pečuj doma

Jak ochránit opatrovanou seniorku před špatným opatrovníkem

24.5.2021

Můj tchán je opatrovníkem jeho vlastní 89leté matky. Bydlí v rodinném domě, ten je psaný už na tchána. S tím, že musí jeho matka v tom domě dožít a že se on o ni postará. Což se ale absolutně neděje a já se na to nemůžu koukat. Proto se obracím na vás pro radu.
Tchánovi je 56 let, nepracuje, není ani na ÚP. Je zadlužen, kam se podíváte. Je alkoholik. Týrá svou matku, kterou má v opatrovnictví. Matka trpí již stařeckou demencí, nic si nepamatuje, takže ani to, že ji tento syn týrá, psychicky, okrádá ji o finance, její důchod...
Vše platí ona, energie, jídlo, jemu cigarety, jemu alkohol... Vše kolem domu, např. revize plynového kotle... Bydlí v chlívě, nikdo tam neuklízí, je tam smrad, odpadky, kam se podíváte... Tohle nejde přeci nechat být.
Navíc, jak je ten dům na katastru psán na něho, tak se bojíme, že o něj po její smrti obratem přijde. Protože neplatí nic, žádná údržba, nic, jak říkám...
Přeci ona takhle nemůže žít...?! Co se dá v tomto případě dělat...?

Odpověď

Máte několik možností:

V popisu buďte dostatečně konkrétní a přesvědčiví.

Dochází-li k týrání a také ke špatnému hospodaření, je nutné se obrátit i na Policii ČR s podáním trestního oznámení (více zde: https://www.policie.cz/clanek/postup-pri-podani-trestniho-oznameni.aspx) pro podezření z trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí (§ 199 zák. č. 40/2009 Sb., trestního zákona) a porušení povinnosti při správě cizího majetku (dle § 220 TZ) nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti (dle § 221 TZ). V oznámení žádejte o ustanovení advokáta matce podle zákona o zvlášť zranitelných obětech (a s ním komunikujte) a též uveďte, že žádáte o sdělení, jak je ve věci postupováno.

K podání oznámení nemusíte mít žádné důkazy, ty si opatřuje Policie, ale je rozhodně vhodné své tvrzení o něco opírat. Pokud tedy máte nějaké fotografie, svědectví – připojte je/ho k podání oznámení.

Nový opatrovník pak může tchána pohnat k odpovědnosti za škodu, může žádat vrácení daru vůči tchánovi (pokud dárcem byla jeho matka).

Pokud budete schopni být matce opatrovníkem, nebo se jím stane veřejný opatrovník, lze také řešit poskytování sociální služby, kterou můžete vybrat z registru sociálních služeb (zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/registr-poskytovatelu-sluzeb). Pokud matka potřebuje zdravotní péči, tak na tu by měla nárok i bez souhlasu svého nebo opatrovníka v režimu akutní či neodkladné péče (dle § 5 zákona o zdravotních službách), je ale nutné přivolat záchrannou službu.

Pokud by to bylo možné, rozhodně komunikujte s ošetřujícím lékařem matky a se sociálním odborem na obci s rozšířenou působností, kam bydlištěm přináleží matka, abyste získali podporu v místě bydliště.

Držím pěsti, ať se Vám situaci podaří zvrátit

Mgr. Radka Pešlová

 

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

NAŠE SALLY: Nevlastní matka překračuje dávkování léků

24.4.2024 Milá Sally, moje nevlastní matka má diagnostikovanou demenci, je jí 92 let, bydlí sama a kromě ztráty krátkodobé paměti a občasných halucinací je na svůj věk čilá. Problém je v podávání léků, není schopna zajistit si správné dávkování. Má léky preventivní na anginu pectoris a léky na demenci. Poslední měsíc sní víc léků, než má. více...

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

INFO: Zdravotně postižení budou od dubna 2025 patřit pod ČSSZ

22.4.2024 MPSV připravilo návrh zákona, jehož cílem je systémové sjednocení všech sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod hlavičku České správy sociálního zabezpečení. Namísto Úřadu práce ČR by tak nově o příspěvku na péči a dávkách pro osoby se zdravotním postižením rozhodovaly územní správy sociálního zabezpečení. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.