pečuj doma

Jak správně hradit náklady na bydlení opatrovaného?

25.8.2023

Stala jsem se opatrovníkem svého otce. Jak mám v budoucnu vyúčtovávat jeho náklady na bydlení? Otec bydlí sám v družstevním bytě, který před časem přepsal na sestru, včetně elektroměru a plynoměru. Sestra platby uskutečňuje z otcova účtu, přístup měla po prosbě a následné dohodě obou rodičů ještě za života maminky. V družstevní smlouvě je otec uveden jako osoba bydlící. Druhý dotaz: pokud bude otci přiznán příspěvek na péči, bude lepší, když pečující osobou s odměnou za péči bude sestra, když já jsem opatrovník, aby nedošlo ke kolizi?

Odpověď

Předně jako opatrovník musíte mít platby pod kontrolou Vy a nikoliv sestra. Proto je potřeba oznámit České správě sociálního zabezpečení, pokud otec pobírá důchod, že jste opatrovníkem (listina opatrovníka a případně rozhodnutí o omezení svéprávnosti otce s doložkou právní moci). Určíte, kam půjdou prostředky. Buď půjdou na Váš účet, což tak trochu nesplňuje povinnost mít oddělené prostředky (dle § 1414 občanského zákoníku), anebo (vhodnějším řešením je) půjdou dále na otcův účet a Vy budete disponent. Pak můžete z účtu převádět platby na náklady na bydlení.

Se sestrou uzavřete dohodu (za otce ji podepíšete Vy jako opatrovník) o právu užívat byt a o výši nákladů. Tyto dohodnuté náklady pak z prostředků otce budete sestře posílat. Soudu doložíte smlouvu a necháte ji schválit jako neběžné právní jednání, protože pravděpodobně půjde o smlouvu na dobu neurčitou (tj. s povinností platit někomu na dobu delší než tři roky, což dle § 483 občanského zákoníků podléhá schválení soudem). Pak ročně budete dokazovat, že podle dané smlouvy platíte (ideálně výpisem z účtu).

Dále se ptáte, jak s péčí, zda ji nenapsat na sestru, kvůli případné kolizi.

Tady bych se přikláněla k tomu, abyste to udělali podle pravdy, kdo skutečně pečuje, protože ten z této péče může mít do budoucna výhody (např. zápočet do důchodu). Pokud skutečně pečujete především Vy, prosím, projděte si postup, který vysvětluji v odpovědi na tento dotaz: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-pece-o-nesvepravneho-syna-hospodareni-a-kolizni-opatrovnik.

Jde o postup sice krkolomný, ale čistý.

Peníze opět půjdou na účet otce (od ÚP) a pak příkazem budete přeposílat na svůj účet.

Kdybyste prostředky měla na svém účtu, tak by se Vám mohlo stát, že by při úmrtí otce daný účet obstaví (celý) notář a dá prostředky do dědictví. I tento případ jsme v poradně řešili: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-opatrovany-bratr-zemrel.-muze-mi-banka-zablokovat-ucet.

Pokud s opatrovnictvím teprve začínáte, doporučuji Vám naši publikaci pro opatrovníky, zdarma ke stažení zde: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Pracovní neschopnost před žádostí o invalidní důchod

4.11.2024 Manžel má už delší dobu zdravotní potíže, čekají ho nějaká vyšetření, již teď ale není schopen ze zdravotních důvodů pracovat, skončil tedy v práci a je veden na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Byl za poslední rok i v pracovní neschopnosti, ale nebylo to s jednou diagnózou, nejdříve s úrazem (bez trvalých následků), poté s jinými potížemi. více...

ZPRÁVY: Návrhy na člena rady vlády pro zdravotně postižené

3.11.2024 Vláda ČR na svém jednání 30. října 2024 schválila nový statut Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením (RVOZP). Rada nahrazuje Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením. Národní rada zdravotně postižených České republiky měla zásadní připomínky k ustavení Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením. více...

INFO: Než si pro nás přijde: Bruntálští senioři na cestě k důstojnému stáří

2.11.2024 Nedostatek zdravotnické péče a omezené sociální služby představují pro Moravskoslezský kraj výzvu související se stárnutím populace. Jak se žije seniorům v Bruntále, centru okresu s nejstarší populací v kraji? Jakým překážkám čelí a jaké mají potřeby? Na rohu náměstí Míru si skupina seniorů ve výloze prohlíží několik úmrtních oznámení. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.