pečuj doma

Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025

Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet, nebo mám něco odkázat i postiženému synovi.

Odpověď

Jaká je nejvhodnější varianta zajištění dědictví, to takto na dálku, bohužel, nemůžeme říci. Záleží to na vztazích v rodině, na množství odkazovaného majetku, na potenciálních potřebách a dovednostech dědiců.

Co ale lze říci, že potomci zůstavitele jsou tzv. nepominutelnými dědici, které v rámci závěti nelze opomenout. Jinými slovy, závěť jen ve prospěch jednoho syna by nebyla plně vykonána.  

Vysvětlení nepominutelnosti naleznete zde: http://obcanskyzakonik.justice.cz/index.php/dedicke-pravo/konkretni-zmeny/pravo-na-povinny-dil-a-nepominutelny-dedic.

Tady si Vám dovolím doporučit advokátku (JUDr. Marcelu Fryštenskou, Ph.D., https://vyhledavac.cak.cz/, která se zabývá i dědictvím a současně zná poměrně dobře opatrovnická úskalí. Možná byste společně s ní nalezla vhodné řešení.

Cestou bývají odkazy v závěti, darování pro případ smrti, za určitých okolností svěřenecký fond, zřízení nadace... Možností je opravdu několik, jak zajistit opatrovaného po Vaší smrti z Vašeho majetku.

Pokud Vám ale jde jen o závěť, pak je otázkou, co od rozdělení majetku čekáte, a i zde by bylo třeba větší konzultace, než umožňuje naše internetová poradna.

Pokud byste nám poskytla více informací, mohu se ještě pokusit odpověď více rozpracovat, ale pokud Vám stačí tato obecná informace, budu přát, ať situaci vyřešíte moudře.

Mgr. Radka Pešlová

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

INFO: Pobídce Evropské komise ČR rozumí, ale využije ji jen omezeně

15.7.2025 Evropská komise projevuje intenzivní snahu o financování zbrojení a tzv. dekarbonizace z programů Evropského sociálního fondu. Zveřejnila návrh nařízení EP a Rady, kterým se mění nařízení o ESF Plus. Komise navrhla přidat do něj dvě nové samostatné priority: podporu obranného průmyslu a podporu dekarbonizace výrobních kapacit. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.