pečuj doma

Jak zastupovat dospělého s dysfázií řeči

24.4.2023

Jsem matka již dospělé dcery (21 let), která má vývojovou dysfázii řeči. Je možné žádat v jejím případě o ustanovení opatrovníka (bez zbavení svéprávnosti) nebo svědka, který by měl být vždy přítomen u jejího podepisování smluv, dohod, úpisů, apod., které by mohla podepsat v důsledku špatného pochopení textu?

Odpověď

Píšete, že dcera má vývojovou dysfázii, což není jasné postižení. Bylo by třeba rozeznat, jak je na tom dcera mentálně:

  1. Pokud si své postižení uvědomuje, je schopná ho saturovat tím, že si řekne o pomoc, pak zde není žádný náhradní institut rozhodování možný. Je to obdobné jako třeba u sociálně slabších lidí, kteří umí rozeznat, že něčemu nerozumí. Pak je akorát otázkou, jak s touto informací naloží. Zda si řeknou o pomoc anebo půjdou do rizika sebepoškozujícího rozhodnutí. A pokud se rozhodnou pro sebe nevýhodně, mohou někoho zmocnit k pomoci, mohou se jít poradit do poraden, mohou svoji situaci řešit. Tady by Vám dcera mohla udělit plnou moc a současně by ji také kdykoliv mohla odvolat. Rozhodnutí je výhradně na dceři.
  2. Pokud si své postižení dcera spíše nepřipouští, nemá náhled na svoji neschopnost rozeznat text a jiné, blíží se její postižení také mentálnímu defektu, pak je tu několik možností:
    1. Pokud sama dcera chce, může si zvolit podpůrce, tj. Vás. K tomu byste uzavřely smlouvu, kterou by schválil soud. Sama byste běžně jednat nemohla, ale mohla byste s dcerou být u jednání, a pokud by něco rozhodla bez Vás, měla byste pravomoc to zrušit (tady musím upozornit, že toto u nás ještě není v praxi tolik využívané a klade to na Vás více nároků, abyste si to troufla právně obhajovat).
    2. Pokud dcera sama chce, může požádat soud o ustanovení opatrovníka pro správu jmění. Tam můžete v těchto věcech dceru zastupovat, pokud dcera bude chtít, abyste opatrovníkem byla Vy.
    3. Lze také podat návrh (podnět) na ustanovení opatrovníka, třeba i bez omezení svéprávnosti dcery. Je to do jisté míry podobně tvrdé ustanovení opatrovníka (jako opatrovnictví při omezení svéprávnosti), ale mnoho lidí to snáší lépe. Opatrovník má i samostatnou pravomoc rozhodovat za opatrovaného v širších možnostech, než je jen správa jmění podle bodu b.

Vzory a popis jednotlivých institutů najdete zde: https://www.pecujdoma.cz/nase-sluzby/poradna/poradna-socialne-pravni/opatrovnictvi-a-zastupovani-pouceni-rozdily-vzory/. Publikaci k opatrovnictví zde: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.