pečuj doma

Jak postupovat při odkupu pozemku od nesvéprávného strýce?

23.5.2024

Chtěla bych odkoupit od mého strýce nemovitost. Strýc je nesvéprávný a vlastní 2/7 z pozemku, opatrovníkem mu je jeho bratr (můj druhý strýc), který vlastní zbytek pozemku a tuto část mi daruje. Pozemek jsem nechala zaměřit a nyní ho nechám ocenit. Je potřeba nechat pozemek ocenit soudním znalcem nebo to stačí přes realitní kancelář? Jak mám dále postupovat?

Odpověď

Při prodeji nemovitosti vždy opatrovaného zastupuje opatrovník, tj. Váš druhý strýc. Ten musí zhodnotit výhodnost prodeje pro svého opatrovaného. Pokud dojde k tomu, že prodej je pro opatrovaného výhodný, začne činit kroky, jako by to byl jeho podíl a chtěl ho prodat (jen jedná za opatrovaného).

Jakmile jsou dohodnuty podmínky prodeje, strýc jako opatrovník musí dát na soud návrh na schválení právního jednání za opatrovaného dle § 483 odst. 2 písm. b) občanského zákoníku.

Vzor na schválení naleznete zde:

V tomto návrhu zdůvodní, proč je prodej pro strýce (opatrovaného) výhodný a proč nemovitost (resp. podíl na ní) prodává právě za danou cenu. Většině soudů dostačují odhady realitních kanceláří, tj. nebývá nutný znalecký posudek, ale některé soudy naopak znalecký posudek při prodeji nemovitosti vyžadují.

Zde je možné dodat prvně odhad realitních kanceláří (příp. srovnatelnou nabídku z internetových stránek věnujících se prodeji nemovitostí), a pokud by to soud vyžadoval, dodatečně zadat znalecký posudek.

Více jsme již odpovídali k tématu zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-schvaleni-prodeje-pozemku-opatrovance

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.