pečuj doma

Jak zabránit nucenému prodeji nemovitosti

19.11.2022

V dubnu jsem zde již psala jeden dotaz. (Viz PTÁTE SE: Opatrovníkem matky bude město místo babičky. Co se bude dít?) Nyní již není opatrovníkem mamky babička, ale město. Bohužel noví sousedé však rozeslali dopis všem ostatním, aby získali nadpoloviční většinu a mohlo dojít k §1184 NOZ, tedy nucenému prodeji jednotky. Mamka je plně zbavena svéprávnosti, má veřejného opatrovníka. Prosím, co se může všechno stát? Mohou mamku na základě tohoto konečně umístit na dlouhodobou léčbu? Mamka dobrovolně léčbu odmítá, její psychiatrička s tím nechce mít nic společného, veřejný opatrovník neví, jak bude postupovat. Začala jsem uvažovat nad hypotékou, nesnesla bych, aby se z mamky stal bezdomovec. Opravdu mohou nuceně prodat byt i přes její nesvéprávnost? Babička je zoufalá a kdyby toto věděla, tak by se opatrovnictví nikdy nevzdala, i když už nemohla dál.

Odpověď

Vypadá to, že se u Vás situace značně vyhrotila a sousedovi někdo poradil, že prodej bude vhodnější než trestní oznámení.

Tady je několikero scénářů, možnost, které se bojíte asi nejvíc, a co s tím:

  • soused bude u soudu přesvědčivý a bude mít podporu ostatních nájemníků a Vy/resp. veřejný opatrovník nebude mít dost argumentů a dojde k nařízení prodeje. To ale ještě neznamená vystěhování. Na to zase musí být exekuční příkaz a to trvá.
    • Stále je důležité argumentovat, že maminka je vážně nemocná a není v souladu s dobrými mravy a k její ochraně jako slabší prodej bytu a ani stěhování, tj. změna prostředí.
    • Na souseda je vhodné podat trestní oznámení pro pomluvu, aby byla jistá odveta, která by mu u soudu přihoršila.
    • Opatrovnice musí být zásadně aktivní, že paní nemá kam jít. V bytě je zvyklá. Nelze zbavit vlastnictví jen tak. Bylo by vhodné k obraně najmout (na maminčiny náklady) i advokáta. Musí se rozporovat, že maminčino chování možná není příjemné, ale nemá takovou intenzitu narušování soužití, aby mohl být § 1184 oz uplatněn.

Umístit maminku do nějaké léčebny jde jen při ataku, kdy by ji odvezla rychlá záchranná služba, ale to stále není, že se po zaléčení nemůže vrátit. Častěji pak zůstává v léčebně, dokud se nenajde případně i sociální služba. Není to vždy, ale často.

Současně lze umístit maminku do léčebny na rozhodnutí soudu, když bude zásadně nebezpečná sobě nebo okolí, a to na hranici trestnosti. Kdo podá návrh na soud je pak otázkou – soused k tomu oprávnění nemá.

Apelujte na opatrovnici, ať jí pomůže právník na obci a chrání zájmy opatrované. Stěžujte si na její pasivnost. Není to snadná situace, ale opatrovník nemá být pasivní. Podejte stížnost k ombudsmanovi a na krajský úřad pro špatný výkon opatrovnictví.

Snad je to pro Vás dostačující vysvětlení.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Těm, co musí být odebrána slinivka, mohou pomoci vlastní buňky

1.12.2022 IKEM rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé ČR a poprvé s ní překročil i hranice státu. Pacienti, kterým způsobuje potíže jejich vlastní slinivka, se mohou léčit v nemocnici přímo ve svém regionu a do IKEM putuje jen pankreas, z něhož lékaři z IKEM izolují ostrůvky a s nimi míří za pacientem, kterému je transplantují. více...

DOPORUČENÍ: APSS ČR: Nepodceňte přípravu na blackout

30.11.2022 Poskytovatelé sociálních služeb v České republice by měli být připraveni na rozsáhlý a déletrvající výpadek elektrické energie. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) proto zpracovala doporučený postup, jak by měli zaměstnanci v pobytových sociálních službách jednat v takovéto nouzové situaci, aby byly dopady na klienty co nejmenší. více...

PTÁTE SE: Místo průkazky ZTP/P má mít syn jen TP

29.11.2022 Syn s diagnózou dětský autismus mel do svých 15 let, tedy do srpna 2022, průkaz ZTP/P. Nyní nám přišlo oznámeni, že se chystají přiznat nám pouze TP. Převzala jsem osobně posudek, ale nenašla jsem nic, co by z něj bylo formálně vynecháno. Tudíž z možností, které mi sdělila pracovnice, jsem zvolila odvolaní po přijetí rozhodnutí, protože nové zprávy více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.