pečuj doma

Dům opatrovance potřebuje opravy, úspory ale nestačí

21.2.2023

Opatrovanec má ve vlastnictví a v trvalém užívání dům, který je součástí památkové zóny. Dům začíná být v havarijním stavu. Ze strany přístupné veřejnosti (z ulice) počíná opadat omítka a ze strany přístupné pouze majiteli je v havarijním stavu balkon, který je nutné odstranit, či renovovat. S tímto zásahem bude zřejmě spojené správní řízení odborů památkové péče a výstavby. Když je opatrovníkem jmenováno město, musí veškeré úkony spojené s řešením této situace řešit veřejný opatrovník, nebo může město pověřit jinou kompetentnější osobu? Finanční situace opatrovance je taková, že pobírá invalidní důchod a má nějaké úspory, které však vystačí pouze na opravy v řádu nižších desítek tisíc.

Odpověď

Protože stavební řízení povede město a současně je opatrovaný zastoupen městem (opatrovníkem), pak v řízení nemůže zastupovat opatrovaného kdokoliv z města – jde o kolizi dle § 460 občanského zákoníku a musíte opatrovanému požádat soud o ustanovení kolizního opatrovníka. Soud pravděpodobně ustanoví jinou obec (nelze to spravit „jen“ ustanovením jiného zaměstnance města).

Nicméně byste měl pro opatrovaného uvážit, jaké jsou možnosti úhrady nákladů. Až bude rozhodnuto stavební řízení, budete to Vy, kdo bude finančně zajišťovat z opatrovancových příjmů náklady opravy.

Na zvážení je třeba schválení soudem úvěru na opravy, příp. prodej nemovitosti s právem dožití opatrovaného a povinností nového majitele provést opravy na svůj náklad, možná by se daly oslovit nadace anebo by možná něco šlo zajistit z mimořádné okamžité pomoci z dávek v hmotné nouzi (ta bude nejspíš primárně zamítnuta, proto bude nutné se odvolat a následně možná podat i žalobu, kde by soud mohl rozhodnout, že by nárok mohl vznikat).

Mgr. Radka Pešlová

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

       

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.