pečuj doma

Jak rozumět podmínkám hospodaření s penězi opatrované

12.3.2022

Opatrovanka má na účtu 440 tisíc Kč. Dle slov paní soudkyně mohu jakožto opatrovnice investovat (utratit) do výše 1/3 celku, tedy oněch 440 tis. Nevím však, za jaké časové období.

Odpověď

Dle § 480 občanského zákoníku odst. 2 písm. a) a b) jste opravdu v nakládání s opatrovancovými prostředky limitovaná následovně:

(2) Bez souhlasu opatrovnické rady nesmí opatrovník naložit s majetkem opatrovance, jedná-li se o
a) nabytí nebo zcizení majetku v hodnotě převyšující částku odpovídající stonásobku životního minima jednotlivce podle jiného právního předpisu,
b) nabytí nebo zcizení majetku převyšující jednu třetinu opatrovancova majetku, ledaže tato třetina představuje hodnotu jen nepatrnou, nebo

Pokud má opatrovanka 440 tisíc, tak 1/3 celku je 146 666 Kč. Pokud má opatrovaná ještě další majetek, tak je samozřejmě částka vyšší.

Dále jste ale limitovaná nejen uvedeným § 480, ale také § 461 odst. 1:

§ 461
(1) Spravuje-li zákonný zástupce nebo opatrovník jmění zastoupeného, náleží mu běžná správa takového jmění. Nejedná-li se o běžnou záležitost, vyžaduje se k naložení se jměním zastoupeného schválení soudu.

Tedy, pokud má opatrovaná 440 000 Kč, jistě můžete jako opatrovník investovat (spravovat) celou částku, protože se o ni staráte a současně nejde o zcizení majetku. Ale nemůžete takovou sumu utratit, protože není běžné utratit všechny úspory člověka. K utracení jste limitovaná maximálně 1/3 této částky, a to jen na běžné záležitosti.

Pod tím si můžete představit třeba to, že pokud opatrovaná vlastní nájemní dům a vy pravidelně (běžně) odesíláte platbu na energie ve výši 140 000 Kč, tak jde o běžné nakládání. Ale pokud je 440 000 Kč úsporou třeba po ukončení dědického řízení, nebo po vyplacení důchodu za zpětné období, tak asi je běžné hradit služby, nájem, jídlo, poplatky, oblečení, ale kdybyste nyní vzala 140 000 Kč a třeba za to nechala opravit střechu na domě, kde s opatrovanou bydlíte a dům je ve Vašem vlastnictví, není to v pořádku. Nemůžete použít prostředky na zvýšení hodnoty něčeho, co není majetkem opatrované. Možná byste toto odůvodnila, ale právě protože to není běžné, musí to schvalovat opatrovnická rada, a pokud není opatrovnická rada zřízena, musí to schválit soud.

Pokud Vám soud podá nějakou informaci, bylo by vhodné se zeptat soudu, jak to myslí a na další doplňující otázky. Jednotlivé případy opatrovníků, jejich vyúčtování a jejich předpoklady vidí soud komplexně a také je kontroluje. Bohužel není nikde přesněji vymezeno, co a jak a praxe na jednotlivých soudech a jejich přístupu je velmi různorodá. Např. některé soudy snesou, aby bylo měsíčně uhrazeno za péči až do výše nejvyššího stupně příspěvku na péči 19 200 Kč, uhrazení nákladů na bydlení a jídlo až do výše důchodu (např. 15 000 Kč), ale jiné částky mají s opatrovníkem dohodnuté, že např. cokoliv nad určitou hranici nechává opatrovník schvalovat (tato hranice se pohybuje nejčastěji při nakládání nad 5 000 Kč, 7 000 Kč, 10 000 Kč).

Částka se odvíjí od zdrojů. Ptáte se, jak často můžete nakládat s 1/3 majetku. Logicky je to pokaždé, ale pokaždé do výše 1/3 majetku. Protože, když nyní z 440 000 Kč využijete částku 146 666 Kč, tak příště k úvaze o jedné třetině majetku už nebude 440 000 Kč, ale jen 293 334 Kč a z toho bude 1/3 částka 97 778 Kč, až utratíte tu, tak zase bude už základ majetku 195 556 Kč a z toho jedna třetina jen 65 185 Kč.

Ale zda je to měsíčně, ročně, denně, nelze jednoznačně říct – zákon to neupravuje, proto by měl dotaz směřovat na soudkyni, které jsou známy poměry opatrované a Vás jako opatrovnice. Upozorňuji ale, že to má být běžné a do této výše.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.