pečuj doma

Jak prodloužit omezení svéprávnosti a kdo dál poradí?

29.7.2023

Přítel je opatrovníkem své nesvéprávné maminky, které byla omezena svéprávnost v říjnu 2018 na dobu pěti let. Bohužel příteli umřela babička, která byla opatrovnicí jeho maminky před ním a nezasvětila ho do takových situací, jako je tato, jak máme postupovat, aby soud prodloužil nesvéprávnost na dalších 5 let. Popřípadě můžeme najít ve městě svého trvalého bydliště nějaký státní orgán, kde nám vše bude vysvětleno, například nějaký úřad?

Odpověď

Doporučuji zavolat na soud a zkusit se zeptat, zda budou z moci úřední zahajovat řízení o přezkum omezení svéprávnosti. Některé soudy to dělají. Ale bohužel některé soudy to nedělají, nebo to nestíhají před skončením pětiletého období (počítá se od nabytí právní moci rozhodnutí o omezení svéprávnosti, nikoliv od vydání rozhodnutí).
Protože je zásadní prací opatrovníka HÁJIT PRÁVA OPATROVANÉ, tak pokud by opatrovaná neměla prodlouženo omezení svéprávnosti, tak zanikne a současně ale zanikne i opatrovnictví a práva opatrované pak nemá kdo chránit.

Proto je nutné, aby si pán sepsal Návrh na prodloužení omezení svéprávnosti maminky. Tento návrh by měl sdělovat něco ve smyslu:

  • Omezení svéprávnosti maminku chrání takto: ... (např. maminka podepíše komukoliv cokoliv, je zneužitelná, a proto dává omezení smysl, neboť vše, co podepíše, já jako opatrovník mohu anulovat k její ochraně).
  • Zdravotní stav maminky se nemění, resp. se ještě zhoršuje (zde přiložit jednoduchou zprávu od praktického lékaře, příp. psychiatra).
  • I nadále navrhuji prodloužit omezení svéprávnosti maminky na dalších 5 let, protože se neočekává zlepšení zdravotního stavu a k ochraně a jednání za maminku je i nadále potřeba opatrovnictví.
  • Rozsah omezení svéprávnosti ponechávám na úvaze soudu, ale sděluji, že tak jak bylo dosud definováno, dostačovalo k hájení práv (pokud nedostačovalo, uveďte, v čem a proč, a navrhněte změnu; např. dosud je maminka omezena na 200 Kč týdně a dnes byste to potřebovali na 500 Kč týdně, tak uvedete třeba něco ve smyslu, že z důvodu inflace by bylo vhodné navýšit částku).
     

Pokud by soud do konce září sám přezkum nezahájil (toto by opatrovníkovi oznámil), opatrovník by sám měl podat návrh. V zákoně to nikde nenajdete, vyplývá to jako doporučení z praxe, aby se to stíhalo včas.

Na to navážu, ptáte se, kde by Vám mohli poradit:

  1. Doporučuji samozřejmě naši poradnu a i publikaci: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf, byť v ní nenajdete vše.
  2. Občanské poradny (dají se vyhledat zde: http://iregistr.mpsv.cz/socreg/vitejte.fw.do?SUBSESSION_ID=1690274671162_1).
  3. Sociální odbor na obecním úřadu obce s rozšířenou působností.
  4. Nemají povinnost, ale často pomohou:
    1. na každé obci s rozšířenou působností pracuje nějaký pracovník v pozici veřejného opatrovníka, tím, že tuto práci dělá, je často schopen i poradit. Nemá to ale v popisu práce a někdy nemusí být odborník (teprve se třeba učí). Opatrovníci jsou i na menších obcích, ale není to pravidlem;
    2. na každém krajském úřadu je metodik výkonu veřejného opatrovnictví. To je většinou odborník, který už toho hodně profesně zažil, ale on je tu pro veřejné opatrovníky a nikoliv pro „laické“ opatrovníky. Přesto je schopen občasně také poradit, i když to nemá v popisu práce.

Snad je to takto srozumitelné.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Sjednání úrazové pojistky před omezením svéprávnosti

3.7.2025 U syna autisty s lehkou mentální retardací máme zažádáno o omezení svéprávnosti, syn je již plnoletý a nyní ukončil i studium. Končí však i doba, kdy může být jako pojištěnec na naší společné rodinné úrazové pojistce. Chtěli bychom synovi sjednat alespoň úrazovou pojistku, nyní ještě není omezen ve svéprávnosti, podepsal by ji tedy zatím sám více...

ZPRÁVY: Češi mají příznaky rakoviny, ale na vyšetření čekají až půl roku

2.7.2025 Onkologové upozorňují na palčivý problém. Na vyšetření, které umí odhalit rakovinu střeva, se v některých regionech čeká až půl roku. Část pacientů přitom potřebuje znát diagnózu hned - včasná léčba je pro jejich přežití rozhodující. Ke 199 současným centrům, v nichž se kolonoskopie dělá, proto přibude do konce roku dalších 12. více...

PTÁTE SE: Co když okolí opatrovaného nespolupracuje s opatrovníkem

1.7.2025 Už půl roku jsem ustanoven opatrovníkem mé sestry. Sestra má schizofrenii, po mozkové mrtvici ochrnula na pravou stranu těla, což částečně rozhýbala, je mentálně retardovaná. Je umístěna v domovu s pečovatelskou službou, kde se o ni starají, jezdí za ní i ze sociální služby a domácí péče. Bohužel jedna paní, sestra z psychiatrie více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.