pečuj doma

Jak ochránit opatrovanou seniorku před špatným opatrovníkem

24.5.2021

Můj tchán je opatrovníkem jeho vlastní 89leté matky. Bydlí v rodinném domě, ten je psaný už na tchána. S tím, že musí jeho matka v tom domě dožít a že se on o ni postará. Což se ale absolutně neděje a já se na to nemůžu koukat. Proto se obracím na vás pro radu.
Tchánovi je 56 let, nepracuje, není ani na ÚP. Je zadlužen, kam se podíváte. Je alkoholik. Týrá svou matku, kterou má v opatrovnictví. Matka trpí již stařeckou demencí, nic si nepamatuje, takže ani to, že ji tento syn týrá, psychicky, okrádá ji o finance, její důchod...
Vše platí ona, energie, jídlo, jemu cigarety, jemu alkohol... Vše kolem domu, např. revize plynového kotle... Bydlí v chlívě, nikdo tam neuklízí, je tam smrad, odpadky, kam se podíváte... Tohle nejde přeci nechat být.
Navíc, jak je ten dům na katastru psán na něho, tak se bojíme, že o něj po její smrti obratem přijde. Protože neplatí nic, žádná údržba, nic, jak říkám...
Přeci ona takhle nemůže žít...?! Co se dá v tomto případě dělat...?

Odpověď

Máte několik možností:

V popisu buďte dostatečně konkrétní a přesvědčiví.

Dochází-li k týrání a také ke špatnému hospodaření, je nutné se obrátit i na Policii ČR s podáním trestního oznámení (více zde: https://www.policie.cz/clanek/postup-pri-podani-trestniho-oznameni.aspx) pro podezření z trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí (§ 199 zák. č. 40/2009 Sb., trestního zákona) a porušení povinnosti při správě cizího majetku (dle § 220 TZ) nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti (dle § 221 TZ). V oznámení žádejte o ustanovení advokáta matce podle zákona o zvlášť zranitelných obětech (a s ním komunikujte) a též uveďte, že žádáte o sdělení, jak je ve věci postupováno.

K podání oznámení nemusíte mít žádné důkazy, ty si opatřuje Policie, ale je rozhodně vhodné své tvrzení o něco opírat. Pokud tedy máte nějaké fotografie, svědectví – připojte je/ho k podání oznámení.

Nový opatrovník pak může tchána pohnat k odpovědnosti za škodu, může žádat vrácení daru vůči tchánovi (pokud dárcem byla jeho matka).

Pokud budete schopni být matce opatrovníkem, nebo se jím stane veřejný opatrovník, lze také řešit poskytování sociální služby, kterou můžete vybrat z registru sociálních služeb (zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/registr-poskytovatelu-sluzeb). Pokud matka potřebuje zdravotní péči, tak na tu by měla nárok i bez souhlasu svého nebo opatrovníka v režimu akutní či neodkladné péče (dle § 5 zákona o zdravotních službách), je ale nutné přivolat záchrannou službu.

Pokud by to bylo možné, rozhodně komunikujte s ošetřujícím lékařem matky a se sociálním odborem na obci s rozšířenou působností, kam bydlištěm přináleží matka, abyste získali podporu v místě bydliště.

Držím pěsti, ať se Vám situaci podaří zvrátit

Mgr. Radka Pešlová

 

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.