pečuj doma

Jsem opatrovníkem manžela, jak lze nakládat s majetkem?

10.2.2024

V manželství jsme koupili pozemek a v katastru jsme zapsali jen manžela. Po CMP není schopen právních úkonů, a proto jsem požádala soud o souhlas s prodejem. Peníze za pozemek leží na jeho účtu a já s nimi nesmím disponovat. Jak mám postupovat, když jsme pozemek koupili společně a mysleli jsme, že je ve SJM? Co mám udělat pro to, abych mohla s polovinou peněz disponovat?

Odpověď

Se SJM (společným jměním manželů) to není v opatrovnictví vůbec jednoduché. Princip SJM totiž není podílový, tj. každý z manželů má půlku, ale každý nakládá s celou částkou a druhý z manželů, pokud mu to nepřijde přiměřené, může se proti nakládání vymezit a současně při větším nakládání si ten nakládající manžel má opatřit souhlas nenakládajícího manžela.

Není zde tedy logika, že půlka zůstane manželovi/opatrovanému a Vy si svou půlku např. spotřebujete dle své úvahy. Kdyby to tak bylo, mohl by příklad vypadat následovně:

Hodnota 1 000 000 Kč. Manželovi zůstane 500 000 Kč a Vy si za 500 000 Kč odjedete na dovolenou (sama). Vaše polovina bude spotřebována. Ale nyní je na účtu 500 000 Kč a pokud dojde k rozvodu, budou se tyto prostředky dělit mezi oba manžele. Pokud dojde ke smrti manžela, polovina připadne Vám v SJM a druhá polovina, tj. 250 000 Kč teprve bude předmětem dědictví.

Ačkoliv nepředpokládám, že pojedete na dovolenou, také je zvláštní, že v dědictví se pak majetek půlí, tak v době běžného života se prostě poloviny nedělí.

Bylo by ale možné požádat soud, aby pro nakládání s majetkem v SJM ustanovil dle § 460 občanského zákoníku Vašemu manželovi kolizního opatrovníka a s ním byste pak jednala o tom, jak s prostředky v SJM naložit a proč. Je to pro Vás rozhodně omezující, ale opatrovnictví je v tomto právně nedopracované a tyto vztahy nemají řešení, které by plně respektovalo právě svobodu manželů nakládat s majetkem ve společném jmění.

K žádosti o kolizního opatrovníka bych navíc soudu uvedla skutečnosti, proč a jak se povedlo, že částka by měla být ve výlučném vlastnictví manžela, proč ve skutečnosti jde o částku patřící do společného jmění.

Snad je to takto (alespoň pro začátek, než to začnete právně řešit) srozumitelné.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.