pečuj doma

Jak prodloužit omezení svéprávnosti a kdo dál poradí?

29.7.2023

Přítel je opatrovníkem své nesvéprávné maminky, které byla omezena svéprávnost v říjnu 2018 na dobu pěti let. Bohužel příteli umřela babička, která byla opatrovnicí jeho maminky před ním a nezasvětila ho do takových situací, jako je tato, jak máme postupovat, aby soud prodloužil nesvéprávnost na dalších 5 let. Popřípadě můžeme najít ve městě svého trvalého bydliště nějaký státní orgán, kde nám vše bude vysvětleno, například nějaký úřad?

Odpověď

Doporučuji zavolat na soud a zkusit se zeptat, zda budou z moci úřední zahajovat řízení o přezkum omezení svéprávnosti. Některé soudy to dělají. Ale bohužel některé soudy to nedělají, nebo to nestíhají před skončením pětiletého období (počítá se od nabytí právní moci rozhodnutí o omezení svéprávnosti, nikoliv od vydání rozhodnutí).
Protože je zásadní prací opatrovníka HÁJIT PRÁVA OPATROVANÉ, tak pokud by opatrovaná neměla prodlouženo omezení svéprávnosti, tak zanikne a současně ale zanikne i opatrovnictví a práva opatrované pak nemá kdo chránit.

Proto je nutné, aby si pán sepsal Návrh na prodloužení omezení svéprávnosti maminky. Tento návrh by měl sdělovat něco ve smyslu:

 • Omezení svéprávnosti maminku chrání takto: ... (např. maminka podepíše komukoliv cokoliv, je zneužitelná, a proto dává omezení smysl, neboť vše, co podepíše, já jako opatrovník mohu anulovat k její ochraně).
 • Zdravotní stav maminky se nemění, resp. se ještě zhoršuje (zde přiložit jednoduchou zprávu od praktického lékaře, příp. psychiatra).
 • I nadále navrhuji prodloužit omezení svéprávnosti maminky na dalších 5 let, protože se neočekává zlepšení zdravotního stavu a k ochraně a jednání za maminku je i nadále potřeba opatrovnictví.
 • Rozsah omezení svéprávnosti ponechávám na úvaze soudu, ale sděluji, že tak jak bylo dosud definováno, dostačovalo k hájení práv (pokud nedostačovalo, uveďte, v čem a proč, a navrhněte změnu; např. dosud je maminka omezena na 200 Kč týdně a dnes byste to potřebovali na 500 Kč týdně, tak uvedete třeba něco ve smyslu, že z důvodu inflace by bylo vhodné navýšit částku).
   

Pokud by soud do konce září sám přezkum nezahájil (toto by opatrovníkovi oznámil), opatrovník by sám měl podat návrh. V zákoně to nikde nenajdete, vyplývá to jako doporučení z praxe, aby se to stíhalo včas.

Na to navážu, ptáte se, kde by Vám mohli poradit:

 1. Doporučuji samozřejmě naši poradnu a i publikaci: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf, byť v ní nenajdete vše.
 2. Občanské poradny (dají se vyhledat zde: http://iregistr.mpsv.cz/socreg/vitejte.fw.do?SUBSESSION_ID=1690274671162_1).
 3. Sociální odbor na obecním úřadu obce s rozšířenou působností.
 4. Nemají povinnost, ale často pomohou:
  1. na každé obci s rozšířenou působností pracuje nějaký pracovník v pozici veřejného opatrovníka, tím, že tuto práci dělá, je často schopen i poradit. Nemá to ale v popisu práce a někdy nemusí být odborník (teprve se třeba učí). Opatrovníci jsou i na menších obcích, ale není to pravidlem;
  2. na každém krajském úřadu je metodik výkonu veřejného opatrovnictví. To je většinou odborník, který už toho hodně profesně zažil, ale on je tu pro veřejné opatrovníky a nikoliv pro „laické“ opatrovníky. Přesto je schopen občasně také poradit, i když to nemá v popisu práce.

Snad je to takto srozumitelné.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.