pečuj doma

Dcera neumí hospodařit s penězi, soud tvrdil opak

21.8.2022

Dceři je přes 50, má přiznanou invaliditu. Před lety se jí stalo neštěstí, od té doby má zdravotní potíže (postižení mozku, potíže s pamětí), problém s alkoholem. Už je to déle než rok, kdy jí soud ustanovil veřejného opatrovníka (já sama mám už vyšší věk, tak to nebylo vhodné). Dcera ale nebyla omezena ve svéprávnosti, opatrovnictví se netýká nakládání s penězi. U soudu dcera tvrdila, že s penězi nakládat umí. Bohužel to není pravda – chodí jí důchod, má platební kartu, peníze utratí během chvíle za cokoliv (…), hospodařit s penězi nedokáže. Myslím si, že by měla být omezena ve svéprávnosti v nakládání s financemi. Co pro to můžu udělat? S dceřiným opatrovníkem jsem v kontaktu, sám říkal, že nemá nástroj, jak jí zabránit v nakládání s penězi.

Odpověď

Bylo by vhodné, abyste buď Vy nebo opatrovník podala návrh na soud na omezení svéprávnosti a tento případ dceřiny neschopnosti k tomu popsala. Lepší by bylo, kdyby to dokazoval stávající opatrovník, protože ten musí vidět, jak dcera nemá zajištěné potřeby, jak jí třeba vznikají dluhy, protože důchod rychle utratí.
Do doby, než soud o omezení rozhodne, tak lze ještě požádat ČSSZ jako plátce důchodu a obecní úřad o ustanovení zvláštního příjemce (dle § 118 zák. č. 582/1991 Sb.).

Pokud dcera bude opětovně u soudu tázána, je vhodné, abyste Vy i opatrovník vystoupili s protitvrzením. Soud nemůže jednoduše vzít, co se mu "napovídá". Je mnoho osob třeba s demencí, kteří si myslí, jak jsou zdraví, ale nelze jim to věřit, ale situace se musí prověřit.

Držím pěsti
Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

15.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z MU. A v pondělí nám začínají vedra. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.