pečuj doma

Jak zabránit nucenému prodeji nemovitosti

19.11.2022

V dubnu jsem zde již psala jeden dotaz. (Viz PTÁTE SE: Opatrovníkem matky bude město místo babičky. Co se bude dít?) Nyní již není opatrovníkem mamky babička, ale město. Bohužel noví sousedé však rozeslali dopis všem ostatním, aby získali nadpoloviční většinu a mohlo dojít k §1184 NOZ, tedy nucenému prodeji jednotky. Mamka je plně zbavena svéprávnosti, má veřejného opatrovníka. Prosím, co se může všechno stát? Mohou mamku na základě tohoto konečně umístit na dlouhodobou léčbu? Mamka dobrovolně léčbu odmítá, její psychiatrička s tím nechce mít nic společného, veřejný opatrovník neví, jak bude postupovat. Začala jsem uvažovat nad hypotékou, nesnesla bych, aby se z mamky stal bezdomovec. Opravdu mohou nuceně prodat byt i přes její nesvéprávnost? Babička je zoufalá a kdyby toto věděla, tak by se opatrovnictví nikdy nevzdala, i když už nemohla dál.

Odpověď

Vypadá to, že se u Vás situace značně vyhrotila a sousedovi někdo poradil, že prodej bude vhodnější než trestní oznámení.

Tady je několikero scénářů, možnost, které se bojíte asi nejvíc, a co s tím:

  • soused bude u soudu přesvědčivý a bude mít podporu ostatních nájemníků a Vy/resp. veřejný opatrovník nebude mít dost argumentů a dojde k nařízení prodeje. To ale ještě neznamená vystěhování. Na to zase musí být exekuční příkaz a to trvá.
    • Stále je důležité argumentovat, že maminka je vážně nemocná a není v souladu s dobrými mravy a k její ochraně jako slabší prodej bytu a ani stěhování, tj. změna prostředí.
    • Na souseda je vhodné podat trestní oznámení pro pomluvu, aby byla jistá odveta, která by mu u soudu přihoršila.
    • Opatrovnice musí být zásadně aktivní, že paní nemá kam jít. V bytě je zvyklá. Nelze zbavit vlastnictví jen tak. Bylo by vhodné k obraně najmout (na maminčiny náklady) i advokáta. Musí se rozporovat, že maminčino chování možná není příjemné, ale nemá takovou intenzitu narušování soužití, aby mohl být § 1184 oz uplatněn.

Umístit maminku do nějaké léčebny jde jen při ataku, kdy by ji odvezla rychlá záchranná služba, ale to stále není, že se po zaléčení nemůže vrátit. Častěji pak zůstává v léčebně, dokud se nenajde případně i sociální služba. Není to vždy, ale často.

Současně lze umístit maminku do léčebny na rozhodnutí soudu, když bude zásadně nebezpečná sobě nebo okolí, a to na hranici trestnosti. Kdo podá návrh na soud je pak otázkou – soused k tomu oprávnění nemá.

Apelujte na opatrovnici, ať jí pomůže právník na obci a chrání zájmy opatrované. Stěžujte si na její pasivnost. Není to snadná situace, ale opatrovník nemá být pasivní. Podejte stížnost k ombudsmanovi a na krajský úřad pro špatný výkon opatrovnictví.

Snad je to pro Vás dostačující vysvětlení.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.