pečuj doma

Kolizní opatrovník při souběhu péče a opatrovnictví

12.12.2024

Mamka je opatrovnicí svého bratra (omezen ve svéprávnosti v plném rozsahu) a zároveň osobou pečující. Když bylo vyplácení příspěvku na péči změněno a vypláceno přímo opečovávanému, mamka se ptala na sociálním odboru, jestli je v pořádku, aby peníze chodily přímo na její účet. Tam jí sdělili, že to nevadí. Dále to tedy neřešila, nyní ale u soudu zjistili, že je to takto špatně nastavené a mamka má do měsíce založit bratrovi účet a příspěvek na péči má chodit tam. Mamka poskytuje bratrovi péči v plném rozsahu, žádnou službu využívat nepotřebují. Jak tedy prokázat, že příspěvek na péči byl jejím příjmem po dobu nějakých 8 let, když nikdy neexistovala smlouva o péči, kterou by musela mamka sepsat sama se sebou? Návrh na kolizního opatrovníka nechtějí u soudu přijmout.

Odpověď

Sociální odbor bohužel nemá kompetenci Vaši maminku informovat o občanském zákoníku, ze kterého plynou povinnosti opatrovníka. Není to v jejich gesci (mají znát /jen/ zákon o sociálních službách a správní řád). Na druhou stranu měli mamince sdělit, že jí v tom nemohou poradit, protože nemají ohledně opatrovnictví dost vědomostí. Abych ale neshazovala jen sociální odbor, bývala doba, kdy to, jak to dělala Vaše maminka, bývalo běžné.

Doba se ale v tomto posunula, a protože takto sloučený majetek opatrovaného a opatrovníka působí často potíže, tak i soudy už se přiklání k poučování opatrovníků, že to takto nemají dělat, když to sami z neznalosti zákona nedovodí.

Správce má mít oddělený majetek od spravovaného (§ 1414 občanského zákoníku). Zároveň má být správa majetku kontrolovatelná, ale když je míšena, tak není jisté, komu třeba patří úspora na účtu maminky.

Pokud má účet maminka na své jméno a plyne jí tam bratrův důchod, příspěvek na mobilitu, vratky zdravotní pojišťovny za doplatky na léky a jiné bratrovy příjmy, ze kterých si má platit bydlení, jídlo, dopravu, kosmetiku, léky apod. pak je otázkou, kolik mu zbývá, jak je tato úspora označená. Pokud na stejný účet jde i bratrův příspěvek na péči, který má zaplatit za péči, tedy mamince za její pomoc, stane se tímto příspěvek maminčiným příjmem. Z tohoto a možná i ze svého důchodu si platí jídlo, bydlení, dopravu, kosmetiku atd. a možná jí z jejího příjmu zbývají prostředky. A ty jsou na stejném účtu jako bratrovy peníze. Toto rozdělení je nepřehledné.

Pokud by maminka zemřela, celý její účet půjde do dědictví a nebude se rozlišovat, co je bratrovo a co bylo maminky.

Pokud by zemřel bratr, nejspíš notář zjistí, kam šly jeho veškeré příjmy, a bude chtít tento účet (jako účet, na kterém je majetek zemřelého) dát celý do dědictví. Maminka pak neobhájí, že tam měla prostředky za péči, protože na složení úspor nemá nikde žádné oficiální rozdělování, doklady o péči, a jak sama píšete, není ani kolizní opatrovník, který by v dohodě o péči bratra zastoupil.

Zde bych opravdu doporučila, aby maminka doporučení soudu uposlechla a zřídila bratrovi (svému synovi) účet. Ona bude uvedena jako disponent. Následně na účet navede synovi prostředky a zadá třeba trvalé příkazy k úhradě částky za péči na její účet, úhrady za náklady bydlení, výdaje bratra bude hradit jeho kartou (např. obuv) a tam, kde budou společně kupovat jídlo (zajisté asi maminka nevaří pro každého zvlášť z jeho surovin), tak tam obecně vybere částku na jídlo od sebe a od bratra.

Sama ale ještě zmiňujete kolizního opatrovníka. To už máte nejspíš více informací. Není to nyní ještě tak časté. Proto se nejspíš setkáváte s negativní reakcí na soudu. Ale soud nemůže „nechtít“ přijmout návrh na ustanovení kolizního opatrovníka. Soudu to podáte doporučeně nebo na podatelnu. Podatelna neposuzuje podání, ale jen formálně, že to patří na soud. Soudce pak může návrh usnesením odmítnout, ale to musí zdůvodnit, případně mu musí vyhovět. Soudy někdy volí strategii, když si s tím neví rady, nebo to nechtějí řešit, že telefonují navrhovateli, aby své podání vzal zpět, že to tak nejde. Je třeba setrvat na podání a trvat na tom, aby soud rozhodl. Kdyby to soud zamítl, prosím, pošlete nám jeho rozhodnutí, rádi bychom ho vyhodnotili a pomohli např. s odvoláním.

Více ke koliznímu opatrovnictví naleznete zde: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-pece-o-nesvepravneho-syna-hospodareni-a-kolizni-opatrovnik (ačkoliv se domnívám, že již jste naše články četla, protože máte již sofistikovanější dotazy).

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Synovi kupuji auto, přispívá úřad práce. Schvaluje to soud?

16.1.2025 Poprvé 9letému synovi schválili příspěvek na vůz. Budu kupovat vůz od firmy, ojetinu. Všude čtu, že musím dát žádost na opatrovnický soud, ale nikde nemůžu najít nějaký vzor, co psát, případně co poslat. Bohužel v okolí nemám nikoho, kdo by mi poradil. Na internetu jsme našla jen to, že syn musí být majitel, já provozovatelale, ale při registraci více...

PTÁTE SE: Příspěvek na péči při přerušení pobytu v domově

15.1.2025 Maminka je narozena v roce 1935. Pobírá příspěvek na péči, v roce 2023 získala první stupeň, od července 2024 má 3. stupeň. Od listopadu 2024 pobývá v domově s pečovatelskou službou. Každý víkend od pátku do neděle si ji beru domů do jejího domku. Můj dotaz se týká příspěvku na péči. Nenáleží jí poměrná část příspěvku za dobu více...

INFO: Dohody o provedení práce – pravidla od ledna 2025

14.1.2025 ČSSZ rekapituluje právní úpravu, která se týká povinné účasti na nemocenském a důchodovém pojištění pracovníků na dohody o provedení práce (DPP). Povinná účast platí, jakmile má zaměstnanec z DPP měsíční příjmy ve výši 11 500 Kč a více. Pro všechny DPP platí jednotná pravidla, nebudou se rozlišovat DPP v režimu oznámené a neoznámené dohody. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.