pečuj doma

Jak zajistit péči o opatrovanou, která je alkoholik

20.10.2023

Mám dlouholetý problém se svojí mamkou. Dlouho pije a již v 90. letech ručila domem svému kamarádovi. Nevěděla jsem o tom problému, a když měl jít dům před 18 lety do exekuce, tak jsem mámu zachránila. Vzala jsem si tedy hypotéku na dům, který postavil můj otec. Ještě velmi dlouho budu hypotéku splácet.
Před pár lety už jsem nemohla situaci ustát, máma mi vyhrožovala podpálením tohoto domu apod. 20 let odmítá jít k doktorovi. Praktický lékař napsal, že je sobě a svému okolí nebezpečná. Starám se o manžela mamky, mám ještě nezletilou dceru, pracuji na částečný úvazek. Nyní je mamka v plné výši zbavena svéprávnosti po dobu 5 let a já se stala její opatrovnicí.
Když jsem po ní v srpnu na základě listiny opatrovníka chtěla řidičský průkaz, bylo to tak dramatické, že musela být přivolána policie (...). Řešila jsem urychleně umístění v psychiatrické léčebně, dle vyšetření nemá alkoholovou demenci, ale těžkou poruchu osobnosti (jak je mj. v posudku soudního znalce), přesto ji chtějí propustit. V minulém týdnu jsem se se sociální pracovnicí domluvila, že jí budu shánět umístění v domově s pečovatelskou službou, protože fyzicky soběstačná je, ale hlavou NE. Nesmí mít žádné peníze…, aby nebyla okamžitá recidiva. Bohužel, není v mých reálných možnostech opatrovníka ji eliminovat od alkoholu, bydlím daleko. V domě, kde sama bydlela a který splácím, nikoho nechce (...). Sama tam být nemůže, bojím se já i sousedi, že něco zapálí. Těžko vše nesu a velmi se mi zhoršily zdravotní potíže. Jsem za dům zodpovědná, dokud ho nesplatím, a mámě je vše jedno, jen vyhrožuje.
Umístění v domě s pečovatelskou službou je v případě mámy složitější, už mi ji při pár telefonátech odmítli. Dnes mi také sociální pracovnice z léčebny řekla, že ji tedy chtějí příští týden propustit a ať si máma čeká na přijetí do domu s peč. službou zpátky doma, což s její nereálným uvažováním a rozpadem osobnosti nepřipadá v úvahu.
Bojím se, abych jako opatrovník neudělala ještě něco protiprávního, nemám s tím zkušenost. Mohu trvat na svém, aby byla v léčebně, dokud neseženu byt s pečovatelskou službou? Nebo by mě, jak mi již také řekli, mohli dát k soudu?

Odpověď

Předně se můžete vzdát opatrovnictví a bylo by nejspíš ustanoveno opatrovníkem město. Není to sice ideální, ale pokud jste mámou nezletilé dcery, pečující osobou, a ještě pracujete a současně s opatrovanou máte velmi nepříjemný vztah, stálo by to za úvahu, pokud to lidsky (svědomím) snesete.

Bohužel není ve Vašich možnostech nařídit psychiatrické nemocnici, aby si maminku nechala. Zdravotní zařízení má vlastně povinnost pustit toho, kdo již péči nepotřebuje. Ale pokud maminka potřebuje sociální péči v některých z životních potřeb, protože je po psychické stránce nezvládá, má právo na sociální služby poskytované ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče, kde se poskytují pobytové sociální služby osobám, které již nevyžadují lůžkovou péči, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nejsou schopny se obejít bez pomoci jiné fyzické osoby a nemohou být proto propuštěny ze zdravotnického zařízení lůžkové péče do doby, než jim je zabezpečena pomoc osobou blízkou nebo jinou fyzickou osobou nebo zajištěno poskytování terénních nebo ambulantních sociálních služeb anebo pobytových sociálních služeb v zařízeních sociálních služeb.

Hledejte tedy ve spojitosti s léčebnou ještě na iregistr.mpsv.cz (https://www.mpsv.cz/registr-poskytovatelu-sluzeb) služby dle § 52 zák. č. 108/2006 Sb. Nejste jako opatrovník povinna pečovat, ale maximálně musíte vyvinout úsilí, abyste péči zajistila někým jiným, když maminka péči nezvládá.
Řešením je, při dalším ataku, opět volat policii a záchranku, aby byla maminka opět hospitalizovaná. Pokud je tak dlouho závislá na alkoholu, nejspíš nebude snadné, aby se něco změnilo. Buď bude živořit někde bez domova, protože není-li závislá na péči druhých tolik (stačí "jen", aby neměla dost peněz), tak jí sociální služby běžného charakteru nebudou poskytnuty.
Pokud má maminka bydliště ve Vašem domě, bude zde nutné řešit třeba policejně vykázání z místa bydliště a případně soudně zrušení bydlení (vystěhování). To se samozřejmě bude lépe dělat, pokud bude umístěna na psychiatrii, anebo by se Vám podařilo zajistit službu. Spíše by to ale vypadalo na domov se zvláštním režimem, případně "jen" azylový dům. Z azylového domu ji ale brzy (pro užívání alkoholu) případně vykážou.

Nemáte snadnou pozici, ale nebojte se, při hájení vlastního zdraví se spíš ničeho protiprávního nedopustíte. Jen pamatujte, nesmíte ubližovat na zdraví, týrat a případně neposkytnout pomoc a neměla byste maminčiny prostředky zpronevěřovat. Tohle u Vás nejspíš nehrozí a vše ostatní je jen o tom, že Vám z toho nebude dobře, ale nebudete se chovat protiprávně.

Snad to stačí aspoň na první pomoc.

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

PTÁTE SE: Jak posunout datum vzniku invalidity do minulosti

4.12.2023 Přijatá dcera, která má přiznány příspěvek na péči 3. stupně a ZTP/P (dlouhodobě, obojí cca od 9 let, nyní v létě jí bylo obojí na dva roky přiznáno) má komplikovanou diagnózu - AS s výraznou poruchou komunikace, ADHD, PTSD, PDA, úzkostná porucha včetně sociální fobie, komplikovaná oční vada, hypersenzitivita. Její stav trvá s určitými obměnami již více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.