pečuj doma

Je v pořádku zaplatit z důchodu opatrovaného opravu auta?

30.1.2023

Jsem opatrovníkem svého syna, který je i zbaven svéprávnosti. Ráda bych se zeptala, zda můžu z jeho důchodu zaplatit i opravu auta, výměnu dílů atp., když je psané na něj.

Odpověď

Svým způsobem je oprava vozu a uhrazení náhradních dílů běžným nákladem spojeným s užíváním vozu. ALE...
Protože je syn omezen ve svéprávnosti, pravděpodobně nenakládá s vozem a je „pouze“ vlastníkem, a nikoliv provozovatelem.
Jsou opravy vozu nutné z důvodu, že syn vůz potřebuje, vožením syna došlo k opotřebení/rozbití? Protože pokud ne, má hradit škodu a opravy na vozu ten, kdo vůz užívá, tj. provozuje.

Například: Vůz je pořízen z příspěvku Úřadu práce a majitelem je syn, ale nejčastěji s vozem jezdí tatínek do práce. Vůz se tím opotřebovává a je třeba opravy. Syn sám se vozem sveze max. 1× měsíčně. Nelze pak opravy hradit synem, protože by šlo o zneužití synových prostředků. Už to, že tatínek neplatí za pronájem vozu, by bylo na pováženou (nicméně v rodině by to bylo běžné), ale opravy by měl hradit tatínek. Jiná situace by byla, kdyby sice příspěvek a pořízení vozu bylo na syna, ale tatínek větším finančním obnosem na pořízení vozu synovi přispěl a nyní i tatínek vůz užívá. Tam by byla úvaha o tom, jaký poměr nákladů na opravu by měl nést syn jako vlastník a jakou tatínek jako provozovatel.

Dále je také rozhodující, jak nákladná je oprava a co jí předcházelo (např. nehoda – kdo ji způsobil)? Jaký je další majetek syna, protože opatrovník může nakládat s majetkem opatrovaného jen do výše 1/3 majetku. Opatrovník se má chovat hospodárně a nemá prostředky zpronevěřit. Větší položky schvaluje na návrh opatrovníka opatrovnická rada, pokud opatrovnická rada není, tak schvaluje výdej soud.

Pokud vůz užíváte Vy nebo třeba Váš manžel (jak píši výše příklad s tatínkem), pak máte společné jmění manželů a přenesení finanční tíže na syna není v jeho (synově) zájmu a Vy jako máma opatrovník jste v kolizi. Měla byste soud pro rozhodnutí této situace (úhrady nákladů na opravu vozu) požádat o ustanovení kolizního opatrovníka dle § 460 občanského zákoníku.

ALE – pokud se synem užíváte vůz jen Vy, vždy ho vozíte s sebou, vlastně mu spíš děláte řidiče, oprava je nutná k provozu auta, pohybuje se cca do výše 15 000 Kč (částku odhaduji ani ne malou a ani ne vysokou), pak to, že hradí náklad syn, protože auto je „ojížděno“ z důvodu péče o syna, je přípustné. Pokud auto využíváte i pro sebe, jste provozovatel, měla by částka spravedlivě být hrazená nejen synem, ale i Vámi, pro stanovení poměru, kdo kolik, by mohlo dojít ke kolizi zájmů Vašich i synových, takže by zase měl být stanoven kolizní opatrovník.

Omlouvám se, že nemám jednoduchou odpověď, ale bez bližších znalostí nemohu říci přesnější.

Mgr. Radka Pešlová

Upřesnění dotazu

Mnohokrát děkuji za odpověď. Auto řídím pouze já, hlavně vozím syna do školy a k lékařům, maximálně ho bez něj použiji na nákupy, jinak vozím především syna. Auto máme od dubna za příspěvek úřadu práce + prodej předcházejícího vozu. Kupovali jsem ho z bazaru a právě se mi teď zdá, že je v něm něco špatně. Nechám ho prohlédnout, ptala jsem se hlavně proto, kdyby oprava vyšla na nějaký velký peníz.

Odpověď

Toto se jeví jako náklad, který by mohl být hrazen ze synových prostředků (možná, pro jistotu bych hradila opravu 80 % syn a 20 % Vy, pak by soud nemusel mít ani pochyby o férovosti).

Ale zahýbat by s tím mohla cena opravy – mělo by jít o přiměřenou částku stáří vozu a synovu majetku.

Mgr. Radka Pešlová

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

       

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Potvrzení o ustanovení opatrovníka a ochrana údajů

26.9.2023 Dostal jsem od okresního soudu Usnesení o ustanovení opatrovníkem. Je to čtyřstránkový elaborát, obsahující velmi citlivé údaje o zdravotním stavu opatrovance. Lze požadovat u soudu nějaké jednoduché potvrzení o ustanovení opatrovníkem s odkazem na toto rozhodnutí tak, aby potvrzování o ustanovení opatrovníkem nebylo v rozporu více...

ZPRÁVY: Milí senioři, máte svátek, přijďte ho oslavit

25.9.2023 Vážení a milí přátelé a příznivci mezigenerační politiky Jihomoravského kraje, a samozřejmě taktéž čtenáři našeho webu, dovolujeme si vás pozvat na Svátek seniorů se Senior Pasy. Uskuteční se čtyři akce, a to 26. 9. ve Znojmě, 27. 9. v Hodoníně, 1. 10. v Brně na Zelném trhu a 3. 10. ve Slavkově. Více informací najdete na plakátcích k akcím. více...

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.