pečuj doma

Jak zastupovat dospělého s dysfázií řeči

24.4.2023

Jsem matka již dospělé dcery (21 let), která má vývojovou dysfázii řeči. Je možné žádat v jejím případě o ustanovení opatrovníka (bez zbavení svéprávnosti) nebo svědka, který by měl být vždy přítomen u jejího podepisování smluv, dohod, úpisů, apod., které by mohla podepsat v důsledku špatného pochopení textu?

Odpověď

Píšete, že dcera má vývojovou dysfázii, což není jasné postižení. Bylo by třeba rozeznat, jak je na tom dcera mentálně:

  1. Pokud si své postižení uvědomuje, je schopná ho saturovat tím, že si řekne o pomoc, pak zde není žádný náhradní institut rozhodování možný. Je to obdobné jako třeba u sociálně slabších lidí, kteří umí rozeznat, že něčemu nerozumí. Pak je akorát otázkou, jak s touto informací naloží. Zda si řeknou o pomoc anebo půjdou do rizika sebepoškozujícího rozhodnutí. A pokud se rozhodnou pro sebe nevýhodně, mohou někoho zmocnit k pomoci, mohou se jít poradit do poraden, mohou svoji situaci řešit. Tady by Vám dcera mohla udělit plnou moc a současně by ji také kdykoliv mohla odvolat. Rozhodnutí je výhradně na dceři.
  2. Pokud si své postižení dcera spíše nepřipouští, nemá náhled na svoji neschopnost rozeznat text a jiné, blíží se její postižení také mentálnímu defektu, pak je tu několik možností:
    1. Pokud sama dcera chce, může si zvolit podpůrce, tj. Vás. K tomu byste uzavřely smlouvu, kterou by schválil soud. Sama byste běžně jednat nemohla, ale mohla byste s dcerou být u jednání, a pokud by něco rozhodla bez Vás, měla byste pravomoc to zrušit (tady musím upozornit, že toto u nás ještě není v praxi tolik využívané a klade to na Vás více nároků, abyste si to troufla právně obhajovat).
    2. Pokud dcera sama chce, může požádat soud o ustanovení opatrovníka pro správu jmění. Tam můžete v těchto věcech dceru zastupovat, pokud dcera bude chtít, abyste opatrovníkem byla Vy.
    3. Lze také podat návrh (podnět) na ustanovení opatrovníka, třeba i bez omezení svéprávnosti dcery. Je to do jisté míry podobně tvrdé ustanovení opatrovníka (jako opatrovnictví při omezení svéprávnosti), ale mnoho lidí to snáší lépe. Opatrovník má i samostatnou pravomoc rozhodovat za opatrovaného v širších možnostech, než je jen správa jmění podle bodu b.

Vzory a popis jednotlivých institutů najdete zde: https://www.pecujdoma.cz/nase-sluzby/poradna/poradna-socialne-pravni/opatrovnictvi-a-zastupovani-pouceni-rozdily-vzory/. Publikaci k opatrovnictví zde: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Synovi kupuji auto, přispívá úřad práce. Schvaluje to soud?

16.1.2025 Poprvé 9letému synovi schválili příspěvek na vůz. Budu kupovat vůz od firmy, ojetinu. Všude čtu, že musím dát žádost na opatrovnický soud, ale nikde nemůžu najít nějaký vzor, co psát, případně co poslat. Bohužel v okolí nemám nikoho, kdo by mi poradil. Na internetu jsme našla jen to, že syn musí být majitel, já provozovatelale, ale při registraci více...

PTÁTE SE: Příspěvek na péči při přerušení pobytu v domově

15.1.2025 Maminka je narozena v roce 1935. Pobírá příspěvek na péči, v roce 2023 získala první stupeň, od července 2024 má 3. stupeň. Od listopadu 2024 pobývá v domově s pečovatelskou službou. Každý víkend od pátku do neděle si ji beru domů do jejího domku. Můj dotaz se týká příspěvku na péči. Nenáleží jí poměrná část příspěvku za dobu více...

INFO: Dohody o provedení práce – pravidla od ledna 2025

14.1.2025 ČSSZ rekapituluje právní úpravu, která se týká povinné účasti na nemocenském a důchodovém pojištění pracovníků na dohody o provedení práce (DPP). Povinná účast platí, jakmile má zaměstnanec z DPP měsíční příjmy ve výši 11 500 Kč a více. Pro všechny DPP platí jednotná pravidla, nebudou se rozlišovat DPP v režimu oznámené a neoznámené dohody. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.