pečuj doma

Jsem opatrovníkem manžela, jak lze nakládat s majetkem?

10.2.2024

V manželství jsme koupili pozemek a v katastru jsme zapsali jen manžela. Po CMP není schopen právních úkonů, a proto jsem požádala soud o souhlas s prodejem. Peníze za pozemek leží na jeho účtu a já s nimi nesmím disponovat. Jak mám postupovat, když jsme pozemek koupili společně a mysleli jsme, že je ve SJM? Co mám udělat pro to, abych mohla s polovinou peněz disponovat?

Odpověď

Se SJM (společným jměním manželů) to není v opatrovnictví vůbec jednoduché. Princip SJM totiž není podílový, tj. každý z manželů má půlku, ale každý nakládá s celou částkou a druhý z manželů, pokud mu to nepřijde přiměřené, může se proti nakládání vymezit a současně při větším nakládání si ten nakládající manžel má opatřit souhlas nenakládajícího manžela.

Není zde tedy logika, že půlka zůstane manželovi/opatrovanému a Vy si svou půlku např. spotřebujete dle své úvahy. Kdyby to tak bylo, mohl by příklad vypadat následovně:

Hodnota 1 000 000 Kč. Manželovi zůstane 500 000 Kč a Vy si za 500 000 Kč odjedete na dovolenou (sama). Vaše polovina bude spotřebována. Ale nyní je na účtu 500 000 Kč a pokud dojde k rozvodu, budou se tyto prostředky dělit mezi oba manžele. Pokud dojde ke smrti manžela, polovina připadne Vám v SJM a druhá polovina, tj. 250 000 Kč teprve bude předmětem dědictví.

Ačkoliv nepředpokládám, že pojedete na dovolenou, také je zvláštní, že v dědictví se pak majetek půlí, tak v době běžného života se prostě poloviny nedělí.

Bylo by ale možné požádat soud, aby pro nakládání s majetkem v SJM ustanovil dle § 460 občanského zákoníku Vašemu manželovi kolizního opatrovníka a s ním byste pak jednala o tom, jak s prostředky v SJM naložit a proč. Je to pro Vás rozhodně omezující, ale opatrovnictví je v tomto právně nedopracované a tyto vztahy nemají řešení, které by plně respektovalo právě svobodu manželů nakládat s majetkem ve společném jmění.

K žádosti o kolizního opatrovníka bych navíc soudu uvedla skutečnosti, proč a jak se povedlo, že částka by měla být ve výlučném vlastnictví manžela, proč ve skutečnosti jde o částku patřící do společného jmění.

Snad je to takto (alespoň pro začátek, než to začnete právně řešit) srozumitelné.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Nový guru libertiánství a jeho metoda motorové pily

25.6.2024 Liberálové po celém světě jsou nadšeni „svobodným, ekonomickým a sociálně-politickým programem“ nového argentinského prezidenta Javiera Mileie. Tento guru libertiánství chce udělat svou zemi „fit“ tím, že potlačí sociální standardy pro většinu lidí. Milei své konání cynicky nazývá metodou motorové pily. Stále víc stoupenců získává i v Evropě. více...

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.