pečuj doma

Insolvenční řízení pro opatrovaného a souhlas soudu

27.7.2023

Za veřejného opatrovníka bych se chtěla zeptat - když chceme, aby šel opatrovanec do insolvenčního řízení, potřebuji souhlas soudu? A pokud ano, jakým způsobem o to požádat?

Odpověď

Než budete u opatrovance uvažovat o insolvenčním řízení, je potřeba zvážit, jestli mu dluhy vznikly tak, aby je bylo možné považovat za platné.

Více jsem o tom odpovídala zde:

Neplatně vzniklé dluhy se mají anulovat a nikoliv splácet. Pokud byste neplatně vzniklé dluhy splácela, tak byste se mohla dopouštět zpronevěry nebo neoprávněného nakládání s cizím majetkem.
Ale předpokládám, že už jste tuto úvahu udělala, a tak Vám zbývají dluhy (např. na přiměřeném, spotřebované nadměrným požíváním návykových látek atd.).

Insolvence je za normálních okolností velmi omezující pro toho, kdo oddlužením prochází. Vzhledem k podstatě dluhů, s ohledem na věk opatrovaného, na potřeby opatrovaného, je třeba zjistit, zda s tím souhlasí, případně je to v jeho zájmu. Protože dojde k omezení práv minimálně na 3 roky (pokud případně nespadá do kategorie na tři roky, tak dokonce na 5 let), tak tady už zavazujete opatrovaného k opakovanému plnění na dobu delší než 3 roky (i když teoreticky jen o pár měsíců, než se situace s tříletou insolvencí vyřeší, dokonce někdy může být vyřešeno dřív), případně nakládáte s majetkem opatrovaného ve vyšším rozsahu než jeho 1/3, proto s ohledem na § 480 a 483 občanského zákoníku potřebujete souhlas soud (příp. opatrovnické rady, pro nakládání nad 1/3 majetku – pokud ji nemáte, pak zase soudu).

Podáváte na soud Návrh na schválení právního jednání – podání insolvenčního návrhu

Obecný vzor:

Do textu zdůvodníte, proč je to pro opatrovaného dobré řešení, co tím získá.
Popíšete, jak jste dosud pracovala s dluhy a proč ty, co spadají do insolvence, považujete za platné.
Uvedete souhrn a popis dluhů a popíšete majetek (vč. příjmů), ze kterého lze insolvenci uspokojit (údaje o očekávaných příjmech dlužníka v následujících 12 měsících; údaje o příjmech dlužníka za posledních 12 měsíců).
Uvedete návrh způsobu oddlužení nebo sdělení, že za opatrovaného dlužníka takový návrh nebudete nevznášet a informaci o předešlých insolvenčních řízeních.
Doplníte, se kterou organizací budete na podání návrhu spolupracovat.

Vyčkáte na rozhodnutí soudu o schválení, případně neschválení.

Více k insolvenci (pro posouzení, zda je pro opatrovaného vhodná) zde:

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.