pečuj doma

Když přechází opatrovnictví... Jak se převádí peníze?

29.12.2020

Jsem veřejný opatrovník. Po změně opatrovnictví máme novému opatrovníku vyplatit našetřené peníze opatrovance. Jedná se o částku přes 92 000 Kč. Lze tuto částku vyplatit k rukám opatrovníka, nebo musí nový opatrovník založit opatrovanci účet, na který peníze přepošleme? Vyšší soudní úřednice chce, aby nový opatrovník účet založil. Jak se k této problematice postavit? Kdyby se jednalo o malou částku, asi bychom nebyli proti tomu vyplatit peníze v hotovosti, ale přece jen se jedná již o větší sumu.

Odpověď

Opatrovník není povinen založit účet opatrovanci, pokud nemá příkaz soudu, což ale nenahradí „soudní úřednice chce“.

Přesto je obvyklé, že správa takovéto částky se neděje v pokladně úřadu (už kvůli pojištění cizích prostředků v pokladně proti krádeži) a opatrovník má povinnost hospodařit s prostředky v souladu s § 1411 občanského zákoníku (Správce cizího majetku vykonává svou působnost a plní povinnosti s péčí řádného hospodáře.) a § 1414 též občanského zákoníku (Správce vede spolehlivé záznamy o spravovaném majetku a nesmí smísit svůj vlastní majetek s majetkem pod svou správou.)

ÚČET OPATROVANCE se vede odděleně od účtu opatrovníka; jednotlivé výjimky připouští Ministerstvo spravedlnosti ČR, ale musí být řádně zdůvodněny (více zde: http://socialniportal.kraj-jihocesky.cz/files/stanovisko_ms_sprava_financi_opatrovance.pdf).

Nadto se sleduje, že opatrovník se chová k prostředkům alespoň tak dobře jako ke svým vlastním, a za běžné se považuje sledování ukládání prostředků a případně tvoření úspory, alespoň s minimálním zhodnocováním (jak to dovolují třeba spořící účty).

Pokud má obec (jako opatrovník) třeba investiční účty, tak je neodůvodnitelné, proč se stejně hospodárně (a investičně) nechová k prostředkům opatrovaného. Tedy – myšlenka založení účtu (běžného a spořícího) na jméno opatrovance a opatrovník je veden jako disponent, není tak úplně od věci. Přesto to zákon neukládá napřímo, ale lze to dovozovat z úvah o správě majetku. Byť správa opatrovníkem je tzv. běžnou správou (opatrovník není povinen mít vzdělání investičního makléře), což ale znamená – chovám se k prostředkům běžně, jako by byly moje vlastní. V tomto jen pozor – pověřený úředník vykonávající veřejné opatrovnictví by mohl namítnout, že on sám má peníze také doma „pod polštářem“. Ale zde nejde o správu majetku, jak by jej spravoval konkrétní pracovník. Opatrovníkem je obec. Pokud tedy obec převážně pracuje s penězi na účtech, nemá přemíru prostředků v pokladně, řeší spořící produkty, investice atd., pak se k majetku pod svou správou (opatrovancově majetku) má chovat obdobně.

Pokud ale již nyní je opatrovníkem jiná obec, nemáte oprávnění za opatrovaného zakládat účet. To by mohla udělat nově jmenovaná obec a Vás vyzvat k převedení prostředků. Vy ale můžete prostředky zaslat Vámi zvoleným způsobem, např. tzv. na složenku. Jen tím nejspíš zvyšujete náklady na správu majetku opatrovaného a úhrada za převod složenkou by mohla být kritizovaná jako více nákladová. Nicméně i drobná špatná rozhodnutí a „korunová“ nehospodárnost se připouští. Opatrovník opravdu není vázán povinností ušetřit za každou cenu. Jen si to pak budete možná při telefonátu z nově jmenované obce obhajovat.

Shrnutí: rozhodnutí o předání je nejspíše na Vás a domluvě s nově jmenovaným opatrovníkem. Jen do budoucna uvažujte o částkách, které máte na pokladně obce nebo v trezoru v kanceláři.

Mgr. Radka Pešlová

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.