pečuj doma

Jak zabránit nucenému prodeji nemovitosti

19.11.2022

V dubnu jsem zde již psala jeden dotaz. (Viz PTÁTE SE: Opatrovníkem matky bude město místo babičky. Co se bude dít?) Nyní již není opatrovníkem mamky babička, ale město. Bohužel noví sousedé však rozeslali dopis všem ostatním, aby získali nadpoloviční většinu a mohlo dojít k §1184 NOZ, tedy nucenému prodeji jednotky. Mamka je plně zbavena svéprávnosti, má veřejného opatrovníka. Prosím, co se může všechno stát? Mohou mamku na základě tohoto konečně umístit na dlouhodobou léčbu? Mamka dobrovolně léčbu odmítá, její psychiatrička s tím nechce mít nic společného, veřejný opatrovník neví, jak bude postupovat. Začala jsem uvažovat nad hypotékou, nesnesla bych, aby se z mamky stal bezdomovec. Opravdu mohou nuceně prodat byt i přes její nesvéprávnost? Babička je zoufalá a kdyby toto věděla, tak by se opatrovnictví nikdy nevzdala, i když už nemohla dál.

Odpověď

Vypadá to, že se u Vás situace značně vyhrotila a sousedovi někdo poradil, že prodej bude vhodnější než trestní oznámení.

Tady je několikero scénářů, možnost, které se bojíte asi nejvíc, a co s tím:

  • soused bude u soudu přesvědčivý a bude mít podporu ostatních nájemníků a Vy/resp. veřejný opatrovník nebude mít dost argumentů a dojde k nařízení prodeje. To ale ještě neznamená vystěhování. Na to zase musí být exekuční příkaz a to trvá.
    • Stále je důležité argumentovat, že maminka je vážně nemocná a není v souladu s dobrými mravy a k její ochraně jako slabší prodej bytu a ani stěhování, tj. změna prostředí.
    • Na souseda je vhodné podat trestní oznámení pro pomluvu, aby byla jistá odveta, která by mu u soudu přihoršila.
    • Opatrovnice musí být zásadně aktivní, že paní nemá kam jít. V bytě je zvyklá. Nelze zbavit vlastnictví jen tak. Bylo by vhodné k obraně najmout (na maminčiny náklady) i advokáta. Musí se rozporovat, že maminčino chování možná není příjemné, ale nemá takovou intenzitu narušování soužití, aby mohl být § 1184 oz uplatněn.

Umístit maminku do nějaké léčebny jde jen při ataku, kdy by ji odvezla rychlá záchranná služba, ale to stále není, že se po zaléčení nemůže vrátit. Častěji pak zůstává v léčebně, dokud se nenajde případně i sociální služba. Není to vždy, ale často.

Současně lze umístit maminku do léčebny na rozhodnutí soudu, když bude zásadně nebezpečná sobě nebo okolí, a to na hranici trestnosti. Kdo podá návrh na soud je pak otázkou – soused k tomu oprávnění nemá.

Apelujte na opatrovnici, ať jí pomůže právník na obci a chrání zájmy opatrované. Stěžujte si na její pasivnost. Není to snadná situace, ale opatrovník nemá být pasivní. Podejte stížnost k ombudsmanovi a na krajský úřad pro špatný výkon opatrovnictví.

Snad je to pro Vás dostačující vysvětlení.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Potvrzení o ustanovení opatrovníka a ochrana údajů

26.9.2023 Dostal jsem od okresního soudu Usnesení o ustanovení opatrovníkem. Je to čtyřstránkový elaborát, obsahující velmi citlivé údaje o zdravotním stavu opatrovance. Lze požadovat u soudu nějaké jednoduché potvrzení o ustanovení opatrovníkem s odkazem na toto rozhodnutí tak, aby potvrzování o ustanovení opatrovníkem nebylo v rozporu více...

ZPRÁVY: Milí senioři, máte svátek, přijďte ho oslavit

25.9.2023 Vážení a milí přátelé a příznivci mezigenerační politiky Jihomoravského kraje, a samozřejmě taktéž čtenáři našeho webu, dovolujeme si vás pozvat na Svátek seniorů se Senior Pasy. Uskuteční se čtyři akce, a to 26. 9. ve Znojmě, 27. 9. v Hodoníně, 1. 10. v Brně na Zelném trhu a 3. 10. ve Slavkově. Více informací najdete na plakátcích k akcím. více...

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.