pečuj doma

Jak správně hradit náklady na bydlení opatrovaného?

25.8.2023

Stala jsem se opatrovníkem svého otce. Jak mám v budoucnu vyúčtovávat jeho náklady na bydlení? Otec bydlí sám v družstevním bytě, který před časem přepsal na sestru, včetně elektroměru a plynoměru. Sestra platby uskutečňuje z otcova účtu, přístup měla po prosbě a následné dohodě obou rodičů ještě za života maminky. V družstevní smlouvě je otec uveden jako osoba bydlící. Druhý dotaz: pokud bude otci přiznán příspěvek na péči, bude lepší, když pečující osobou s odměnou za péči bude sestra, když já jsem opatrovník, aby nedošlo ke kolizi?

Odpověď

Předně jako opatrovník musíte mít platby pod kontrolou Vy a nikoliv sestra. Proto je potřeba oznámit České správě sociálního zabezpečení, pokud otec pobírá důchod, že jste opatrovníkem (listina opatrovníka a případně rozhodnutí o omezení svéprávnosti otce s doložkou právní moci). Určíte, kam půjdou prostředky. Buď půjdou na Váš účet, což tak trochu nesplňuje povinnost mít oddělené prostředky (dle § 1414 občanského zákoníku), anebo (vhodnějším řešením je) půjdou dále na otcův účet a Vy budete disponent. Pak můžete z účtu převádět platby na náklady na bydlení.

Se sestrou uzavřete dohodu (za otce ji podepíšete Vy jako opatrovník) o právu užívat byt a o výši nákladů. Tyto dohodnuté náklady pak z prostředků otce budete sestře posílat. Soudu doložíte smlouvu a necháte ji schválit jako neběžné právní jednání, protože pravděpodobně půjde o smlouvu na dobu neurčitou (tj. s povinností platit někomu na dobu delší než tři roky, což dle § 483 občanského zákoníků podléhá schválení soudem). Pak ročně budete dokazovat, že podle dané smlouvy platíte (ideálně výpisem z účtu).

Dále se ptáte, jak s péčí, zda ji nenapsat na sestru, kvůli případné kolizi.

Tady bych se přikláněla k tomu, abyste to udělali podle pravdy, kdo skutečně pečuje, protože ten z této péče může mít do budoucna výhody (např. zápočet do důchodu). Pokud skutečně pečujete především Vy, prosím, projděte si postup, který vysvětluji v odpovědi na tento dotaz: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-pece-o-nesvepravneho-syna-hospodareni-a-kolizni-opatrovnik.

Jde o postup sice krkolomný, ale čistý.

Peníze opět půjdou na účet otce (od ÚP) a pak příkazem budete přeposílat na svůj účet.

Kdybyste prostředky měla na svém účtu, tak by se Vám mohlo stát, že by při úmrtí otce daný účet obstaví (celý) notář a dá prostředky do dědictví. I tento případ jsme v poradně řešili: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-opatrovany-bratr-zemrel.-muze-mi-banka-zablokovat-ucet.

Pokud s opatrovnictvím teprve začínáte, doporučuji Vám naši publikaci pro opatrovníky, zdarma ke stažení zde: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.