pečuj doma

Je nutné u voleb předložit listinu opatrovníka?

5.10.2021

Přestěhovali jsme se do jiného města, máme syna na vozíku těžce postiženého DMO, pečuji o něho od narození, před několika lety byl částečně zbavený svéprávnosti a já jsem se stala jeho opatrovnicí. K volbám chodíme pravidelně, dříve jsme nikdy žádné problémy neměli, vloni jsme volili poprvé v novém bydlišti, bohužel s určitými bariérními problémy. Abychom se jim letos vyhnuli, volala jsem dnes na místní úřad, úřednice se ptala, zda volit může, ačkoli vloni bez problémů volil, a požaduje po mně doručit kopii listiny o jmenování opatrovníka. Mají na to právo? Nestačí pouze prokázání listinou o tom, že je způsobilý volit?

Odpověď

Úřednice nemá právo na listinu o jmenování opatrovníka, pokud s ní Vy za syna nechcete nic vyřizovat.
Volební seznamy jsou tisknuté dle registru obyvatel, kde se omezení práva volit zaznamenává a takovýto volič v seznamu není. Pokud je syn uveden v seznamu, volit může.
Akorát s volbami může nastávat třeba potřeba vystavit voličský průkaz, nebo objednání komise a urny do domácnosti, nebo asistence za plentou a při vhození do urny ve volební místnosti.

K vyřizování voličského průkazu, budete-li to dělat za syna, tak svoji listinu opatrovníka musíte předložit, aby bylo jasné, že máte právo to vyřizovat. Objednání urny domů dochází zpravidla na základě telefonátu, tam není, co předložit. Syn pak při volbě vystupuje samostatně. Při doprovodu za plentu nejde o opatrovnictví, ale o fyzickou asistenci, která se u postižených připouští (tedy listinu opatrovníka zase nepotřebujete – je to syn, kdo si rozhodne, že mu za plentou pomůže).

Nemohu plně říci, proč se úřednice chce krýt shlédnutím listin, protože jsem nevyslechla Váš celý rozhovor, abych mohla usuzovat, co za tím (z pohledu úřednice) je. Ale její požadavek se mi nejeví opodstatněný, není-li to řešení voličského průkazu, jak píši výše.

Mgr. Radka Pešlová

 

           

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.