pečuj doma

Dostávám málo peněz z příspěvku na péči

18.8.2023

Pobírám invalidní důchod 3. stupně pro deprese. Zároveň se starám o postiženou dceru. Narodila se v manželství, nyní je už dospělá. Má příspěvek na péči 4. stupně a invalidní důchod. Protože sama jsem byla nemocná, žili jsme i s mužem u rodičů. Příspěvky na péči o postiženou dceru bral on (ukládal je pro ni), já celou domácnost financovala ze svého důchodu s pomocí rodičů. Starala se o těžce postiženou dceru nepřetržitě. Před několika lety jsme se rozvedli. Aby děti netrpěly, dohodli jsme se na společné péči. Od té doby mi bývalý muž přispívá částkou (do 3 tisíc měsíčně), podle odpracovaných hodin. O dceru se staráme oba. Je to spravedlivé?

Odpověď

Předně – příspěvek na péči se nemá ukládat dceři. Dcera si z něj má hradit péči a příspěvek má být vyčerpaný celý. Pokud tatínek dělá opatrovníka zletilé dceři, tak bude rozhodovat on za ni, ale také se musí snažit domluvit na rozsahu a úhradě za péči.

I když jste rodiče, tak je jasné, že práce kolem dcery s těžkým postižením je hodně. Proto je možné péči hradit nejen z jeho příspěvku na péči, ale i z invalidního důchodu (tedy z běžného příjmu). Současně by se dcera měla podílet na nákladech bydlení.

Píšete, že se staráte o postiženou dceru a že žijete u Vašich rodičů, ale zároveň píšete, že se staráte oba a Vy vykazujete péči dle hodin.

Vy sama jste dospělá a je jen na Vás, jak si s otcem, pokud je opatrovník, nebo s dcerou, pokud je toho dcera mentálně schopna (např. je těžce postižená, ale jen tělesně), dohodnete, jak cenná je Vaše péče. Jakou hodinovou sazbu si vyjednáte. Zákon žádnou takovou v rámci rodiny nevymezuje.

Dá se orientovat třeba podle toho, že při využití asistenčních služeb by se hradilo až 155 Kč/hod. Kdybyste byla zaměstnanec služeb jako profesionální pečovatelka, tak byste za asistenční služby měla minimálně 117,50 Kč/hod. (ale to i s proplácením dovolené, nemoci, ošacení, vzdělávání atd.).

Ale zase je vhodné, v rámci rodiny, počítat i s finančními možnostmi dcery. A pokud pečujete s otcem dcery tak nějak půl na půl, tak by i úhrada z příspěvku na péči (ve 4. stupni to je 19 200 Kč) měla být tak nějak na půl.

Nemohu tedy říci, zda to je, či není fér, protože neznám další podrobnosti. Podle Vašeho stručného popisu se mi to fér nejeví, ale pokud se třeba staráte Vy, tatínek, pomáhá sourozenec, a ještě občas nějaká sociální služba, tak už se zase příspěvek rozděluje a zdálo by se, že částka odpovídá.

Ještě nepíšete nic o přispívání na domácnost...

Co se dá dělat?

  • Předně se obrátit (a snažit se o dohodu) na dceru, resp. na jeho zástupce – opatrovníka.
  • S opatrovníkem jednejte.
  • Uzavřete spolu písemnou dohodu o péči, a to jen v takové formě, se kterou budete v pohodě.
  • Pokud nedostáváte adekvátně zaplaceno za péči a máte pocit, že není příspěvek využíván, můžete podat podnět na prošetření, jak je využíván (tato kontrola bude ale kontrolovat i u Vás).
  • Lze podat stížnost opatrovnickému soudu, že opatrovník neoprávněně nakládá s příspěvkem a nezajišťuje adekvátní úhradu za opatrovaného.
  • Můžete zažalovat svou dceru, že Vám neplatí dost za potřebnou péči.
  • Můžete přestat pečovat.
  • Protože není jasné, jak jste s otcem na platbách dohodnutá, zda dodržuje Vaši dohodu, tak bych zatím nemohla říci, že byste se mohla soudit o nároky vyplývající ze smlouvy.
  • Doporučovala bych spíše s otcem zajít na mediaci a tam se snažit uzavřít vzájemně únosnou dohodu o platbě za péči.
  • Žaloba na soud by teoreticky šla, ale bylo by zde složité, co se vlastně žaluje. Nicméně ten, kdo Vám neplatí, je dcera, ačkoliv prostřednictvím otce.
  • Na otce lze podat trestní oznámení pro zpronevěru, pokud máte pocit, že peníze sám využívá jinak než k prospěchu opatrovancovy péče.

Snad je to takto pro Vás vysvětlením.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Společný cíl ombudsmana i nevládních organizací

3.5.2024 Nevládní organizace pomáhají Romům, lidem s postižením, samoživitelkám nebo seniorům. Ombudsman proto pozval jejich zástupce k jednomu stolu, aby mohli sdílet své zkušenosti s pomocí obětem diskriminace. Právě nevládní organizace jsou totiž blíže lidem, mají jejich důvěru a lepší informace o překážkách, na které ve svém životě narážejí. více...

PTÁTE SE: Opatrovaná si přeje navštěvovat dceru i s opatrovníkem

2.5.2024 Opatrovaná dívka, 25 let, má odebranou dceru, která je momentálně v pěstounské péči u otce opatrované dívky (tedy u dědečka). Ona dceru navštěvuje. Pěstoun však odmítá jinou osobu při návštěvách. Přáním opatrované je navštěvovat dceru společně se svým opatrovníkem. Může jí v tomto pěstoun bránit? Má právo opatrovaná na základě více...

ZPRÁVY: Spuštěno hlasování veřejnosti o držiteli Ceny Olgy Havlové

1.5.2024 Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové letos po třicáté udělí Cenu Olgy Havlové a po osmé Cenu veřejnosti. Ocenění získají osobnosti, které navzdory svému zdravotnímu handicapu pomáhají druhým a jsou inspirací pro ostatní. Laureáta Ceny O. Havlové vybírá porota pověřená správní radou nadace. Držitel Ceny veřejnosti vzejde z online hlasování. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.