pečuj doma

Lze pronajmout byt opatrovance, než schválí soud prodej?

8.9.2023

Našemu opatrovanci prodávám byt - teď je to ve stavu, kdy čekám na schválení právního jednání od soudu. Na schválení soudem čekám již od července. Pán, který byt kupuje, je netrpělivý a již by na bytě chtěl provádět alespoň minimální práce. Včera mi volal, zdali by si uvedený byt nešlo pronajmout do doby, než prodej schválí soud - začal by s vystěhováním věcí, odstraňováním tapet a podobně. Nevím, jaké k tomu mám zaujmout stanovisko a zda je v tuto chvíli vůbec možné byt pronajmout, když je těsně před prodejem (jsou sepsané smlouvy, peníze jsou uloženy v advokátní úschovně).

Odpověď

Hlavní cestou je upomínat soud. Podejte na soud dotaz:
„Vážení, k č.j. ... žádám o sdělení dalšího postupu a případně termínu jednání, bude-li nařízeno. Návrh na schválení právního jednání za opatrovaného byl podán v červenci 2023 a nemohou být poškozovány práva opatrovaného dlouhými lhůtami, jen protože nemá opatrovník v plném rozsahu oprávnění za opatrovaného jednat. Delší čas schvalování hrozí tím, že kupec od smlouvy odstoupí, protože nalezne jinou vhodnou nemovitost ke koupi bez právních komplikací.“

Chápu, že je kupec nervózní, ale výsledek soudního jednání nelze předjímat. Často jde o pouhou formalitu, ale nelze to s jistotou říci.

Pokud pronájem přinese opatrovanému prostředky, zdálo by se, že jde o jednání řádného hospodáře, a proto by tomuto nemělo nic bránit. Ale co kdyby soud prodej neschválil. Jak by se na to nájemce, který již do nemovitosti investoval, tvářil?

Proto je potřeba nájemní smlouvu sepsat tak, že žádnou investovanou částku do nemovitosti nelze vnímat jako zhodnocení nemovitosti, aby pak po ukončení nájmu nebyla nájemcem vymáhána částka jako bezdůvodné obohacení pronajímatelem.

Smlouva musí ochránit opatrovaného, kdyby náhodou soud neschválil prodej. Nájem může být nyní díky úpravám spíše symbolický, ale měli byste mít spíš smlouvu na dobu určitou, např. do skončení řízení č.j. ... ze dne ... o schválení právního jednání, ať už skončí jakkoliv.

Nájemní smlouvu bych nevyloučila, dokonce si myslím, že je to zajímavý způsob řešení, ale asi bych přednostně uháněla soud a kupce uklidňovala. Nájem na dobu určitou určitě uzavřít lze a formálně na to upozornit kupce také, pokud tomu nebrání nějaké ustanovení v kupní smlouvě. Pozor – častěji tam bývá ujištění, že prodávající dále nebude s nemovitostí nakládat, např. pronájmem. Pokud byste k takové smlouvě chtěli dělali dodatek (za porušení bývají ve smlouvě sankce), tak by se i dodatek musel dát na soud a schvalování by se protáhlo.

Takže to není snadné rozhodnutí.

Přeji, ať je to vyřízeno rychle ku prospěchu opatrovaného

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.