pečuj doma

Má opatrovník povinnost převzít opatrovaného z hospicu?

4.6.2024

Má matka je přes dva roky v hospici s onkologickým onemocněním, s těžkou stařeckou demencí, 100% odkázaná na opatrování, domácí péče již není možná. Její prognóza pár týdnu života se nenaplnila, její zdravotní stav je stabilní, hospic ji chce propustit, resp. přesunout do jiného zařízení se speciálním režimem, prý nepotřebuje zdravotní péči, ale pečovatelskou a prý zdravotní pojišťovna za ni hospici nechce platit. Pro účely podpisování žádostí do jiných zařízení je nutné zbavení svéprávnosti a moje opatrovnictví. Já jako její jediná dcera nejsem z různých objektivních příčin schopna o ní osobně pečovat, jinak udělám, co bude v mých silách. Otázka: Může hospic propustit moji matku a vyžadovat ode mě jako opatrovníka, abych ji odvezla? Nemám kam. Matka je český občan, já žiji na Slovensku.

Odpověď

Jakkoliv bude mé přirovnání znít divně, tak je důležité zmínit, že otrokářství a robota bylo zrušeno a nikdo Vám nemá právo přikázat, abyste se starala (a to ani, když jste opatrovník a jedná s Vámi osoba, ke které možná vzhlížíte, tj. lékař).

Ale...

Jste opatrovník a jste povinná hájit práva opatrované. Tedy máte uplatnit maximum možného, aby opatrovaná byla zajištěná.

 • Můžete zpochybňovat propuštění.
 • Možná má maminka nárok na lázně.
 • Není-li maminka schopna samostatného odchodu, má ji být k návratu domů poskytnuta přeprava sanitním vozem.
 • Po přivezení sanitou můžete obratem při zhoršení zdravotního stavu volat rychlou záchrannou službu.
 • Můžete vyhledávat služby typu (v registru: https://www.mpsv.cz/web/cz/registr-poskytovatelu-sluzeb):
  • § 52 zákona o sociálních službách (ZSS): Sociální služby poskytované ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče
  • prozatím dle § 44 ZSS: odlehčovací službu
  • současně: domovy dle § 49, § 50 ZSS
 • Můžete požádat o spolupráci krajský a obecní úřad k nalezení služby s volnou kapacitou.
 • Do doby nalezení volného místa zkoušejte vyjednávat s hospicem, aby propuštění ještě odložili, že opravdu aktivně hledáte. Požádejte o spolupráci také sociální pracovnici z hospice.
 • Můžete mamince zajistit terénní sociální péči (pečovatelská a asistenční služba) v jejím místě bydliště v kombinaci s domácí péčí (https://pece.cz/blog/domaci-pece-co-znamena-kdo-ni-ma-narok.html), příp. s paliativní péčí (https://paliativnicentrum.cz/paliativni-pece).

Hospic tedy sice (jako svobodná organizace) může požadovat kde co, ale Vy jako svobodný občan nemusíte udělat nic. Pokud nebudete pro maminku hledat řešení, bude to sice porušení opatrovnických povinností, ale nejhorší, co se může stát, je, že Vás soud opatrovnictví zbaví pro Vaši nečinnost.

Hospic akorát před propuštěním musí informovat pečující osobu a pokud taková není, bude informovat obecní úřad. Ale jde jen o informaci. Pečující osoba také pečuje dobrovolně a obecní úřad často nemá nástroje k pomoci.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

15.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z MU. A v pondělí nám začínají vedra. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.