pečuj doma

Má opatrovník povinnost převzít opatrovaného z hospicu?

4.6.2024

Má matka je přes dva roky v hospici s onkologickým onemocněním, s těžkou stařeckou demencí, 100% odkázaná na opatrování, domácí péče již není možná. Její prognóza pár týdnu života se nenaplnila, její zdravotní stav je stabilní, hospic ji chce propustit, resp. přesunout do jiného zařízení se speciálním režimem, prý nepotřebuje zdravotní péči, ale pečovatelskou a prý zdravotní pojišťovna za ni hospici nechce platit. Pro účely podpisování žádostí do jiných zařízení je nutné zbavení svéprávnosti a moje opatrovnictví. Já jako její jediná dcera nejsem z různých objektivních příčin schopna o ní osobně pečovat, jinak udělám, co bude v mých silách. Otázka: Může hospic propustit moji matku a vyžadovat ode mě jako opatrovníka, abych ji odvezla? Nemám kam. Matka je český občan, já žiji na Slovensku.

Odpověď

Jakkoliv bude mé přirovnání znít divně, tak je důležité zmínit, že otrokářství a robota bylo zrušeno a nikdo Vám nemá právo přikázat, abyste se starala (a to ani, když jste opatrovník a jedná s Vámi osoba, ke které možná vzhlížíte, tj. lékař).

Ale...

Jste opatrovník a jste povinná hájit práva opatrované. Tedy máte uplatnit maximum možného, aby opatrovaná byla zajištěná.

  • Můžete zpochybňovat propuštění.
  • Možná má maminka nárok na lázně.
  • Není-li maminka schopna samostatného odchodu, má ji být k návratu domů poskytnuta přeprava sanitním vozem.
  • Po přivezení sanitou můžete obratem při zhoršení zdravotního stavu volat rychlou záchrannou službu.
  • Můžete vyhledávat služby typu (v registru: https://www.mpsv.cz/web/cz/registr-poskytovatelu-sluzeb):
    • § 52 zákona o sociálních službách (ZSS): Sociální služby poskytované ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče
    • prozatím dle § 44 ZSS: odlehčovací službu
    • současně: domovy dle § 49, § 50 ZSS
  • Můžete požádat o spolupráci krajský a obecní úřad k nalezení služby s volnou kapacitou.
  • Do doby nalezení volného místa zkoušejte vyjednávat s hospicem, aby propuštění ještě odložili, že opravdu aktivně hledáte. Požádejte o spolupráci také sociální pracovnici z hospice.
  • Můžete mamince zajistit terénní sociální péči (pečovatelská a asistenční služba) v jejím místě bydliště v kombinaci s domácí péčí (https://pece.cz/blog/domaci-pece-co-znamena-kdo-ni-ma-narok.html), příp. s paliativní péčí (https://paliativnicentrum.cz/paliativni-pece).

Hospic tedy sice (jako svobodná organizace) může požadovat kde co, ale Vy jako svobodný občan nemusíte udělat nic. Pokud nebudete pro maminku hledat řešení, bude to sice porušení opatrovnických povinností, ale nejhorší, co se může stát, je, že Vás soud opatrovnictví zbaví pro Vaši nečinnost.

Hospic akorát před propuštěním musí informovat pečující osobu a pokud taková není, bude informovat obecní úřad. Ale jde jen o informaci. Pečující osoba také pečuje dobrovolně a obecní úřad často nemá nástroje k pomoci.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.