz P. Marián Kuffa. Všechno, co říká, je hluboce lidské a pravdivé. Hovoří o věcech, které se našich národů, ale nejen jich, právě teď bytostně týkají. Přednášku proslovil na konci září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.