pečuj doma

Jsem opatrovníkem syna. Nestačilo by mírnější opatření?

26.3.2022

Jsem matkou a opatrovníkem syna s kombinovaným postižením. Pro své těžké tělesné a lehké mentální postižení byl omezen ve svéprávnosti, nyní přišlo usnesení o zahájení řízení o prodloužení doby omezení svéprávnosti. Dle názoru mého, synovy psychiatričky i denního stacionáře by u něho mělo stačit mírnější podpůrné opatření (zastoupení, opatrovník bez omezení). Pro vyjasnění pojmů a jako nápomoc pro rozhodování bychom potřebovali konkrétní příklady z praxe - např. syn si chce rozhodovat o svém zdravotním stavu sám, nebýt omezen 30,- Kč/den, atd. Dokáže projevit/vyslovit přání, ale porozumět složitějším smlouvám nebo obhájit své zájmy např. před posudkovou komisí nezvládne.

 

Odpověď

Pokud syn není schopen ani základně obhájit své zájmy, pak není vhodným adeptem na institut nápomoci (podpory). Zde je nutné, aby byl schopen samostatnějšího života, a když si nebude vědět rady, tak se za podpůrcem přijde poradit. Měl by být schopen aspoň základně poznat, že je problém a vyhledat pomoc. Nicméně vzor na smlouvu o nápomoci naleznete na str. 21 zde: https://www.pecujdoma.cz/res/archive/002/000283.pdf?seek=1584971157. Smlouva je obecná, a nikoliv na konkrétní jednání. Osoba je prostě samostatná a jen, když vyvstane pro ni problém, tak ona sama iniciuje, že se přijde zeptat. Pokud udělá něco „přes čáru“, tak podpůrce může toto jednání zneplatňovat. K tomu by také podpůrce měl být byrokraticky (až skoro právně) schopný, aby byl takového jednání schopen.

Pokud by však syn byl schopen si říci, co potřebuje, případně by měl někoho blízkého (z rodiny, nebo žijící s ním alespoň 3 roky v domácnosti) a tato osoba by současně byla schopná mu vysvětlovat, co se kolem něj děje, co bude dělat a také by byla ochotná a schopná ho plně respektovat, když řekne ne, tak by bylo přípustné zastoupení členem domácnosti (v tom je zahrnuto i osobou blízkou).

Ale takový zástupce je výrazně omezen na pravomocích (oproti opatrovníkovi) – může nakládat s majetkem zastoupeného jen do životního minima jednotlivce, pro sociální dávky musí být ustanoven zvláštním příjemcem, aby s nimi mohl nakládat. Nesmí např. umístit zastoupeného do sociální služby bez jeho souhlasu. Nesmí udělat nic proti jeho „ne“. Větší věci nemůže udělat (ani se souhlasem soudu – v tomto případě soud nekoná – zákon neumožňuje soudu dávat souhlas zástupci), takže třeba neprodá automobil, nekoupí nemovitost...

Pokud dobře chápu Váš dotaz, tak asi uvažujete o tom, že synovi by stačil jen zástupce a chcete pojmenování nějakých situací, které byste napsali do návrhu na zastoupení, zkuste se podívat na starší vzor, který jsem tvořila a z něj konkrétní příklady vymyslet, podle situace Vašeho syna – Vy asi tušíte, co bude potřeba za něj dělat (str. 22, https://www.pecujdoma.cz/res/archive/002/000283.pdf?seek=1584971157).

Pokud uvažujete o zlehčení opatrovnictví/omezení jen proto, že syn si chce rozhodovat... možná by stálo za úvahu i jen zúžení omezení svéprávnosti, kde uvedete nikoliv, co syn chce, ale jak soud může poznat, že je toho schopen.

Př. syn si chce rozhodovat o zdravotním stavu, takže budete prokazovat: Naposledy, když měl syn horečky, byl schopen si zavolat o pomoc, popsat, co ho trápí. Když mu lékař (byť v přítomnosti opatrovníka) vysvětloval, která antibiotika má, jak často brát, jaký má dodržovat léčebný postup, byl schopen lékaře chápat (viz svědectví lékaře). Sám si pak nastavil budík a antibiotika si dávkoval. Opatrovník jen přihlížel, ale nebyl nutný jeho zásah. Pokud lékař dodržuje práva pacienta a je k pacientovi pozorný a vysvětluje mu situaci, je schopen se syn kvalifikovaně rozhodnout o potřebě a potřebné léčbě. Dokáže rozeznat druhy zákroků (požívání léků, příjem infuze, druh operace atd.).

V tom, co chcete měnit, musíte popsat a případně poukázat na důkazy, že to syn zvládá sám.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Babiš převzal Potůčkův návrh na veřejnoprávní pilíř!

25.4.2024 Alena Schillerová a Karel Havlíček v podstatě odsouhlasili za ANO na schůzce u prezidenta důchodovou reformu, jak ji dělá vláda Petra Fialy. Andrej Babiš je však přinutil souhlas odvolat a následně přichází s novým řešením, které ovšem není nové. Nedávno jsme psali, že právě toto navrhuje dlouholetý expert na tuto problematiku Martin Potůček z FSV UK. více...

NAŠE SALLY: Nevlastní matka překračuje dávkování léků

24.4.2024 Milá Sally, moje nevlastní matka má diagnostikovanou demenci, je jí 92 let, bydlí sama a kromě ztráty krátkodobé paměti a občasných halucinací je na svůj věk čilá. Problém je v podávání léků, není schopna zajistit si správné dávkování. Má léky preventivní na anginu pectoris a léky na demenci. Poslední měsíc sní víc léků, než má. více...

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.