pečuj doma

Jak mám požádat o opatrovnictví babičky

21.12.2022

Mám 93letou babičku, která bohužel po nevydařené operaci skončila zcela imobilní s těžkou kognitivní poruchou. Vrátit se do domova, chráněného bydlení nemůže a já jí hledám nový domov se zvláštním režimem. Potřebuje celodenní pěči. Momentálně se nachází na Oddělení následné péče. Bylo mi doporučeno zažádat o opatrovnictví u soudu, babička už má jen mě. Žádost jsem si stáhla, ale pokud v ní má být podepsaná babička s notářsky ověřeným podpisem, není to v našich silách zajistit. Je v nemocnici upoutaná na lůžkou a ne vždy už při smyslech. Jak mám prosím postupovat?

Odpověď

Píšete, že babička už není občas při smyslech a současně je upoutaná na lůžko a k tomu má již požehnaný věk 93 let, kdy pravděpodobně nebude psychických schopností přibývat.

Abyste babičku mohla plně zastupovat, podobně jako rodič dítě, není potřeba „falšovat“ babiččin podpis, kde by nejspíš nerozuměla ani tomu, co podepisuje. Proto je vhodné požádat o opatrovnictví.

Vy sama za sebe podejte návrh na ustanovení opatrovníka babičce (není nutné omezení svéprávnosti – to by byl jen zbytečný čas, kdy by znalec zkoumal, na co už babička psychicky nemá), ale dostačuje ustanovení opatrovníka pro správu majetku, sociální služby, sociální dávky, uzavírání občansko-právních smluv…

Na str. 117 naší publikace naleznete vzor: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi, ten si upravte a s lékařskou zprávu, ve které by mělo být napsané, že babička již není schopna pochopit jednání (např. má demenci) a potřebuje péči v sociálních službách, nezvládá základní životní potřeby, podejte návrh na obvodní soud v místě bydliště babičky (adresu najdete zde: https://www.justice.cz/soudy).

Jen upozorňuji, čím bude návrh emočně naléhavější a konkrétnější, tím spíš soud rychleji vyhoví. Pokud napíšete jen něco ve smyslu „babička je ležící a nic si nevyřídí“, nebude to stačit (bohužel existují i mezi soudci takoví, kteří se nepřetrhnou a nevíte, na koho narazíte – když si dáte s návrhem práci Vy, je pravděpodobné, že soud Vám pak rychleji vyhoví).

Zároveň doporučuji, abyste si naši publikaci prošla – jsou v ní i zodpovídány nejčastější dotazy v naší poradně a je v ní i vysvětlení, proč neřešit plnou moc u osob, které již takovému dokumentu ani nerozumí.

Držím palce

Mgr. Radka Pešlová

 

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.