pečuj doma

Jak právně zajistit, aby pečovali oba sourozenci?

18.6.2022

Ráda bych se zeptala, jestli jde nějak právně ošetřit střídavá pece o babičku, 99 let, mezi její dvě děti. Bohužel jedno se stará maximálně, ale po více než roce intenzivní péče to již odnáší zdravotně, figuruje jako opatrovník babičky. Druhé se nestará vůbec a začalo by se starat pouze v případě nějaké finanční kompenzace. Má matka je již zoufalá, babičku do ústavu dát nechce, ráda by však, aby péče byla alespoň trošku vyrovnaná.

Odpověď

Je mi to líto, ale střídavou péči o dospělou nemohoucí osobu nařídit nelze. Potomkům lze stanovit maximálně výživné, pokud jejich rodič nemá na slušnou výživu.

Nicméně, pokud se dva dohodnou, tak vždy právně mohou uzavřít k tomu příslušnou smlouvu, ale to asi nebude případ Vaší maminky – odhaduji, že druhá nestarající se osoba prostě dohodu chce jen za peníze (jak uvádíte).

Tak by bylo možná vhodné zvážit:

  • kontrolu přiznaného příspěvku na péči, zda opravdu odpovídá babiččině neschopnosti (tj. cíl získat adekvátní peníze na péči)
  • zkontrolovat úspory babičky, které si už asi neužije a připustit, že se z nich bude platit péče
  • ve svém okolí najít odlehčovací terénní službu, asistenční službu, nebo pečovatelskou službu (viz zde: http://iregistr.mpsv.cz/socreg/hledani_sluzby.do?SUBSESSION_ID=1654082936317_1) a nechat mamince v péči o babičku pomoci z oficiálních odborných rukou a v domácím prostředí (není hned nutné myslet na domov/ústav)
    • k hrazení může využít nejen babiččin příspěvek na péči, ale i další babiččiny prostředky – důchod, úspory apod.
  • požádat na soud o ustanovení kolizního opatrovníka pro sjednání dohody o péči (postup jsme uveřejňovali v dotaze zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-pece-o-nesvepravneho-syna-hospodareni-a-kolizni-opatrovnik a zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-opatrovnik-take-pecuje.-muze-si-priznat-za-peci-odmenu), kdy pak kolizní opatrovník uzavře za babičku s Vaší maminkou smlouvu o péči a výši částky, kterou si bude z babiččiných prostředků maminka vyplácet (nemůže to uzavřít maminka za sebe jako pečující osoba a maminka za babičku jako opatrovník – právě to je ona kolize).
    • maminka si pak řádně bude platit za péči (může na to využít nejen babiččin příspěvek na péči, ale i další babiččiny prostředky – důchod, úspory apod.).
    • pokud prostředky na péči stačit nebudou, může jako opatrovník soudně požádat o stanovení výživného po druhém potomkovi, protože babička nemá na slušnou výživu.
  • pro maminku zvážit psychologickou podporu (třeba u pečujících organizací), protože to jediné úlevné „aby péče byla aspoň trošku vyrovnaná“ jak píšete, to bohužel zajistit nejde. Je to do jisté míry dětský požadavek na spravedlnost mezi sourozenci. A ačkoliv v nás tahle potřeba „se rozdělit spravedlivě“ přetrvává, možná by se mamince dařilo lépe, kdyby jí pomohl někdo se s tím smířit, že to prostě spravedlivě rozdělené nebude, ale alespoň bude mít svoji péči zaplacenou, jí někdo profesionálně uleví (někdy stačí i jen pomoc s mytím, které bývá fyzicky náročné), a pak bude mít jistým způsobem pro sebe (až tu babička nebude) uspokojení, že ona ji dochovala.
  • ANEBO lze také připustit, že opravdu je péče prací, a i druhý sourozenec má právo na úhradu své práce (jakkoliv je to třeba z pohledu maminky nemorální a vypočítavé), tak s tímto sourozencem za babičku může opatrovník uzavřít dohodu o péči a o nějaké hodinové odměně a opravdu mu i za jeho práci/péči zaplatit.
    • hodinovou péči lze navrhnout i pod částku minimální mzdy s odůvodněním: na péči máme měsíčně 19 200 Kč, tj. 640 Kč na den. Pokud tu tedy budeš dva půldny, tak to bude 640 Kč. Za tu dobu bude: …babička okoupaná, najezená, bude vyprané její prádlo… /domyslete podmínky péče/.

Vím, že to asi není odpověď na prosbu „ať druhý sourozenec uleví a pečuje“, ale myslíte, že v mé odpovědi najdete alespoň trochu inspirace?

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Hlasy z koalice: „Senioři řezání důchodů kvůli obraně pochopí“

21.3.2025 Z vládních stran se začíná otevřeně mluvit o potřebě osekat sociální systém. „Stát se musí postarat hlavně o bezpečnost svých občanů a věřím, že český senior řezání pochopí.“ Uvedl to poslanec hnutí STAN Petr Letocha. Šéf bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) uvedl, že Česko má rozbujelý sociální systém a je na místě jej osekat. více...

ZPRÁVY: Poslední možnost za této vlády, další až příští rok

20.3.2025 Příští týden bude, s velkou pravděpodobností, Poslanecká sněmovna hlasovat o pozměňovacím návrhu na navýšení příspěvku na péči v 1. stupni z 880,- korun na 2000,- korun a příspěvku na péči ve 2. stupni z 4900,- korun na 6000,- korun. NRZP odeslala všem poslankyním a poslancům dopis, ve kterém jim vysvětlujeme celou situaci. více...

INFO: Německý systém dlouhodobé péče hluboko v červených číslech

19.3.2025 Dlouhodobá sociální péče je vedle německého veřejného zdravotnictví dalším sociálním fondem, který v roce 2024 hospodařil s poměrně hlubokou ztrátou. Podle německé Spolkové asociace statutárních zdravotních v dlouhodobé péči ke konci loňského roku chybělo více než 1,5 miliardy eur. Tématem se zabývá Zdravotnický deník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.