pečuj doma

Lze pronajmout byt opatrovance, než schválí soud prodej?

8.9.2023

Našemu opatrovanci prodávám byt - teď je to ve stavu, kdy čekám na schválení právního jednání od soudu. Na schválení soudem čekám již od července. Pán, který byt kupuje, je netrpělivý a již by na bytě chtěl provádět alespoň minimální práce. Včera mi volal, zdali by si uvedený byt nešlo pronajmout do doby, než prodej schválí soud - začal by s vystěhováním věcí, odstraňováním tapet a podobně. Nevím, jaké k tomu mám zaujmout stanovisko a zda je v tuto chvíli vůbec možné byt pronajmout, když je těsně před prodejem (jsou sepsané smlouvy, peníze jsou uloženy v advokátní úschovně).

Odpověď

Hlavní cestou je upomínat soud. Podejte na soud dotaz:
„Vážení, k č.j. ... žádám o sdělení dalšího postupu a případně termínu jednání, bude-li nařízeno. Návrh na schválení právního jednání za opatrovaného byl podán v červenci 2023 a nemohou být poškozovány práva opatrovaného dlouhými lhůtami, jen protože nemá opatrovník v plném rozsahu oprávnění za opatrovaného jednat. Delší čas schvalování hrozí tím, že kupec od smlouvy odstoupí, protože nalezne jinou vhodnou nemovitost ke koupi bez právních komplikací.“

Chápu, že je kupec nervózní, ale výsledek soudního jednání nelze předjímat. Často jde o pouhou formalitu, ale nelze to s jistotou říci.

Pokud pronájem přinese opatrovanému prostředky, zdálo by se, že jde o jednání řádného hospodáře, a proto by tomuto nemělo nic bránit. Ale co kdyby soud prodej neschválil. Jak by se na to nájemce, který již do nemovitosti investoval, tvářil?

Proto je potřeba nájemní smlouvu sepsat tak, že žádnou investovanou částku do nemovitosti nelze vnímat jako zhodnocení nemovitosti, aby pak po ukončení nájmu nebyla nájemcem vymáhána částka jako bezdůvodné obohacení pronajímatelem.

Smlouva musí ochránit opatrovaného, kdyby náhodou soud neschválil prodej. Nájem může být nyní díky úpravám spíše symbolický, ale měli byste mít spíš smlouvu na dobu určitou, např. do skončení řízení č.j. ... ze dne ... o schválení právního jednání, ať už skončí jakkoliv.

Nájemní smlouvu bych nevyloučila, dokonce si myslím, že je to zajímavý způsob řešení, ale asi bych přednostně uháněla soud a kupce uklidňovala. Nájem na dobu určitou určitě uzavřít lze a formálně na to upozornit kupce také, pokud tomu nebrání nějaké ustanovení v kupní smlouvě. Pozor – častěji tam bývá ujištění, že prodávající dále nebude s nemovitostí nakládat, např. pronájmem. Pokud byste k takové smlouvě chtěli dělali dodatek (za porušení bývají ve smlouvě sankce), tak by se i dodatek musel dát na soud a schvalování by se protáhlo.

Takže to není snadné rozhodnutí.

Přeji, ať je to vyřízeno rychle ku prospěchu opatrovaného

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.