pečuj doma

Dům opatrovance potřebuje opravy, úspory ale nestačí

21.2.2023

Opatrovanec má ve vlastnictví a v trvalém užívání dům, který je součástí památkové zóny. Dům začíná být v havarijním stavu. Ze strany přístupné veřejnosti (z ulice) počíná opadat omítka a ze strany přístupné pouze majiteli je v havarijním stavu balkon, který je nutné odstranit, či renovovat. S tímto zásahem bude zřejmě spojené správní řízení odborů památkové péče a výstavby. Když je opatrovníkem jmenováno město, musí veškeré úkony spojené s řešením této situace řešit veřejný opatrovník, nebo může město pověřit jinou kompetentnější osobu? Finanční situace opatrovance je taková, že pobírá invalidní důchod a má nějaké úspory, které však vystačí pouze na opravy v řádu nižších desítek tisíc.

Odpověď

Protože stavební řízení povede město a současně je opatrovaný zastoupen městem (opatrovníkem), pak v řízení nemůže zastupovat opatrovaného kdokoliv z města – jde o kolizi dle § 460 občanského zákoníku a musíte opatrovanému požádat soud o ustanovení kolizního opatrovníka. Soud pravděpodobně ustanoví jinou obec (nelze to spravit „jen“ ustanovením jiného zaměstnance města).

Nicméně byste měl pro opatrovaného uvážit, jaké jsou možnosti úhrady nákladů. Až bude rozhodnuto stavební řízení, budete to Vy, kdo bude finančně zajišťovat z opatrovancových příjmů náklady opravy.

Na zvážení je třeba schválení soudem úvěru na opravy, příp. prodej nemovitosti s právem dožití opatrovaného a povinností nového majitele provést opravy na svůj náklad, možná by se daly oslovit nadace anebo by možná něco šlo zajistit z mimořádné okamžité pomoci z dávek v hmotné nouzi (ta bude nejspíš primárně zamítnuta, proto bude nutné se odvolat a následně možná podat i žalobu, kde by soud mohl rozhodnout, že by nárok mohl vznikat).

Mgr. Radka Pešlová

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

       

 

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.