pečuj doma

Jak může opatrovaná dcera přispívat na domácnost a péči?

5.10.2023

Dcera vzácné onemocnění, které se nedá vyléčit a bude se zhoršovat. Invalidní důchod 3. stupeň, příspěvek na péči zatím 2. stupeň. Vyřizuje se zbavení svéprávnosti a opatrovník budu já. Dcera, 18 let, žije se mnou a manželem a tak to zůstane. Netuším vůbec, kolik mi dcera má dávat z důchodu a péče na domácnost a péči o ni. Do práce nemůžu, starám se o ni celý den. Důchod 17 tis. Kč a příspěvek na péči 4 400 Kč.

Odpověď

Bývá běžné, že děti v dospělosti žijí samostatně a platí si náklady na bydlení a své další potřeby. Pokud žijí společně s rodiči, je běžné, že se na domácnosti podílejí. Proto se ubírá Vaše úvaha, že by se dcera v dospělosti (ačkoliv je závislá na péči a budete opatrovníkem) měla podílet na svých nákladech a potřebách, a tedy i na nákladech Vaší společné domácnosti.

Jak stanovit částku je občasná těžká úvaha rodiče, který dál bude sdílet bydlení s dítětem. Pojďme to rozdělit:

 • Náklady na bydlení: ty jsou vyúčtovatelné a dají se odhadnout (voda, elektřina, plyn, topení, nájem, pojištění, poplatky spojené s bydlením, televize, rozhlas atd.).
  • Běžné bývá je rozpočítat na počet členů domácnosti.
 • Náklady na jídlo: zde je to vždy na způsobu života v rodině a způsobu stravování.
  • Nejspíš by bylo vhodné schraňovat vždy jednou za čas účtenky a z nich si udělat obrázek, kolik Vás co stojí, a odhadnout, jakou spotřebu na tom má dcera (nejspíš dospělý muž/táta od rodiny bude jíst více než dcera).
  • Tuto úvahu si popište a vždy tak jednou za tři roky prověřte, zda to platí (třeba kvůli inflaci, změně priorit v jídle) a nechejte si ji někde uloženou, kdyby soud měl nějaké dotazy k vyúčtování (nesetkala jsem se s tím, že by se tím soud nějak podrobněji zabýval, ale vyloučit to nemohu).
 • Ostatní náklady: např. léky, oblečení, počítač...
  • Větší položky mějte konkrétně (většinou schováváte účtenku kvůli reklamaci).
  • Léky a doplatky jsou zdůvodnitelné – i zde si udělejte úvahu o průměrném měsíci
 • Péče: opečovávaná si za příspěvek musí zaplatit péči a nemělo by jí nic zbývat.
 • Příspěvek na mobilitu: má být využit na přepravu.
  • Pokud se dcera přepravuje, měla by touto částkou na přepravu přispět (např. na benzín) nebo by si měla platit třeba jízdenky. I tato částka jde paušalizovat s dobrými argumenty. 

Ale pozor, ve Vašem případě a případě dalších opatrovníků, bude náročnější, jak to provést právně správně, abyste byli do budoucna v pořádku. Např. pokud všechny peníze půjdou k Vám na účet a bez dalšího je budete spotřebovávat, tak třeba to, co na účtu zbývá, není jisté, zda je úspora dcery nebo Vaše a třeba v případě dceřiného úmrtí (omlouvám se, že straším v jejím mladém věku), by notář chtěl tento účet (na Vaše jméno) dávat do dědictví po dceři.

K tomuto už jsme publikovali, prosím, projděte si, abychom se nemuseli opakovat: část v publikaci na str. 44 a násl.: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi
postup a vzory, jak to smluvně („papírově“) zajistit: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-pece-o-nesvepravneho-syna-hospodareni-a-kolizni-opatrovnik

Pokud máte ještě další, příp. po přečtení doplňující dotazy, jsme tu pro Vás.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.