pečuj doma

Jak ošetřit, když pečují sourozenci a jeden je opatrovníkem

1.12.2024

Moje máma byla před několika dny stanovena soudem jako opatrovnice naší babičky, která byla omezena na svéprávnosti v plném rozsahu. Máma je poslední dva roky pečující osobou, která s babičkou bydlí a poskytuje jí 24/7 péči. Babičce byl přiznán příspěvek na péči 2. stupně. Nyní by se v péči o babičku chtěla podílet i teta, a to půl na půl. Máma s tetou by si rády rozdělily příspěvek na péči jako jejich odměnu za péči a náklady na život babičky by byly hrazeny z jejího důchodu. Jak tuto situaci nejlépe ošetřit, aby byla co nejpraktičtější, ale zároveň právně bezpečná? Jak zajistit, aby teta mohla disponovat s penězi z důchodu pro výdaje na babiččin život (jídlo, léky atd.), když bude mít babičku u sebe doma? Co je v tomto případě nejlepší postup?

Odpověď

Je nutné rozlišit opatrovnictví a péči.

Opatrovník se stará o finance, o smlouvy, o sociální dávky… je to takový správce, advokát a rodič v jednom.
A pečující osoba (i když opatrovník může být také pečující osoba) je takový ten vykonavatel (umyje, uklidí, opečuje, nakrmí…).

V přirovnání k rodiči… rodič dítě objedná k lékaři, zaplatí mu tábor, vybere školu, zajistí prostředky. Pak k lékaři dítě vezme tchýně, na táboře se o děti za peníze bude starat nějaký personál a ve škole se stará učitelka.

Tj. maminka bude vše řídit a se sestrou dohodnou (ideálně písemně) podmínky sestřiny pomoci.

Napadá mě, že by všechny prostředky mohly chodit na účet zřízený babičce, kde by maminka byla disponentem. Pak by prostředky posílala zálohově na svůj účet, když by zrovna platila vše ona a když by babička byla u své druhé dcery (maminčiny sestry), tak by poslala prostředky sestře jako zálohu na náklady.

Soudu by pak doložila smlouvu se sestrou o výši částky za péči a příspěvek na domácnost v době péče. Pokud by docházelo k dalším výdajům, jako jsou léky, jídlo apod., to se dá vykázat jednou přiměřeně velkou částkou a větší částky (např. nákup obuvi, kompenzačních pomůcek, dovolená) by se vykázaly účtenkami, které by sestra schovávala.

Vždy po ukončení kratší péče, nebo třeba dohodou po čtvrt roce, by se prostředky vyúčtovaly. Resp. sestra by mamince náklady vyúčtovala a přebývající částku by vrátila, nebo by maminka naopak ještě doplatila.

Právně to nemusí být příliš striktně řešeno, pokud je v rodině shoda. Přesto bych doporučila, aby si maminka se sestrou vše sepsaly ve smyslu:

Opatrovnice a současně pečující 1:

Opatrovaná:

Pečující 2:

Opatrovnice a pečující 2 stanovují pravidla péče a nakládání s prostředky opatrované v době péče pečující osobou č. 2

Opatrovaná bude u pečující 2 v čase od … do …

V této době pečující 2 zajistí tuto péči:

Za tuto péči jí náleží úhrada ve výši … Kč, splatná k 30. dni v měsíci péče.

Kontrolu péče může opatrovnice provádět kdykoliv. Pečující 2 se zavazuje zajistit důstojnost, kvalitní péči a dohled nad zdravotními úkony v co nejvyšší kvalitě. Zavazuje se také spolupracovat s ošetřujícím lékařem opatrované MUDr. …

Za výdaje na stravu a podíl na nákladech bydlení opatrované pečující 2 náleží úhrada ve výši … Kč splatná k … dni v měsíci.

Na další náklady (např. léky, oblečení, pomůcky) je poskytnuta záloha ve výši … Kč splatná ke dni … v měsíci, kterou je pečující 2 povinna vyúčtovat vždy k poslednímu dni kalendářního čtvrtletí k rukám opatrovnice. Na částky nad … Kč se zavazuje pečující 2 uschovat účtenky a předat je společně s vyúčtováním opatrovnici.

Tuto dohodu může kterákoliv strana kdykoliv vypovědět s výpovědní dobou 1 týden, pokud nejde o hrubé porušování práv opatrované, v takovém případě lze dohodu vypovědět okamžitě.

V …

podpis                    podpis

 

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Synovi kupuji auto, přispívá úřad práce. Schvaluje to soud?

16.1.2025 Poprvé 9letému synovi schválili příspěvek na vůz. Budu kupovat vůz od firmy, ojetinu. Všude čtu, že musím dát žádost na opatrovnický soud, ale nikde nemůžu najít nějaký vzor, co psát, případně co poslat. Bohužel v okolí nemám nikoho, kdo by mi poradil. Na internetu jsme našla jen to, že syn musí být majitel, já provozovatelale, ale při registraci více...

PTÁTE SE: Příspěvek na péči při přerušení pobytu v domově

15.1.2025 Maminka je narozena v roce 1935. Pobírá příspěvek na péči, v roce 2023 získala první stupeň, od července 2024 má 3. stupeň. Od listopadu 2024 pobývá v domově s pečovatelskou službou. Každý víkend od pátku do neděle si ji beru domů do jejího domku. Můj dotaz se týká příspěvku na péči. Nenáleží jí poměrná část příspěvku za dobu více...

INFO: Dohody o provedení práce – pravidla od ledna 2025

14.1.2025 ČSSZ rekapituluje právní úpravu, která se týká povinné účasti na nemocenském a důchodovém pojištění pracovníků na dohody o provedení práce (DPP). Povinná účast platí, jakmile má zaměstnanec z DPP měsíční příjmy ve výši 11 500 Kč a více. Pro všechny DPP platí jednotná pravidla, nebudou se rozlišovat DPP v režimu oznámené a neoznámené dohody. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.