pečuj doma

Dcera neumí hospodařit s penězi, soud tvrdil opak

21.8.2022

Dceři je přes 50, má přiznanou invaliditu. Před lety se jí stalo neštěstí, od té doby má zdravotní potíže (postižení mozku, potíže s pamětí), problém s alkoholem. Už je to déle než rok, kdy jí soud ustanovil veřejného opatrovníka (já sama mám už vyšší věk, tak to nebylo vhodné). Dcera ale nebyla omezena ve svéprávnosti, opatrovnictví se netýká nakládání s penězi. U soudu dcera tvrdila, že s penězi nakládat umí. Bohužel to není pravda – chodí jí důchod, má platební kartu, peníze utratí během chvíle za cokoliv (…), hospodařit s penězi nedokáže. Myslím si, že by měla být omezena ve svéprávnosti v nakládání s financemi. Co pro to můžu udělat? S dceřiným opatrovníkem jsem v kontaktu, sám říkal, že nemá nástroj, jak jí zabránit v nakládání s penězi.

Odpověď

Bylo by vhodné, abyste buď Vy nebo opatrovník podala návrh na soud na omezení svéprávnosti a tento případ dceřiny neschopnosti k tomu popsala. Lepší by bylo, kdyby to dokazoval stávající opatrovník, protože ten musí vidět, jak dcera nemá zajištěné potřeby, jak jí třeba vznikají dluhy, protože důchod rychle utratí.
Do doby, než soud o omezení rozhodne, tak lze ještě požádat ČSSZ jako plátce důchodu a obecní úřad o ustanovení zvláštního příjemce (dle § 118 zák. č. 582/1991 Sb.).

Pokud dcera bude opětovně u soudu tázána, je vhodné, abyste Vy i opatrovník vystoupili s protitvrzením. Soud nemůže jednoduše vzít, co se mu "napovídá". Je mnoho osob třeba s demencí, kteří si myslí, jak jsou zdraví, ale nelze jim to věřit, ale situace se musí prověřit.

Držím pěsti
Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Exekuce ze jmění manželů vůči osobě omezené ve svéprávnosti

3.3.2024 Jsem opatrovníkem dámy, která byla před lety omezena ve svéprávnosti. Už dlouho probíhá rozvodové řízení s jejím manželem. Sňatek byl už dávno znám za neplatný, bohužel soud ani bývalá opatrovnice nezasáhli, aby byl sňatek anulován. Dnes jsem obdržel oznámení o dvou exekucich, které má její manžel, ale exekutor to chce vymáhat po nemocné více...

ZPRÁVY: Hlavním posláním Kociánky je ucelená rehabilitace

2.3.2024 "Narodil jsem se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze, kousek od Jedličkova ústavu, nejstaršího českého zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením. Ten byl založen v roce 1913, pouhých šest let před Kociánkou, sociálně-zdravotnickým zařízením stejného typu. A moje první zaměstnání bylo v Jedličkově ústavu," vypočítává Tomáš Komárek. více...

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.