pečuj doma

Jsem opatrovníkem manžela, jak lze nakládat s majetkem?

10.2.2024

V manželství jsme koupili pozemek a v katastru jsme zapsali jen manžela. Po CMP není schopen právních úkonů, a proto jsem požádala soud o souhlas s prodejem. Peníze za pozemek leží na jeho účtu a já s nimi nesmím disponovat. Jak mám postupovat, když jsme pozemek koupili společně a mysleli jsme, že je ve SJM? Co mám udělat pro to, abych mohla s polovinou peněz disponovat?

Odpověď

Se SJM (společným jměním manželů) to není v opatrovnictví vůbec jednoduché. Princip SJM totiž není podílový, tj. každý z manželů má půlku, ale každý nakládá s celou částkou a druhý z manželů, pokud mu to nepřijde přiměřené, může se proti nakládání vymezit a současně při větším nakládání si ten nakládající manžel má opatřit souhlas nenakládajícího manžela.

Není zde tedy logika, že půlka zůstane manželovi/opatrovanému a Vy si svou půlku např. spotřebujete dle své úvahy. Kdyby to tak bylo, mohl by příklad vypadat následovně:

Hodnota 1 000 000 Kč. Manželovi zůstane 500 000 Kč a Vy si za 500 000 Kč odjedete na dovolenou (sama). Vaše polovina bude spotřebována. Ale nyní je na účtu 500 000 Kč a pokud dojde k rozvodu, budou se tyto prostředky dělit mezi oba manžele. Pokud dojde ke smrti manžela, polovina připadne Vám v SJM a druhá polovina, tj. 250 000 Kč teprve bude předmětem dědictví.

Ačkoliv nepředpokládám, že pojedete na dovolenou, také je zvláštní, že v dědictví se pak majetek půlí, tak v době běžného života se prostě poloviny nedělí.

Bylo by ale možné požádat soud, aby pro nakládání s majetkem v SJM ustanovil dle § 460 občanského zákoníku Vašemu manželovi kolizního opatrovníka a s ním byste pak jednala o tom, jak s prostředky v SJM naložit a proč. Je to pro Vás rozhodně omezující, ale opatrovnictví je v tomto právně nedopracované a tyto vztahy nemají řešení, které by plně respektovalo právě svobodu manželů nakládat s majetkem ve společném jmění.

K žádosti o kolizního opatrovníka bych navíc soudu uvedla skutečnosti, proč a jak se povedlo, že částka by měla být ve výlučném vlastnictví manžela, proč ve skutečnosti jde o částku patřící do společného jmění.

Snad je to takto (alespoň pro začátek, než to začnete právně řešit) srozumitelné.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.