pečuj doma

Jak zastupovat dospělého s dysfázií řeči

24.4.2023

Jsem matka již dospělé dcery (21 let), která má vývojovou dysfázii řeči. Je možné žádat v jejím případě o ustanovení opatrovníka (bez zbavení svéprávnosti) nebo svědka, který by měl být vždy přítomen u jejího podepisování smluv, dohod, úpisů, apod., které by mohla podepsat v důsledku špatného pochopení textu?

Odpověď

Píšete, že dcera má vývojovou dysfázii, což není jasné postižení. Bylo by třeba rozeznat, jak je na tom dcera mentálně:

  1. Pokud si své postižení uvědomuje, je schopná ho saturovat tím, že si řekne o pomoc, pak zde není žádný náhradní institut rozhodování možný. Je to obdobné jako třeba u sociálně slabších lidí, kteří umí rozeznat, že něčemu nerozumí. Pak je akorát otázkou, jak s touto informací naloží. Zda si řeknou o pomoc anebo půjdou do rizika sebepoškozujícího rozhodnutí. A pokud se rozhodnou pro sebe nevýhodně, mohou někoho zmocnit k pomoci, mohou se jít poradit do poraden, mohou svoji situaci řešit. Tady by Vám dcera mohla udělit plnou moc a současně by ji také kdykoliv mohla odvolat. Rozhodnutí je výhradně na dceři.
  2. Pokud si své postižení dcera spíše nepřipouští, nemá náhled na svoji neschopnost rozeznat text a jiné, blíží se její postižení také mentálnímu defektu, pak je tu několik možností:
    1. Pokud sama dcera chce, může si zvolit podpůrce, tj. Vás. K tomu byste uzavřely smlouvu, kterou by schválil soud. Sama byste běžně jednat nemohla, ale mohla byste s dcerou být u jednání, a pokud by něco rozhodla bez Vás, měla byste pravomoc to zrušit (tady musím upozornit, že toto u nás ještě není v praxi tolik využívané a klade to na Vás více nároků, abyste si to troufla právně obhajovat).
    2. Pokud dcera sama chce, může požádat soud o ustanovení opatrovníka pro správu jmění. Tam můžete v těchto věcech dceru zastupovat, pokud dcera bude chtít, abyste opatrovníkem byla Vy.
    3. Lze také podat návrh (podnět) na ustanovení opatrovníka, třeba i bez omezení svéprávnosti dcery. Je to do jisté míry podobně tvrdé ustanovení opatrovníka (jako opatrovnictví při omezení svéprávnosti), ale mnoho lidí to snáší lépe. Opatrovník má i samostatnou pravomoc rozhodovat za opatrovaného v širších možnostech, než je jen správa jmění podle bodu b.

Vzory a popis jednotlivých institutů najdete zde: https://www.pecujdoma.cz/nase-sluzby/poradna/poradna-socialne-pravni/opatrovnictvi-a-zastupovani-pouceni-rozdily-vzory/. Publikaci k opatrovnictví zde: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.