pečuj doma

Jak zabránit nucenému prodeji nemovitosti

19.11.2022

V dubnu jsem zde již psala jeden dotaz. (Viz PTÁTE SE: Opatrovníkem matky bude město místo babičky. Co se bude dít?) Nyní již není opatrovníkem mamky babička, ale město. Bohužel noví sousedé však rozeslali dopis všem ostatním, aby získali nadpoloviční většinu a mohlo dojít k §1184 NOZ, tedy nucenému prodeji jednotky. Mamka je plně zbavena svéprávnosti, má veřejného opatrovníka. Prosím, co se může všechno stát? Mohou mamku na základě tohoto konečně umístit na dlouhodobou léčbu? Mamka dobrovolně léčbu odmítá, její psychiatrička s tím nechce mít nic společného, veřejný opatrovník neví, jak bude postupovat. Začala jsem uvažovat nad hypotékou, nesnesla bych, aby se z mamky stal bezdomovec. Opravdu mohou nuceně prodat byt i přes její nesvéprávnost? Babička je zoufalá a kdyby toto věděla, tak by se opatrovnictví nikdy nevzdala, i když už nemohla dál.

Odpověď

Vypadá to, že se u Vás situace značně vyhrotila a sousedovi někdo poradil, že prodej bude vhodnější než trestní oznámení.

Tady je několikero scénářů, možnost, které se bojíte asi nejvíc, a co s tím:

  • soused bude u soudu přesvědčivý a bude mít podporu ostatních nájemníků a Vy/resp. veřejný opatrovník nebude mít dost argumentů a dojde k nařízení prodeje. To ale ještě neznamená vystěhování. Na to zase musí být exekuční příkaz a to trvá.
    • Stále je důležité argumentovat, že maminka je vážně nemocná a není v souladu s dobrými mravy a k její ochraně jako slabší prodej bytu a ani stěhování, tj. změna prostředí.
    • Na souseda je vhodné podat trestní oznámení pro pomluvu, aby byla jistá odveta, která by mu u soudu přihoršila.
    • Opatrovnice musí být zásadně aktivní, že paní nemá kam jít. V bytě je zvyklá. Nelze zbavit vlastnictví jen tak. Bylo by vhodné k obraně najmout (na maminčiny náklady) i advokáta. Musí se rozporovat, že maminčino chování možná není příjemné, ale nemá takovou intenzitu narušování soužití, aby mohl být § 1184 oz uplatněn.

Umístit maminku do nějaké léčebny jde jen při ataku, kdy by ji odvezla rychlá záchranná služba, ale to stále není, že se po zaléčení nemůže vrátit. Častěji pak zůstává v léčebně, dokud se nenajde případně i sociální služba. Není to vždy, ale často.

Současně lze umístit maminku do léčebny na rozhodnutí soudu, když bude zásadně nebezpečná sobě nebo okolí, a to na hranici trestnosti. Kdo podá návrh na soud je pak otázkou – soused k tomu oprávnění nemá.

Apelujte na opatrovnici, ať jí pomůže právník na obci a chrání zájmy opatrované. Stěžujte si na její pasivnost. Není to snadná situace, ale opatrovník nemá být pasivní. Podejte stížnost k ombudsmanovi a na krajský úřad pro špatný výkon opatrovnictví.

Snad je to pro Vás dostačující vysvětlení.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.