pečuj doma

Jak zabránit nucenému prodeji nemovitosti

19.11.2022

V dubnu jsem zde již psala jeden dotaz. (Viz PTÁTE SE: Opatrovníkem matky bude město místo babičky. Co se bude dít?) Nyní již není opatrovníkem mamky babička, ale město. Bohužel noví sousedé však rozeslali dopis všem ostatním, aby získali nadpoloviční většinu a mohlo dojít k §1184 NOZ, tedy nucenému prodeji jednotky. Mamka je plně zbavena svéprávnosti, má veřejného opatrovníka. Prosím, co se může všechno stát? Mohou mamku na základě tohoto konečně umístit na dlouhodobou léčbu? Mamka dobrovolně léčbu odmítá, její psychiatrička s tím nechce mít nic společného, veřejný opatrovník neví, jak bude postupovat. Začala jsem uvažovat nad hypotékou, nesnesla bych, aby se z mamky stal bezdomovec. Opravdu mohou nuceně prodat byt i přes její nesvéprávnost? Babička je zoufalá a kdyby toto věděla, tak by se opatrovnictví nikdy nevzdala, i když už nemohla dál.

Odpověď

Vypadá to, že se u Vás situace značně vyhrotila a sousedovi někdo poradil, že prodej bude vhodnější než trestní oznámení.

Tady je několikero scénářů, možnost, které se bojíte asi nejvíc, a co s tím:

  • soused bude u soudu přesvědčivý a bude mít podporu ostatních nájemníků a Vy/resp. veřejný opatrovník nebude mít dost argumentů a dojde k nařízení prodeje. To ale ještě neznamená vystěhování. Na to zase musí být exekuční příkaz a to trvá.
    • Stále je důležité argumentovat, že maminka je vážně nemocná a není v souladu s dobrými mravy a k její ochraně jako slabší prodej bytu a ani stěhování, tj. změna prostředí.
    • Na souseda je vhodné podat trestní oznámení pro pomluvu, aby byla jistá odveta, která by mu u soudu přihoršila.
    • Opatrovnice musí být zásadně aktivní, že paní nemá kam jít. V bytě je zvyklá. Nelze zbavit vlastnictví jen tak. Bylo by vhodné k obraně najmout (na maminčiny náklady) i advokáta. Musí se rozporovat, že maminčino chování možná není příjemné, ale nemá takovou intenzitu narušování soužití, aby mohl být § 1184 oz uplatněn.

Umístit maminku do nějaké léčebny jde jen při ataku, kdy by ji odvezla rychlá záchranná služba, ale to stále není, že se po zaléčení nemůže vrátit. Častěji pak zůstává v léčebně, dokud se nenajde případně i sociální služba. Není to vždy, ale často.

Současně lze umístit maminku do léčebny na rozhodnutí soudu, když bude zásadně nebezpečná sobě nebo okolí, a to na hranici trestnosti. Kdo podá návrh na soud je pak otázkou – soused k tomu oprávnění nemá.

Apelujte na opatrovnici, ať jí pomůže právník na obci a chrání zájmy opatrované. Stěžujte si na její pasivnost. Není to snadná situace, ale opatrovník nemá být pasivní. Podejte stížnost k ombudsmanovi a na krajský úřad pro špatný výkon opatrovnictví.

Snad je to pro Vás dostačující vysvětlení.

Mgr. Radka Pešlová

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.