pečuj doma

Jak může opatrovaná dcera přispívat na domácnost a péči?

5.10.2023

Dcera vzácné onemocnění, které se nedá vyléčit a bude se zhoršovat. Invalidní důchod 3. stupeň, příspěvek na péči zatím 2. stupeň. Vyřizuje se zbavení svéprávnosti a opatrovník budu já. Dcera, 18 let, žije se mnou a manželem a tak to zůstane. Netuším vůbec, kolik mi dcera má dávat z důchodu a péče na domácnost a péči o ni. Do práce nemůžu, starám se o ni celý den. Důchod 17 tis. Kč a příspěvek na péči 4 400 Kč.

Odpověď

Bývá běžné, že děti v dospělosti žijí samostatně a platí si náklady na bydlení a své další potřeby. Pokud žijí společně s rodiči, je běžné, že se na domácnosti podílejí. Proto se ubírá Vaše úvaha, že by se dcera v dospělosti (ačkoliv je závislá na péči a budete opatrovníkem) měla podílet na svých nákladech a potřebách, a tedy i na nákladech Vaší společné domácnosti.

Jak stanovit částku je občasná těžká úvaha rodiče, který dál bude sdílet bydlení s dítětem. Pojďme to rozdělit:

 • Náklady na bydlení: ty jsou vyúčtovatelné a dají se odhadnout (voda, elektřina, plyn, topení, nájem, pojištění, poplatky spojené s bydlením, televize, rozhlas atd.).
  • Běžné bývá je rozpočítat na počet členů domácnosti.
 • Náklady na jídlo: zde je to vždy na způsobu života v rodině a způsobu stravování.
  • Nejspíš by bylo vhodné schraňovat vždy jednou za čas účtenky a z nich si udělat obrázek, kolik Vás co stojí, a odhadnout, jakou spotřebu na tom má dcera (nejspíš dospělý muž/táta od rodiny bude jíst více než dcera).
  • Tuto úvahu si popište a vždy tak jednou za tři roky prověřte, zda to platí (třeba kvůli inflaci, změně priorit v jídle) a nechejte si ji někde uloženou, kdyby soud měl nějaké dotazy k vyúčtování (nesetkala jsem se s tím, že by se tím soud nějak podrobněji zabýval, ale vyloučit to nemohu).
 • Ostatní náklady: např. léky, oblečení, počítač...
  • Větší položky mějte konkrétně (většinou schováváte účtenku kvůli reklamaci).
  • Léky a doplatky jsou zdůvodnitelné – i zde si udělejte úvahu o průměrném měsíci
 • Péče: opečovávaná si za příspěvek musí zaplatit péči a nemělo by jí nic zbývat.
 • Příspěvek na mobilitu: má být využit na přepravu.
  • Pokud se dcera přepravuje, měla by touto částkou na přepravu přispět (např. na benzín) nebo by si měla platit třeba jízdenky. I tato částka jde paušalizovat s dobrými argumenty. 

Ale pozor, ve Vašem případě a případě dalších opatrovníků, bude náročnější, jak to provést právně správně, abyste byli do budoucna v pořádku. Např. pokud všechny peníze půjdou k Vám na účet a bez dalšího je budete spotřebovávat, tak třeba to, co na účtu zbývá, není jisté, zda je úspora dcery nebo Vaše a třeba v případě dceřiného úmrtí (omlouvám se, že straším v jejím mladém věku), by notář chtěl tento účet (na Vaše jméno) dávat do dědictví po dceři.

K tomuto už jsme publikovali, prosím, projděte si, abychom se nemuseli opakovat: část v publikaci na str. 44 a násl.: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi
postup a vzory, jak to smluvně („papírově“) zajistit: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-pece-o-nesvepravneho-syna-hospodareni-a-kolizni-opatrovnik

Pokud máte ještě další, příp. po přečtení doplňující dotazy, jsme tu pro Vás.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.