pečuj doma

Jak mám požádat o opatrovnictví babičky

21.12.2022

Mám 93letou babičku, která bohužel po nevydařené operaci skončila zcela imobilní s těžkou kognitivní poruchou. Vrátit se do domova, chráněného bydlení nemůže a já jí hledám nový domov se zvláštním režimem. Potřebuje celodenní pěči. Momentálně se nachází na Oddělení následné péče. Bylo mi doporučeno zažádat o opatrovnictví u soudu, babička už má jen mě. Žádost jsem si stáhla, ale pokud v ní má být podepsaná babička s notářsky ověřeným podpisem, není to v našich silách zajistit. Je v nemocnici upoutaná na lůžkou a ne vždy už při smyslech. Jak mám prosím postupovat?

Odpověď

Píšete, že babička už není občas při smyslech a současně je upoutaná na lůžko a k tomu má již požehnaný věk 93 let, kdy pravděpodobně nebude psychických schopností přibývat.

Abyste babičku mohla plně zastupovat, podobně jako rodič dítě, není potřeba „falšovat“ babiččin podpis, kde by nejspíš nerozuměla ani tomu, co podepisuje. Proto je vhodné požádat o opatrovnictví.

Vy sama za sebe podejte návrh na ustanovení opatrovníka babičce (není nutné omezení svéprávnosti – to by byl jen zbytečný čas, kdy by znalec zkoumal, na co už babička psychicky nemá), ale dostačuje ustanovení opatrovníka pro správu majetku, sociální služby, sociální dávky, uzavírání občansko-právních smluv…

Na str. 117 naší publikace naleznete vzor: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi, ten si upravte a s lékařskou zprávu, ve které by mělo být napsané, že babička již není schopna pochopit jednání (např. má demenci) a potřebuje péči v sociálních službách, nezvládá základní životní potřeby, podejte návrh na obvodní soud v místě bydliště babičky (adresu najdete zde: https://www.justice.cz/soudy).

Jen upozorňuji, čím bude návrh emočně naléhavější a konkrétnější, tím spíš soud rychleji vyhoví. Pokud napíšete jen něco ve smyslu „babička je ležící a nic si nevyřídí“, nebude to stačit (bohužel existují i mezi soudci takoví, kteří se nepřetrhnou a nevíte, na koho narazíte – když si dáte s návrhem práci Vy, je pravděpodobné, že soud Vám pak rychleji vyhoví).

Zároveň doporučuji, abyste si naši publikaci prošla – jsou v ní i zodpovídány nejčastější dotazy v naší poradně a je v ní i vysvětlení, proč neřešit plnou moc u osob, které již takovému dokumentu ani nerozumí.

Držím palce

Mgr. Radka Pešlová

 

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.